Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
18°
25 Nisan 2019, 03:49


ABHAZYA CUMHURİYETİ GAZETECİLER BİRLİĞİ VE TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

12 Mayıs 2014, 12:05

İşbu Anlaşma beş yıl sürelidir ve imzalandığı tarihten itibaren yürürlüğe girmektedir. Anlaşma, herhangi Taraf Anlaşmanın süresinin bitimine altı ay kala yazılı olarak fesih müracaatında bulunmadığı taktirde, otomatik olarak beş yıllık müteakip periyotlara uzatılır.

Abhazya Cumhuriyeti Gazeteciler Federasyonu ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu, ki bu Anlaşmada bundan sonra ‘Taraflar’ olarak adlandırılacaklardır- karşılıklı çıkarların varlığını ve ortak hedeflere ulaşmada koordinasyonun gereğini kabul ederek, uluslararası hukukun prensiplerine ve standartlarına olan bağlılığı teyit ederek, aralarındaki ilişkileri yeni seviyeye taşıma isteği ile, aşağıdaki hususlarda işbu Anlaşmayı imzaladılar:

 Madde 1

 Taraflar dostluk, güven, karşılıklı saygı ve anlayış ile karşılıklı yarar prensiplerine dayanan, yürürlükte olan Abhazya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti mevzuatlarına, aynı zamanda Abhazya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti düzenleyici işlem ve yasal tasarruflarına uygun şekilde bir işbirliği gerçekleştireceklerdir.

 Madde 2

İşbu Anlaşma, iki cumhuriyetin gazeteci örgütleri ve medyasının yaratıcı kolektifleri arasında karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin kurulmasının temelidir. Bu işbirliğinin spesifik şartları ve formları, her iki ülkenin gazete yönetimleri ile elektronik medya ve haber ajansları idareleri arasında müstakil anlaşmaların imzalanmasını da içerecek şekilde Taraflarca ayrıca saptanır.

 Madde 3

 Taraflar, medya alanında ortaklık ilişkilerinin kurulup gelişmesi için elverişli şartların oluşturulmasına, ortak enformasyon politikasının geliştirilmesine ve birleşik bir enformasyon havuzunun oluşmasına kendi güçleri ölçüsünde katkıda bulunurlar

Madde 4

İşbirliği aşağıdaki alanlarda gerçekleştirilir:

- Gazetecilerin stajı;

- Basın turları;

- Konferanslar, basın toplantıları, seminerler, "yuvarlak masa" toplantıları, Abhazya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti kamu otoritelerinin temsilcileri, bilimsel kurumlar, kamu kuruluşları, gazetecilik ve iş topluluklarının uzmanlarının katılımı ile gerçekleşen faaliyetler de dahil olmak üzere sair kamu veya özel kuruluşların etkinliklerine katılınması, en iyi gazetecilik ürünlerinin basılmasını teminen ortak yarışmalar tertiplemesi, fotoğraf sergileri, tematik forumlar ile toplantıların, sempozyumların, atölye çalışmalarının, sunumların ve diğer faaliyetlerin organize edilmesi;

- Tarafların akredite edilmiş Medya mensuplarının profesyonel faaliyetlerini icra etmelerinde pratik yardım ve destek temini;

- Taraflarca iş bağlantıları kurulması, gazete, radyo ve televizyon için çeşitli konulu materyallerin hazırlanması.

Taraflar işbu Anlaşmanın kapsamında tanımlanmamış başka işbirliklerinde de bulunabilirler.

 Madde 5

İşbu Anlaşma Taraflarca önceden üçüncü taraflarla yapılmış anlaşmalardaki yükümlülüklerini etkilemez ve böylece Tarafların üçüncü taraflara karşı üzerlerine aldıkları yükümlülüklerini gerçekleştirmelerine ve başka anlaşmaları imzalamalarına engel olamaz.

 Madde 6

İşbu Anlaşmada yapılacak değişiklik ve eklemeler yazılı şekilde Tarafların onayı ile yine bu Anlaşmanın ayrılmaz parçası olarak kabul edilen ayrı protokollerle yapılabilir.

 Madde 7

İşbu Anlaşma beş yıl sürelidir ve imzalandığı tarihten itibaren yürürlüğe girmektedir. Anlaşma, herhangi Taraf Anlaşmanın süresinin bitimine altı ay kala yazılı olarak fesih müracaatında bulunmadığı taktirde, otomatik olarak beş yıllık müteakip periyotlara uzatılır.

 11 Mayıs 2014 yılında Abhazca ve Türkçe dillerinde, aynı geçerlilik gücü taşıyan iki nüsha olarak imzalanmıştır.

 Abhazya Gazeteciler Birliği Adına                Türkiye Gazeteciler Federasyonu Adına

 Başkan  V.N. Kapba                                               Başkan A. Sertel

 

 11/05/2014

 SOHUM/BHAZYA

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR sayfasından yapılan açıklamada, listeye..
Abhazya Parlamentosu Milletvekilleri yasadışı uyuşturucu ticareti ile ilgil..
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in koruma altına aldığı ve bulunduğ..
Abhazya'daki aşırı yağışlar nedeniyle Kodor Nehri'nin taşması sonuc..
Kafkas dağlarında bulunan erkek cesedinin temmuz ayında kaybolan Rus gezgin..
Suriye'de önemli görevlerde yer alan emekli General Velid Abaza(Marşan)..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=