Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 17:03


8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

07 Mart 2014, 15:57

Bizim toplumda kadına duyulan saygı tarih boyunca örf ve geleneklerimizde yaşaya gelmiştir. Toplumda söz sahibi olarak. Önemli kararların alındığı meclislerde düşüncelerini söyleyerek. Her yaştaki kadının ailedeki önemi bilinerek.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

BİZ ABHAZLAR DA KADININ YERİ.  KADININ HAYATINA SAYGI...

Kadının hayatına saygı toplum yaşamının ölçütüdür.

Uygarlık bir toplumda ‘saygı eşiği’ ile ölçülmelidir.

Saygının temeli ‘değer verme’ dir.

Eğer değer vermezseniz saygı duymazsınız.

Oysa sevgi, içgüdüseldir.

Çocuğunu koruyan anne onu içgüdüleriyle sever.

Eşini seven insan onu içgüdüsel yakınlığıyla sever.

Ama saygı?

Saygı, bilincin ürünüdür.

Saygı, değer vermektir, değer bilmektir.

Sevgi, ilkel insanlarda da, ilkel toplumlarda da vardır.

Saygı ise uygar toplumlarda görülen davranıştır.

Biçimsel gösterişi elbette saygı saymıyoruz.

O yaklaşım yapay bir yaklaşımdır.

Bizim toplumda kadına duyulan saygı tarih boyunca örf ve geleneklerimizde yaşaya gelmiştir. Toplumda söz sahibi olarak. Önemli kararların alındığı meclislerde düşüncelerini söyleyerek. Her yaştaki kadının ailedeki önemi bilinerek. Her tür etkinliklerde kadına eşlik edilerek. Kadın bir ortama girdiğinde onu ayakta karşılayarak. Kadının ağır işlerde çalıştırılmayarak. Bir erkeğin bir kadının yanından asla atının üzerinde geçmemesi gibi bir sürü adet ve geleneklerimizle toplumumuzun kadına verdiği saygı ve değer görülmektedir.

                                                                                              ***

Dünyada, 8 mart dünya kadınlar günü olarak kutlanıyor. Kadınlarımızı senenin bir gününe sığdırarak onlara hatırlamak' tan çok. Yılın 365 gününün her anında hatırlamamız gereken çok daha önemli nedenlerimiz vardır.

Kafkasya'dan zorunlu olarak göç ederken ,bizim kadınlarımızın baba ocağı dediğimiz topraklarından evlerini barklarını terk ederken yanlarında hiç söndürmeden Anadolu'da yerleştikleri yere kadar baba ocaklarından aldıkları külleri yeni yuvaları kabul ettikleri yerlerde o sönmeyen küllerinden alevlendirerek bacalarını tüttürmüşlerdir.

Bu biz Kafkas kadınının baba ocağına olan saygısını ve ocağın nerede olursa olsun devamının takipçisi olduğunu gösterir.

Bizim kadınlarımızın bir gün değil her gün. O mübarek elleri ince çekik gözleri ocağımızın bekçisinin yüceliği kutlu olsun. İyi ki varsınız, iyi ki bizi kanatlarınız altında tutuyorsunuz. Hayatınızdaki her gününüz kutlu olsun. Ailemin değerli büyüğü Büyük Nandum Koksa Bıgıpha'ya 1865 yılında Apsınıdan Türkiye' ye kadar söndürmeden getirdiği ve halen bugün o küllerin ateşiyle yanan ocağımız için.

Bengül Kavlan Koz-pha

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Saim Tuç Bic-ra
2179 gün önce
Umulmadık şartların önümüze koyduğu güçlüklerden yakınmadan, “Baba ocağını tüttürme örneklemesiyle” Aileyi aile yapanın, onu taşıyanın kadın olduğunu ve bizim toplumun kadına verdiği değeri ne güzel açıkladı Bengül Kozba Hanım. Ayrıca: Sevgiyi ve saygıyı doğru yorumlaması takdire şayan. "Doğru doğrudur eğrisi olmaz derler" bu sağlıklı yaklaşımı ve içtenliği nedeniyle kendilerine teşekkür etmeyi bir borç biliyorum ve teşekkür ediyorum.
EROL KAZANÇ
2208 gün önce
bende kafkasyadan göç eden bir ailenin ferdiyim ne mutlu bizeki gittiğimiz her yere örf adet ve göreneklerimizide götürüp benliğimizi kaybetmemişik ,bizlere bu güzelliklerimizi hatırlattığınız için size teşekkür ederim Bengül hanım.
KONUK YAZARLAR Kategorisindeki Diğer Haberler
“Her sülale kendini nasıl tek kişi katılımıyla temsil ederse, her yerleşim ..
Keşki Ömer Beyi (bana göre) yanlış kişiler üzerinden tanımamış olsaydım, Bi..
Kafkas halklarının tarihin derinlerine gittikçe, dillerini irdeledikçe aynı..
Sosyal medyanın çukurlarında kaybolacağına olan inancımdan dolayı yazarın k..
Toplumları; kültürleri ayakta tutan Omar gibi insanları anlamak zaman alabi..
Bizim geleneğimizde kucaklaşmak vardır ama (bu birbirine çok yakın olanlar ..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=