Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
18°
25 Nisan 2019, 03:47


ABHAZYA ÖZGÜR ve BAĞIMSIZ BİR ÜLKEDİR...

12 Haziran 2014, 17:05

ABHAZYA ÖZGÜR ve BAĞIMSIZ BİR ÜLKEDİR...

Abhaz Dernekleri Federasyonu Tiflis Yönetiminin haksız tutum ve davranışları konusunda süreklilik göstermesi üzerine Genel Başkan R.Cengiz Koç Ashuba imzalı bir duyuru yayınladı. Yapılan duyuruda Abhazyanın Özgür ve Bağımsız bir ülke olduğu vurgulanarak, "çeşitli kumpaslarla yok edilmeye, binlerce yıllık toprakları ellerinden alınmaya çalışılan Abhaz halkı son bireyine kadar varlık mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir" ifadesine yer vermiştir.

Abhaz Haber

                                                  ........................................

 

ABHAZYA ÖZGÜR ve BAĞIMSIZ BİR ÜLKEDİR...

1992-1993 Gürcistan-Abhazya Savaşında Egemenliğini kanla, canla savunan Abhazlar fiili olarak bağımsızdır artık. 2008’den bu yana da başta Rusya Federasyonu olmak üzere tamamı Birleşmiş Milletler üyesi olan bir grup ülke tarafından resmi olarak tanınan Abhazya Cumhuriyeti, kısa ve orta vadede kendisini anlatmak, uzun vade de uluslar arası toplumun bir parçası olmak ve geniş-ölçekli bir tanınma elde etmek üzere dış dünya ile doğrudan iletişim ve ilişki olanakları yaratmaya çabaladığı bir süreçten geçmektedir. Resmi ve yasal düzlemde yürütülen devletler arası ve diplomatik görüşmelerin yanı sıra, iş dünyası, sivil toplum örgütleri ve gazetecilik-medya mecraları da bu sürecin bir parçasıdır. Türkiye’de yaşayan Abhaz diasporası da tüm imkan ve kaynakları ile bu süreçte başat aktörlerden biri olarak hareket etmektedir. Siyasi, ekonomik, diplomatik ve insani tüm mecralarda dinamik ve etkin bir katılım göstererek Abhazya Cumhuriyeti’nin hem Türkiye’de hem de dış dünyadaki görünürlüğünü artırmak ve ilişki ağlarını çeşitlendirmek için çaba sarf etmektedir. Türkiye Diasporasındaki Abhazların Ata vatanlarına seyahat etmeleri, oradaki kardeşleri ile işbirliği içinde olmaları 150 yıllık bir aranın ardından en doğal haklarıdır. Türkiye de seçtikleri vekillerinin, belediye başkanlarının, eğitim aldıkları üniversite rektörlerinin, örgütlü oldukları ticaret odalarının, turizm şirketlerinin yöneticilerinin Ata vatanlarına gitmeleri, oradaki kardeşleri ile birlikte olmalarının ve tatillerini orada geçirmeleri kimseyi korkutmamalıdır. Unutulmamalıdır ki Gürcistan yönetiminin tepkileri Türkiye de yaşayan ve sayıları milyonlar ile ifade edilen, içinde Gürcü akrabalarımız ve kardeşlerimizin de bulunduğu Kafkas diasporasını rahatsız etmekte ve tepki çekmektedir.

 Bu çaba ve faaliyetlerin tamamı yasal ve hukuki bir zeminde gerçekleştirilmesine rağmen, ne yazık ki sürekli bir biçimde Gürcistan yönetiminin süreci itibarsızlaştırma ve imkânsızlaştırmaya yönelik tepkileri ile karşılaşılmaktadır. Tutarsızlık, keyfilik ve politik faydacılık ile betimlenebilecek günümüz devlet tanıma ve uluslar arası ilişkiler pratikleri bu süreci zaten tüm mecralarda ve düzeylerde oldukça zorlaştırmaktadır.

 Gürcistan yönetimini de hukuki ve yasal hiçbir zemini olmayan, siyasi değerlendirmeleri ve tepkilerini gözden geçirmeye, gerçekleri göz ardı etmeyen, yapıcı politikalar geliştirmeye yönelik ve daha barışçıl, uzlaşmacı bir dil geliştirmeye davet ediyoruz.

 Unutulmamalıdır ki; çeşitli kumpaslarla yok edilmeye, binlerce yıllık toprakları ellerinden alınmaya çalışılan Abhaz halkı son bireyine kadar varlık mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Bu mücadele haklı bir mücadeledir ve bu mücadelede Türkiye'de, Kafkasya'da bulunan kardeşlerimiz de yanımızda olacaklardır.

R.Cengiz KOÇ ASHUBA

Abhazfed Genel Başkanı

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=