Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:08


VLADİSLAV ARDZINBA'NIN ARDINDAN...(BÖLÜM 6)

05 Mart 2013, 11:54

Seçim süreci başladığında Ardzınba: “ Abhazya’nın geleceği ve onu ileriye götürecek kişi hakkında düşünmemiş olsaydı kötü bir cumhurbaşkanı olurdum” diyerek layık gördüğü halefinin adını gösterdi.

 Devlet Başkanı Ardzınba, “Bence tarihte kişiliğin rolü çok büyüktür, ama hiçbir politik kişilik, ekonomik kalkınmayı sağlayacak ve yeni düşünceleri üretecek olan hazır bir ekibi olmadan başarılı sonuçlara ulaşmaz.” Diyerek bana göre geçiş sürecinde ekibinin değişimi için acele etti.

“En korkunç şey arkada, en zor şey ise önümüzdedir” Ardzınba’nın savaştan sonraki bu sözleri yönetimde kolay yaşamayı arayanlar için uyarı olmalıydı. Ama öyle olmadı. Yol yürüyeni yoruyor. O da yoruldu, hemde ölümcül yoruldu. Bence sıradanlığı tahammül edemiyen Vladislav Ardızba’nın etrafını bu yüzden kolay yönetilir kişiler sardı. İlk başta onlarla hiçbir problemi yoktu; Görünmeyen hırslarıyla, kendi düşüncesi olmayanlardı. Zamanında överler, zamanında alkışlarlardı hatta çayını bile getirirlerdi. Ama aynı kolaylıkla ihanet edebileceklerini düşünmemek de olacak şey değildi. Şimdilik onlarla her şeyin, hatta hiç ilgileri olmayan şan ve şerefde dahil herşeyin paylaşılması gerekiyordu. Ve sadece sonunda onlar kendilerini “Legalleştirip” eleştiri oklarını ortaya çıkardıkları zaman Ardzınba tamamına güvensizliğini ilan etti. Seçim mücadelesinde V. Ardzınba tarafından iyi tanınan tüm kötü insanlar kullanıldı. Bu sözleri onlar hakkındaydı. “Politikacıların en ciddi hastalığı, kendi kişisel çıkarları için yönetime uzanmaktır.” zamanında onlara hadlerini bildirmemesi onun problemi oldu. Ve büyük ihtimalle bunu halkının problemi olmasını asla istemezdi.

O, birinin başka birini sadece iyi niyetle yükseklere itmediğini iyi biliyordu; bu, ileride uysal ve bağımlı bir liderleri olsun istenirse yapılırdı. V. Ardzınba bu durumu şöyle itiraf ediyordu: “Ben durumlarını koruyabilmek için, kim olursa olsun sahibine hizmet etmeye hazır olan bir politik elitin oluştuğuna yeterince dikkat edemediğim konusunda sorumlu olduğumu inkar etmiyorum.”

Birinci Devlet Başkanı kendi hayatı pahasına kazanılan pozisyonların, daha sonra gruplar arası sürtüşmelerle kaybedilmesine göz yumamazdı.

Seçim süreci başladığında Ardzınba: “ Abhazya’nın geleceği ve onu ileriye götürecek kişi hakkında düşünmemiş olsaydı kötü bir cumhurbaşkanı olurdum” diyerek layık gördüğü halefinin adını gösterdi.

İnsanlar varki onları ziyaret etmek için tüm dünyayı dolaşmayı göze alırsın. Ben özgür insanla özgürdüm. Birbirimize duyduğumuz saygı bana onunla ortak amacımız için kendi çıkarlarımızı düşünmeden çalışma mutluluğu ve şansı tanıdı. Her birimiz kendi yerimizde, her birimiz kendi seviyemizde…

Ancak yönetimde “gereksizliğimi” anladığım gün geldiğinde, ebediyen arkadaş olarak kalabilmek için hemen gittim.

Genadiy ALAMİYA Çeviri Oktay CHKOTUA

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EDİTÖR'DEN Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Bayrağındaki ve Armasındaki Sembollerin Gerçek Anlamı Nedir?
MESLEK SEÇİMİNİZDE İLKLERİ, YAYGINLAŞMAMIŞ DALLARI SEÇMEK, GELECEKTE, ARANA..
Ünal Akbulut Bınala Onu en iyi Kendisi yani şiirleri tanıtıyor. Üzerine bi..
3 günlük tatile gider gibi, yanına yedek bir pantolon bir kazak ve çorap al..
Onlar Bizim Her Şeyimiz! 4 Metin Aşoğlu Aşba
Cennet Vadisi Bilecik Bozüyük yol güzergâhında Başkoy, Kalanlar Mevki Bilec..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=