Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
18°
25 Nisan 2019, 03:49


Abhazya Cumhurbaşkanı Adaylarımızdan Aslan G. Bjanniya Seçim Afişinden

20 Ağustos 2014, 18:10

3. Eski Başkan Ankuab’ın halefi misiniz? - Vladislav Ardzınba ve halefi, Sergey Bagapş’tan başlayarak tüm Cumhurbaşkanlarımızın ülkenin kalkınması için birçok iyi şey yaptığını hatırlayalım. Son Cumhurbaşkanı Aleksandr Ankuab ise sosyal kalkınmayı teşvik etti. Çocuk bahçeleri ve kreşleri açılması, okul binalarının, hastanelerin, okulların onarımı, yeni spor ve kültür tesislerinin yapılması gibi. Sonuç olarak, yapılan iyi şeylerin altını çizerek, önceki tüm Cumhurbaşkanlarının halefi olduğumu söyleyebilirim. Ayrıca Abhazya’ya yeni bir yaşam temin edecek yeni programlar oluşturma niyetindeyim. Ama Cumhurbaşkanlığı adaylığım, beni bu çabamı destekleyen grubumla buluşturdu. Bu noktada Ankuab’ın olumlu veya olumsuz bir etkisi olmadı.

Abhazya Cumhurbaşkanı Adaylarımızdan Aslan G. Bjaniya'nın Seçim Afişinden

Aslan G. Bjaniya'nın Özgeçmişi

6 Nisan 1963'de Abhazya'nın Oçamçira ili, Tamış Köyü'nde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini üstün başarı ile tamamlayarak Frunze Politeknik Enstitüsü'nde "İnşaat

Mühendisliği" eğitimine başladı. 1982 yılında Moskova Otomobil ve Yol Enstitüsü'ne

geçiş yaparak yüksek öğrenimine burada devam etti. Mezuniyetinin ardından 1985

yılında Smolensk bölgesinde inşaat sektöründe çalışmak üzere görevlendirildi. 1987-1989 yılları arasında ise Oçamçira'daki yerel Komsomol Teşkilatı'nda önce eğitmen ardından da başkan olarak vazife yaptı.

Aslan Bjaniya 1991 yılında SSCB KGB Yüksek Okulu'ndan operasyon subayı olarak mezun oldu. Bu mezuniyeti sonrası yürüttüğü vazifeler ona çok değerli deneyimler

kazandırdı ve halkı daha yakından tanıma fırsatı buldu. Aslan Bjaniya 1992-1993 yıllarında Abhazya Devlet Güvenlik Servisi'nde çalıştı.

Aslan Bjaniya 1999 yılında Rusya Federasyonu Hükümetine bağlı Ulusal Ekonomi

Akademisi'nden mezun oldu. 2009 yılında Abhazya'nın RF Büyükelçiliği'ne ekonomi

danışmanı sıfatı ile atandı ve bir yıl burada görev yaptı. 2010 Şubatı'nda Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş tarafından Abhazya Devlet Güvenlik Servisi Başkanı

olarak atandı ve Cumhurbaşkanı adayı olduğu tarihe kadar bu görevini sürdürdü.

Bu yılın Haziran ayında Aslan Bjaniya'ya Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin tarafından önemli bir nişan takdim edildi. Bu nişanın kendisine takdim edilmesinin

nedeni Bjaniya'nın Soçi'de düzenlenen Kış Olimpiyatları'nın güvenliğinin sağlanmasına

yaptığı katkılardı. Olimpiyatların hemen öncesinde Abhazya Devlet Güvenlik Servisi,

Rus meslektaşlarının da işbirliği ile Soçi'de Yönetim Binası'nın önünde yapılacak terörist

bir saldırıyı engelledi ayrıca Abhazya'daki Vahabist organizasyonları etkisiz hale getirdi ve büyük çapta silah ve patlayıcı ele geçirdi. Abhazya Devlet Güvenlik Servisi Aslan Bjaniya yönetimindeki son üç yılda 10 terörist saldırıyı engelledi, 7 yabancı ülke ajanını deşifre etti, üç Gürcü keşif ve sabotaj timini etkisiz hale getirdi. Bir çok üst düzey

görevliye yapılan saldırıyı açıklığa kavuşturdu. Ayrıca bu süreçte ülkenin ekonomik

güvenliği için de bir çok iş başarıldı.

Aslan Bjaniya tanınmış bir Abhaz ailesine mensuptur. Büyük babası 147 yıl yaşaması ve bilge kişiliği ile tüm Abhazya'nın yakından bildiği Aşhangeri Bjaniya'dır. Kişiliği ve uzun

yaşamı ile bilim insanları ve gazetecilerin ilgisine mazhar olmuş olan Aşhangeri Bjaniya'nın şu sözü Abhazya'da hala hatırlanır: "Gözünle gördüklerin doğrudur ve

işittiklerin genellikle yalandır." Aslan Bjaniya'nın babası Tamış Lisesi müdürlüğü de

yapmış, 40 yıl boyunca bu okulda Rus dili, edebiyatı ve tarih dersleri vermiş bir öğretmendi. Annesi de aynı okulun ilköğretim kısmında sınıf öğretmeni olarak çalışmış

ve bu kurumdan emekli olmuştur. Aslan Bjaniya'nın eşi Aelita Ahiba Gudautalıdır. Moskova Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Halihazırda Rusya Federasyonu Sayıştayı'nın üst düzey bir yöneticisidir. Aslan Bjaniya ve eşinin Maksim

ve Aelina adında iki çocuğu vardır.

Abhazya Cumhuriyeti vatandaşları için en önemli konunun ne olduğu sorusunu Aslan

Bjaniya şöyle yanıtlıyor: "Halkımız birleşmiş, istikrarlı bir Abhazya'ya, barış, huzur ve düzen içinde güvenli bir Cumhuriyet'e gereksinim duyuyor"

Aslan Bjaniya'nın hayat düsturu ise şu sözlerde ifadesini buluyor: "Cesaret galipleri, uzlaşma yenilmezleri yaratır."

Aslan Bjaniya’ya 5  soru

 

  1. Bjania Abhazya Cumhurbaşkanı olarak Rusya ile farklı bir ilişki mi kuracak?

- İlişkileri sadece pekiştirecek ! Öncelikle Abhazya ve Rusya yeni bir karşılıklı yardım anlaşması imzalayacak. Bu anlaşma “2015-2017 yılları için Abhazya’nın sosyo - ekonomik kalkınmasına teşvik etmeye dönük yatırım programı” çerçevesinde yapılacak. Ekonomik kalkınmadan anlaşılması gereken yeni yatırımlar, yeniyollar, konut, güvenliğin iyileştirilmesi, turizmin ilerletilmesi ve benzerleridir. Ayrıca Abhazya bağımsız bir Cumhuriyet olarak üretimini özellikle de tarımını geliştirecektir. En önemlisi de Avrasya Birliği’ne ( Rusya, Kazakistan, Belarus, Ermenistan, Kırgızistan, Abhazya ) eşitlikçi bir temelde dahil olmayı öngörüyoruz. Cumhuriyetin tüm yurttaşları için bu yeni bir yaşam kalitesi ve yeni bir ekonomi olacaktır.

  1. Abhazya’daki Mayıs olayları hakkında ne düşünüyorsunuz ?

- Size bir şey söyleyeyim. Mayıs olayları, Abhazya devlet teşkilatında can acıtan bir enjeksiyon etkisi yapmıştır. Ama bu olaylar geçmişte kalmıştır. Bugün devletimizi güçlendirmek zorundayız. Baskı ve zulüm ile kimse bir yere varamaz. Mayıs’ın tekrar etmemesi için gereken yapılmalıdır. Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Kim kazanırsa kazansın sonuçta medeni bir hukuk devleti yaratmamız gerekecek. Birlik ve uyuma ihtiyacımız var.

       3.    Eski Başkan Ankuab’ın halefi misiniz?

              - Vladislav Ardzınba ve halefi, Sergey Bagapş’tan başlayarak tüm Cumhurbaşkanlarımızın ülkenin kalkınması      için birçok iyi şey yaptığını hatırlayalım. Son Cumhurbaşkanı Aleksandr Ankuab ise sosyal kalkınmayı teşvik               etti. Çocuk bahçeleri ve kreşleri açılması, okul binalarının, hastanelerin, okulların onarımı, yeni spor ve kültür          tesislerinin yapılması gibi. Sonuç olarak, yapılan iyi şeylerin altını çizerek, önceki tüm Cumhurbaşkanlarının   halefi olduğumu söyleyebilirim. Ayrıca Abhazya’ya yeni bir yaşam temin edecek yeni programlar oluşturma    niyetindeyim. Ama Cumhurbaşkanlığı adaylığım, beni bu çabamı destekleyen grubumla buluşturdu. Bu           noktada Ankuab’ın olumlu veya olumsuz bir etkisi olmadı.

        4.   Resmi verilere göre en zengin Cumhurbaşkanı adayı sizsiniz. Üç güzel arabanız ve daireleriniz var. Son                 yıllardaki kazancınız ise ayda yaklaşık 23 bin Ruble. Tüm bunların kaynağı nereden geliyor?

             -Benim temel yaşam prensibim dürüstlüktür. Rusya’da iş yaptığımı hiçbir zaman saklamadım. Tüm          tasarruflarımı Abhazya’ya gelmeden önce Rusya Federasyonu’nda dürüstçe çalışarak yaptım. Tüm gelirlerim               beyan edilmiş ve tümünün vergileri ödenmiştir. Ayrıca bu saymış olduklarınız bütün aileme aittir. Ailemizde        çalışan tek kişi de ben değilim. Gerekirse her bir rublenin hesabını vermeye hazırım.

       5.   Seçimde zafer kazanmanız halinde ekibinizde kimlere yer vereceksiniz?

            - Çalışabilecek kişilere. Temel kriter bu. Siyasi aidiyetlerinden bağımsız, gerçek bir profesyoneller ekibi   kuracağız. Siyasi entrikalardan bıktık. O veya bu parti ya da harekete aidiyete odaklanmıyoruz. Referans                 noktamız üst düzey uzmanlıktır, işinin ehli olmak yani liyakat sahibi olmaktır. Sadece bu şekilde insanları      mutlu edebilir, devletimizi toparlayabilir, egemenliğini ve bağımsızlığını güçlendirebiliriz.

Sevgili yurttaşlar! Bugün yeni bir ekiple birlikte "Abhazya Cumhuriyet" nin Kalkınması için Halk Programı"nı oluşturuyoruz. Program üzerinde çalışmak üzere farklı alanlardan uzmanlar bir araya geldi. Ekonomistler, üreticiler, avukatlar, sosyologlar, işadamları, tarımcılar, eğitim, kültür, sağlık emekçileri, yasa uygulayıcılar ve diğer uzmanlar. Kuşkusuz cumhuriyetin en büyük sorunlarının farkındayız ve bunları nasıl çözeceğimizi biliyoruz. Ama programın gerçekten Halkın Programı olması ve tüm detaylara vakıf olabilmemiz için her birinizi dinlemeye ihtiyacım var. Şehrinizdeki ya da köyünüzdeki en önemli meseleler ile bunların çözümlerine dair görüş ve önerilerinizi bize iletin.

Ülkenin problemleri hakkında yazın. Her bir önerinize kulak verilecek ve "Abhazya Cumhuriyetinin Kalkınması için Halk Programı''na dahil edilecektir.

Ancak bu şekilde, birlikte çalışarak ülkemizi yükseltebiliriz. Sosyal güvenliğe, maddi bolluğa, ve Abhazya'nın her yurttaşının refahına ancak bu şekilde ulaşabiliriz.

Hükümetin her zaman halkı dinlemesi ve onunla aynı dilden konuşması gerektiğine kalpten inanıyorum. Belki önceki yönetimde sorunlu olan nokta buydu. Şeffaflığın sağlanması ve Abhazya'nın her yurttaşıyla iyi bir diyalog kurulmasında eksiklikler vardı. Bunun sonucunda ülkemizi tümüyle felce uğratan Mayıs olayları vuku buldu. Gelecekte halkla yönetim arasında yanlı anlaşılmalara yol açan bir iletişimsizlik duvarının tekrardan yükselmesine izin vermeyeceğiz. Bugün Abhazya'nın son derece güç bir durum içinde bunduğunu kabul etmemiz gerekir. İnsanlar bölündü ve ayrım çizgisi çok keskinleşti. Bununla birlikte, tıpkı muhaliflerimin inançları gibi her birinizin görüşüne saygı duyuyorum. Kuşkusuz kim haklı kim haksız bunu yargılamanın zamanı değil.

Yaşanan yaşandı. Bugün ülkemizin geleceği üzerinde çalışmalıyız. Birleşerek, barışın, güvenliğin ve düzenin hakim olduğu istikrarlı bir Abhazya Cumhuriyeti'ni inşa etmeye ihtiyacımız var.

Burada, birlik için, Abhazya'nın kalkınması için herkesi dinlemek istiyorum. Temel hedefim tüm ülkeyi dolaşmak ve sakinlerinin her biriyle konuşmaktır. Ama bu buluşmadan önce siz de "Abhazya Cumhuriyeti'nin Kalkınması için Halk Programlına katkı için öneride bulunabilir ve bu önerilerinizi doğrudan ya da güvendiğiniz bir kişi vasıtası ile bize ulaştırabilirsiniz. Her bir görüş değerlendirmeye alınacak ve programa dahil edilmesi için uzmanlar tarafından incelenecektir. Ve bu sadece başlangıç. Gelecekte hükümetle halk arasında sürekli açık bir diyalog hattı kuracağız. Eğer seçilirsek vatandaşına kulak vermek, onun görüşüne başvurmak hükümetimizin yeni eylem kılavuzu olacak. Abhazya'nın tüm yurttaşları için daha kaliteli bir yaşam hedefimize işte böyle erişeceğiz.

Saygılarımla,

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Adayı

 

 

Abhazya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı

Astan Z. Agrba'nın Özgeçmişi

16 Ocak 1974 Bzıp Gagra doğumludur.

Liseyi 1990 yılında Bzıp 1 Numaralı Okurda bitirdikten sonra gittiği Kabardey-Balkar Ziraat Akademisinden "mekanize tarım" uzmanı olarak 1995 yılında mezun oldu.

Yüksek Lisans ve doktorasını Kuzey Kafkasya Araştırma Enstitüsü'nde Dağ ve Yamaç Bahçeciliği bölümünde yaptı.

2000 yılında (Rusya Federasyonu Kabardey-Balkar Cumhuriyeti) Nalçik Şehir İdaresinde uzman yönetici olarak çalışmaya başladı. Burada başkan yardımcılığına kadar yükseldi. Başkan yardımcısı olarak görev alanı sosyal hizmetler, topluluk organizasyonları, dinsel kurumlar ve kültürel kuruluşlarla ilgiliydi.

2003 yılında baş mühendis unvanı aldı. 2010 yılında ise Gagra'da özel bir Araştırma ve Üretim İşletmesi'nin Genel Müdürü oldu.

1992-1993 Abhaz Kurtuluş Savaşı'na aktif olarak katıldı. Gagra'dan millet vekili seçildi. Mesleği ile ilgili başlıklarda yayınlanmış 4 kitabı bulunmaktadır.

Gagra Merkez Şehir Hastanesi Kardiyolog Hekimi

Indira Artemovna Arsaliyev ile evli ve üç çocuk babasıdır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR sayfasından yapılan açıklamada, listeye..
Abhazya Parlamentosu Milletvekilleri yasadışı uyuşturucu ticareti ile ilgil..
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in koruma altına aldığı ve bulunduğ..
Abhazya'daki aşırı yağışlar nedeniyle Kodor Nehri'nin taşması sonuc..
Kafkas dağlarında bulunan erkek cesedinin temmuz ayında kaybolan Rus gezgin..
Suriye'de önemli görevlerde yer alan emekli General Velid Abaza(Marşan)..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=