Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 17:02


Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz'dan Kamuoyuna Duyuru!

07 Eylül 2014, 16:47

Niyetleri bu olmasa dahi, Abhaz gençlerin bu tavrı benim ve orada bulunanların hemen hepsi tarafından ırkçı ve ötekileştirici bir tavır olarak algılanmış ve çok arzu etmeme rağmen bu şartlar altında ödülü vermekten kaçınmışımdır. Unutulmamalıdır ki ben bir milletvekiliyim ve bunun getirdiği sorumlulukları göz ardı etmem mümkün değildir.

Düzce'de 10 farklı Kafkas Derneği tarafından ortak hazırlanan basın duyurusu ile kınanan Düzce Milletvekili Dr. Müh. İbrahim KORKMAZ " Üç çocuğunun üçü de uzun yıllar kiracı olarak oturduğu bir Abaza’nın evinde doğan ve çocuklarının kendi örf ve adetlerinin yanında Abhaz örf ve adetlerini de öğrenmelerinden memnun olan bir baba olarak, Abhaz karşıtı gibi lanse edilmek gerçekten trajikomik bir durum olsa gerek. Söz konusu talihsiz açıklamayı yapan derneklerin, bu açıklamayı yapmadan önce beni davet etmesi ve göstermiş olduğum bu tavrın sebebini doğrudan benden öğrenmesi çok mu zor bir şeydi? Doğrusu çok merak ediyorum. " diyerek bir duyuru yayınlamıştır.

Sayın Düzce Millet vekili İbrahim Korkmaz'ın yayınlanmak üzere haber sitemize gönderdiğikamuoyu ile paylaşmak istediği 06/09/2014 tarihli duyuru metni aşağıdadır.

 

 

 

KAMUOYUNA DUYURU

Düzce Abhaz Kültür Derneği tarafından yapılan ve 10 farklı Kafkas Derneği adına yayınlanan basın bildirisini üzülerek okumuş bulunmaktayım. Söz konusu bildiride ileri sürülen iddiaların hiçbirisinin doğru olmaması ve konunun anlaşılmaz bir biçimde   mecrasından saptırılarak ele alınması da ayrıca üzüntü veren bir durumdur.

Söz konusu olayın daha iyi anlaşılabilmesi için konunun baştan ele alınması ve durum değerlendirilmesinin bu minval üzere yapılması gerekmektedir. Olayın cereyan ediş biçimi aşağıdaki gibidir.

 

 1. Düzce ilimizin Bayramcı Köyü’nde geleneksel olarak yapılan voleybol müsabakalarının final karşılaşmasına davet edildim. Önceden bana verilen bilgi; karşılaşma öncesi, Gürcistan’dan misafir olarak gelen Gürcistan halk oyunları ekibinin, müsabaka alanında kısa bir gösteri yapacağı şeklinde idi.

 

 1. Söz konusu ekibin bu gösterisi organizasyon komitesi ve köy idaresi tarafından da derin bir memnuniyetle kabul görmüş ve ekip gösterisini yapmak için maçın yapılacağı alana davet edilmişti.

 

 1. Oyun ekibi gösterisine başlamak için alana geldiğinde, finale kalan takımlardan birisi olan ve “Abhaz gençlerin oluşturduğu Apsny Voleybol Takımı” gösterinin yapılmasına karşı çıkıyor ve eğer bu halk oyunları gösterisine izin verilirse final maçına çıkmayacaklarını ve oyun alanını terk edeceklerini organizasyon komitesine ihtar ediyorlar.

 

 1. Misafir ekibi alana getirenler bir tatsızlığa meydan vermemek adına halk oyunları gösterisini iptal ediyor ve alandan ayrılıyorlar. Bu durum, final maçını seyretmek için alana gelen hemen herkeste derin bir üzüntüye sebebiyet veriyor. Gürcü Halk Dansları Ekibi’nin sessiz bir şekilde alanı terk etmesinin ardından final maçı başlıyor. Abhaz gençlerin oluşturduğu “Apsny” Voleybol Takımı maçı kazanıyor.

 

 1. Organizasyon komitesinin Başkanı yanımıza gelerek, birincilik ve ikincilik kupalarının Milletvekilleri tarafından verilmesinin uygun olacağını şahsıma ve Sayın Fevai Arslan’a bildiriyor. Birincilik kupasının tarafımca verilmesi uygun görülüyor. Ben de bu isteği memnuniyetle kabul ediyorum. Bu esnada maçın galibi olan ekip Abhazya bayrağı açarak meydanda dolaştırıyor ve bu bayrakla resim çektiriyorlar.

 

 1. İkinci olan takıma ödülü Sayın Arslan tarafından verilirken birinci olan takım da Abhazya bayrağını tekrar açıyor ve bu şekilde ödül alma sırasını bekliyor. Organizasyon komitesine; “Eğer bayrak açarak ödülü almaya gelirlerse ödülü veremeyeceğimi” nazik ve sessiz bir şekilde ikaz ediyorum. Durum kazanan takıma bildiriliyor fakat ödülü bayrak eşliğinde almakta ısrar ediyorlar.

 

 1. Nihayetinde ödülü vermek için bir arkadaşımız alana çağrılıyor ve söz konusu takıma ödülü bu arkadaşımız tarafından veriliyor. Törenin ardından ben ve diğer vekil arkadaşım; organizasyon komitesi, Köy muhtarı ve seyircilerle vedalaşarak meydandan ayrılıyoruz.

                Yukarıdaki açıklamalarım ışığında meseleye bakıldığında, tavrımın sebebi gayet net       anlaşılmakla beraber yine de birkaç madde halinde izahta yarar görmekteyim.

 

 1. Abhazya ve Gürcistan arasında yaşanan ve hepimizi üzen bir savaş bahane edilerek, Ülkemize misafir olarak gelen Gürcistan oyun ekibine karşı yapılan bu eylem, bizim örf ve adetlerimize uygun değildir. Unutulmamalıdır ki ülkemizde Abhaz’ların yanı sıra Gürcü’ler de yaşamaktadır ve bu durumun onlar tarafından üzüntüyle karşılandığı aşikârdır.

 

 1. Gürcü oyun ekibi üzerinden Gürcistan’ın tavrını protesto edenlerin, maçın sonunda Abhazya bayrağı açarak sıradan bir maçı Abhazya - Gürcistan mücadelesi haline dönüştürmelerine Milletvekili olarak tavırsız kalamazdım.

 

 1. Abhazya bayrağı beni hiçbir zaman rahatsız etmemiştir ve etmeyecektir. Bayrak bir ulusun onurudur ve bayrağa karşı yapılacak olan olumsuz bir tavır o ulusun onuruna karşı yapılmış sayılır.

 

 1. Benim tavrım bayrağa karşı değil bilakis o bayrak üzerinden yapılmış olan ırkçı ve ötekileştirici tutum ve tavırlaradır. Böylesi uygunsuz tavırlar değil Abhazya bayrağı, uğruna canımı seve seve feda edeceğim ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının her birinin onuru ve gururu olan ay yıldızlı bayrağımız üzerinden yapılmış dahi olsaydı tavrım yine değişmezdi.

 

 1. Niyetleri bu olmasa dahi, Abhaz gençlerin bu tavrı benim ve orada bulunanların hemen hepsi tarafından ırkçı ve ötekileştirici bir tavır olarak algılanmış ve çok arzu etmeme rağmen bu şartlar altında ödülü vermekten kaçınmışımdır. Unutulmamalıdır ki ben bir milletvekiliyim ve bunun getirdiği sorumlulukları göz ardı etmem mümkün değildir.

 

 1. Gerek Abhaz ve gerekse ülkemizde yaşayan tüm diğer etnik guruplar bu memleketin evlâdıdır. Tüm kardeşlerimizin ana vatanlarına ilgi ve özlem duymalarını, oralara gidip gelmelerini ve ilişkilerini geliştirmelerini daima destekledim ve desteklemeye de devam edeceğim.

 

 1. Üç çocuğunun üçü de uzun yıllar kiracı olarak oturduğu bir Abaza’nın evinde doğan ve çocuklarının kendi örf ve adetlerinin yanında Abhaz örf ve adetlerini de öğrenmelerinden memnun olan bir baba olarak, Abhaz karşıtı gibi lanse edilmek gerçekten trajikomik bir durum olsa gerek. Söz konusu talihsiz açıklamayı yapan derneklerin, bu açıklamayı yapmadan önce beni davet etmesi ve göstermiş olduğum bu tavrın sebebini doğrudan benden öğrenmesi çok mu zor bir şeydi? Doğrusu çok merak ediyorum.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Dr. Müh. İbrahim KORKMAZ

Düzce Milletvekili

 

                                                                                                                                                                     

 

 

Muhterem kardeşim görmüş olduğunuz resim Abhaz Dernekleri nin söz konusu bildiriyi yayınlanmasından birkaç gün önce saz köyde çekilmiştir. Sağ tarafımda bulunan hanımefendi tesisin sahibi olup Abhaz kökenlidir. Onun sağında olan beyefendi ise müsabakanın olduğu akşam söz konusu gürcü ekibi organizeden bir gürcü beyefendi dir. Arkamızdaki bayrakta Abhazya bayrağıdır bu tesise gitmek zorunda olmadığımız halde ve oradaki bayrağı gördüğümüz halde bu resmi çektirmekten hiç rahatsız olmadık. Eğer bayrağa saygısızlık edeceksek niçin orada bunalım ki? Orada asılı olan bayrak bizi hiç rahatsız etmedi gördüğünüz gibi. Bu resmi çekilirken bazı Abhaz dernekleri nin bildiri yayınlayacağını da bilmiyordum. selam ve muhabbetlerimle

 

 • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
hopoşej cantek
1648 gün önce
o akşam benimle birlikte herkes rahatsız oldu çıkışları doğru değildir. orası bir çerkes köyüdür misafirleri çerkesler ve abhazlardır. o akşam çerkeslerde gürcülerin gösteriye çıkmasını istememiştir. çünkü gürcülerle hiçbir bağımız yoktur, bizim topraklarımızda da gözleri vardır ayrıca abhazlar ile akrabayızdır. ve cemiyet olarak milletveilinin tutumundan rahatsızız. saoykırımlara uğrayıp kan dökmüş can vermiş milletlerden bayraklarını indirmelerini isteyemezsiniz özellikle bu milletler size iç veya dış düşman değilse.
özgür bergut
1655 gün önce
sayın millet vekilim.bu turnuvaya katılan abhaz gençlerin tutumu bizlercede şık görülmemiştir.fakat;gençlerin bu tutumu kendilerini bağlamaktadır.tüm abhaz camiasını bağlamaz.nihayetinde yaptıklara harekete karşılık kupayı vermemek gayet normal bir davranış olabilirdi.ama sizin bütün abhazları temsil eden bayrak üzerinden bir tepki göstermeniz o turnuvadan haberi dahi olmayan nice insanıda bu işin içine katmış oldu.yaptıkları hareketin yanlış olduğunu bu nedenle kupayı vermek istemediğinizi söyleseniz problem yok burda hem fikiriz.ama o bayrağı indirmeden kupayı vermem demeniz o bayrağın temsil ettiği bütün topluma bir tepki olarak algılanmıştır.darıyeri abhaz kultur derneği olarak yapmış olduğumuz etkinliğe katılarak bizi onurlandırdığınızı ve abhaz bayrağı altında konuşma yaptınızı bilmekteyim.ve bu turnuvada bu tepkinizin böyle anlaşılmayacağını umarak yaptığınızı ben biliyorum ama bunu tüm toplum maalesef böyle anlamdı.saygılarımla.
suna gumruk
1655 gün önce
biz yıllardır bayrak için savaş verdik bu bayrak bir milleti temsil etmektedir sancılı günler geçirenler millet vekili bizler hiçbir zaman içimize farklı kültüre sağip olanı dinlemedik bizim büyüklerimiz ne derse odur siz iktidar olarak zaten kupaları evinizde saklamaya alışıksınız benim abhaz bayrağım balkonumda asılı saygılar ayhabılarıma
ERKUL TASKOÇ
1656 gün önce
Orada Gürcü Birtakım Olsaydı Kupayı Vermeyecek Miydiniz Sayın Vekilim Çok Merak Ediyorum
kutlu
1656 gün önce
kafkas halk dansları ekip gösterisi için ayarlanan bir salonda yaşlı bir abhaz amca protokole ayrılan yere oturur ve salon görevlisi amcayı ikaz eder. amca burası protokol yeri yani vali gelecek. amca örevli gence döner yanındaki koltuğu gösterir ve vali de böyle otursun der. gürcülerde başka yerde oynasınlar sayın millet vekili.
Abhaz Haber
1656 gün önce
Bundan böyle "Rumuz" ile yapılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen Adınızı ve soyadınızı belirtiniz.
Kaan
1656 gün önce
Şunuda eklemek istiyorum : Sayın Korkmaz tutumumuz bayraga değil gençlerin haraketini ırkçılık olarak algıladım diyor o zaman bayrağı kaldırın ırkçı gençlere ödülü oyle verecem diyeceğinize ben odülü vermek istemiyorum bu gençler beni kırdılar derdiniz ama sanırım bayrak sizi ürküttü nede olsa gürcistan lobisi size kıza bilirdi hemen bahanede hazırdı kullandınız. Şunu üzerine basa basa söylüyorum bizi kimse ırkçılık işlerine takamaz !!!
Kaan
1656 gün önce
Sayin Korkmaz kısmen doğru lakin bir o kadarda yanlış konuşmuş evet derneklerin tek hatası var bence kendisini davet edip nedenini sormaları lazımdı hemen tepki vermek yerine lakin sayın korkmazın gürcistan ekibine gösterdiği hassasiyeti biz bu güne kadar hiç görmedik daha gectiğimiz 23 nisanda cocuklarımızı davet edip gürcülerin baskısı yüzünden sokakta bıraktınız daha geçen pazar istanbul derneğini gerekçesiz bir kararla arayıp sandıga el koydular mahkeme kararıyla geri aldık kimse cıkıp abazaları savunmadı bunun gibi onlarca olayda sayın korkmaz ı hassasiyetliliğini ve millet vekili kişiliğini hiç görmedik şimdi kime masal anlatıyorsunuz ? kimi ırkçılıkla suçluyorsunuz ? Gürcistan nın yanında bariz şekilde durulurken işkal edilmiş soykırıma uratılmaya calışılmış ABHAZYA mızı ve kültürümüzü savunmamız en doğal hakkımızdır ve sonuna kadarda savunacağımızdan kimsenin supesi olmasın. Irkçılık konusuna gelince bunu asla yapmatık onlarcamızın gürcü akrabası eşi komşusu var bizi kimse bu işlere takamaz !!!
hendekli
1657 gün önce
gürcü demiyorum gürcistan ekibinin abhazların bulunduğu bir ortama sokulması ne kadar doğrudur! temeli yanlış atarsanız üzerine çıktığınız her taş yanlış yorumlanır. hata baştan yapılmış sayın vekilim!
İsmail Geloğlu
1657 gün önce
Sayın Korkmaz bu tavrınızı 23 nisanda Abhazyadan gelen çocuklarımız içinde göstermiş olsaydınız keşke... ve Abhazya seçimlerinde... Gürcistanın baskısıyla çocuklarımız dışlandığında biz Abhazlar bu ülkenin unsurları değilmiydik??? Seçim için polisler geldiğinde siz çıkıp bizi savunan bir tavır içindemiydiniz??? Olayın cereyan etme sırasında 3 numarada bahsettiğiniz olay esnasında sizin tavrınız ne şekilde oldu ??? arabuluculuk yapmak için girişimde bulundunuzmu ne yaptınız??? Türkiye Cumhuriyeti olarak gözle görülür bir şekilde Gürcistan kayırılırken ve bizler dışlanırken (Dış politika olarak) siz buna nasıl bir tepki koydunuz??? Bunlar çerçevesinde de sizden bir durum değerlendirmesi talep ediyorum... Sizce esas ötekileştirmeyi kim yapıyor ??? Balık baştan kokar sayın vekilim... be başta sizler varsınız...
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=