Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
18°
25 Nisan 2019, 03:49


Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Koç Ashuba, "Gençlikle aramızdaki mesafeyi azaltmaya bakmalıyız, uzatmaya değil." dedi.

22 Nisan 2014, 14:34

Bilecik'teki Apsuvalar Buluştu

Bilecik'te yaşayan Apsuvalar akşam yemeğinde buluştu. Cennet Vadisi'nde gerçekleşen yemeğe Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkam Cengiz Koç Ashuba , Genel Başkan Yardımcısı Atilla Sağım Aşhara, İnegöl Abhaz Kültür Derneği Başkanı Telat Özdemir Kabba . Bilecik Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdinç Çolak Çüle ile yönetimi ve Bilecik'teki Apsuvalar katıldı. Etkinlikle birlik beraberlik mesajları verilerek yapılması planlanan projeler konuşuldu.

Bilecik Kafkas Kültür Derneği tarafından düzenlenen yemeğin açılış konuşmasını Dernek Başkan Yardımcısı Zaman Güral Aşhara yaptı. Güral konuşmasında, derneğin kuruluşu hakkında bilgi verdi. Gençlerin dernek faaliyetlerine katılmasının önemine değinen Güral şunları aktardı:

"Derneğimiz 2005 yılı birinci ayın dördünden itibaren tüzel kişiliğine kavuşmuş ve bugüne kadar faaliyet gösteren bir dernek. Tabi ki dernek bugün bizim İstediğimiz yerde değil. Yapmak istediklerimizin belki de onda birini de yapamadık sadece tabela bazında kaldık. Ama inşallah bu akşamdan itibaren ben katılımlara baktım moral buldum hepimiz moral bulduk ona inanıyorum. Bu akşamdan itibaren herkes derneğine sahip çıkacak. Derneğine derken kendisine sahip çıkacak. Birimizin ötekine göre ne fazladan bir kazancı var ne fazladan bir zararı var. İnşallah bu akşamdan itibaren sizin katkılarınızla derneğimizi Bilecik de bundan sonra çok daha faal en azından lisanını biraz daha ilerletmiş, örf, adetini biraz daha düne göre yaşamaya çalışan insanlardan oluşan bir topluluk oluruz. Katıldınız geldiniz, hepinize teşekkür ediyorum.

Derneğimiz şu anda 60 üyeden ibaret. Tabi çok az bu sayı ama biz 60-100 kişi falan değiliz. Bizim sayımız çok Bilecik'te. Büyükler çok gayretliler fakat gençlerimizin aynı gayrette olduğunu söylemek tabi ki mümkün değil. Ama inanıyorum ki bundan sonra inşallah o gençlerimiz de aynı yoldan büyüklerinden gördükleri gibi hareket edecekler. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum."

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Koç Ashuba ise gençlerle aralarındaki mesafeyi azaltmaları gerektiğine dikkat çekti. Koç şöyle konuştu:

"Her şeyden önce şunu özellikle belirtmek ve vurgulamak istiyorum ki Abhaz Dernekleri Federasyonu ve ona bağlı olan 10 dernek ve yeni kurulmuş olan Sakarya Abhaz Derneği o da 21 Şubat 2014 tarihi itibariyle tüzel kişilik kazandı. Haziran başı itibarıyla da ilk genel kurulunu yapacak ve bu ilk genel kuruldan sonra da büyük ihtimalle Abhaz Dernekleri Federasyonuna üyelik başvurusunda bulunacak. Dil birinci önemdedir'

Her zaman bir soru olarak karşımıza çıktığı için şunu özellikle belirtmek istiyorum. Biz hiçbir şekilde tarihsel kardeşliğimiz bulunan Kafkasya'da bulunan kardeşlerimizle farklı bir yöne yönelmedik. Her toplumun inanıyoruz ki kendinin örgütlenmesi en doğal hakkıdır. Biz öyle bir noktaya geldik ki artık birbirimizi asimile etmeye başladık. Eğer bir toplum ayakla durmak istiyorsa her şeyden önce dilini kaybetmemeli. Dil birinci önemdedir. En önemli en temel vurgudur. Biz bir arada olduğumuzda işte bu dil kaybolmaya başlamıştı. Örgütlenme dediğim gibi farklı mecralara yönelme ya da gitme meselesi değil. Biz Abhaz toplumu olarak örgütlenelim ama bu hiçbir zaman kardeşliğimizin önünde bir engel değil. Bunun özellikle bilinmesini istiyoruz. En başından beri de biz bunu özellikle vurgulamaya çalışıyoruz ve mümkün olduğu şekliyle de kardeşliğimize halel gelmemesi için ciddi mücadele gösteriyoruz.

İnsanların bulunduğumuz toplumda varlığını sürdürmesi örgütlenmesiyle alakalıdır. Ben gerçekten bu akşam gördüğüm kadarıyla Bilecik'te böyle bir topluluğun böyle bir toplumun olması gerçekten yüreğimizi büyüttü. Çok sağ olun. Biz el ele verdikçe, dayanıştıkça ve örgütlendikçe çok daha büyük bir toplum olacağız inancındayım. Hepinize teşekkür ediyorum."

İnegöl Abhaz Kültür Derneği Başkanı Telat Özdemir ise. "Gençleri azimli görüyorum. Gözlere bakıyorum gözler ışıldıyor. Bu gençlerin bizi utandırmayacağına ben edindiğim tecrübeye göre konuşuyorum eminim. Çok iyi hizmet edeceklerine inanıyorum. Bu derneğe en büyük hizmeti yapacak olanlar bayanlarımız. İnegöl'de biraz başarılıyız bu başarıyı bayanlarımıza borçluyuz. Bayanlarımız, günlerini dernekte yapıyorlar. Bu tür toplantılar yaparken çocuklarınızı mutlaka getirin." diye konuştu.

Etkinlik Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Atilla Sağım'ın federasyon ve çalışmaları hakkında bilgi vermesiyle devam etti. Sağım, katılımcıları sürgünün 150'nci yıldönümünün gerçekleşeceği Kefken'e davet etti. Sağım şunları aklardı:

"Bu geçtiğimiz aylarda federasyonda bir seçim oldu ve seçimde yeni yönetim işbaşı yaptı ve yeni yönetimin gelmesiyle de biz özellikle Anadolu coğrafyasında yaşayan Abhazların tek çatı altında toplanması için elimizden gelen her türlü gayreti göstermeye çalışıyoruz. Daha çok yeniyiz ama büyük adımlar atmaya başladık. Özellikle bu geçtiğimiz Mart ayında Abhazya'ya gittik Federasyon Başkanımız Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan vekili ve İstişare Kurulu Başkanıyla birlikle ve Cumhurbaşkanı düzeyinde orada karşılandık fikirlerimizi anlattık. 8 Mayıs'ta kısmet olursa 80 kişilik bir gazeteci grubuyla da Abhazya'ya gideceğiz. Teknik altyapısını da tamamlarsak oradaki toplantımızı canlı olarak sizlere sunmak istiyoruz. Ama tabi bu bizim sadece Abhazya'ya dönük olarak yapmış olduğumuz çalışma.

İçe doğru baktığımızda ise büyüklerimizde söyledi gençler daha çok olmalı dedi. Genç arkadaşlarımız ne yazık ki bu konuda belki federasyonunun en sert eleştiriyi ben yapıyorum nesiller arası kopukluktan dolayı genç arkadaşlarımız pek dernek çalışmalarına katılmıyorlar. Ama dünyadaki her türlü gelişmeyi gençler daha çabuk algılıyorlar. Şu anda bakıyorum Abhaz gençleri üniversite okuyorlar, iletişimi çok iyi kullanıyorlar. Bu enerjiyi mutlaka derneklere taşımak zorundayız. Dernekler bizlerin ortak evi. Eğer dernekleri bizler ortak evimiz gibi göremezsek bizden sonraki nesil kesinlikle derneklere gelmeyecek. Bunun için de özellikle büyüklerimize çok görev düşüyor.

Gazeteciyim ben gittiğim her yerde gençlere bazı sorular soruyorum. Niye gelmiyorsunuz derneklere diyorum niye geleceğiz hep aynı sohbetler var diyorlar. Bundan özellikle büyüklerimize önemli görevler düşüyor. Demek ki yeni yetişen nesillere ya bazı geçmişi anlatamıyoruz ya da gelecekle ilgili projeleri aktaramıyoruz. Böyle bir sonuç çıkıyor ama biz bunun böyle olmasını istemiyoruz. Özellikle büyüklerimiz gençlerle iletişim kurarken bu aradaki değişimi çok iyi hesap etmeleri gerekiyor. Çünkü yeni yetişen gençler bakıyoruz üniversite okuyorlar. Ama benim yaşımda olanlar çoğu üniversite okumadı. Çocuklarımız ilkokulu zor okudular. Böyle büyük bir gelişme içerisindeyiz. Eğer gençlerimizin iletişim konusundaki enerjisini derneklere aktarabilirsek o zaman Anadolu'da yaşayan yaklaşık 50 ilimizde Abhaz kökenli insanlarımız yaşamakta. Onlarla iletişime geçmek. Abhazya ile iletişime geçmek çok kolay olacak. Abhazya geçmişle çok uzak bir ülkeydi ama artık İstanbul'dan sadece 1 saat.

Yaz Okulu Projemiz var eğer gerçekleştirebilirsek çocuklarımızı oraya gönderip 20 gün en azından orada hem arkadaş edinirler hem dil öğrenirler hem de kendi anavatanlarını da görmüş olurlar. Belki onların sayesinde anne-babalar olarak bizler gitmek isteriz. Ama Bilecik Derneği. Bilecik küçük bir yer. Ne yazık ki sadece bizim açımızdan değil birçok konudan küçük. Aslında Bilecik medeniyetlerin doğduğu bir yerdir. Burada hem kurtuluşa hem kuruluşa beşiklik etmiştir, sayımız az diyorlar. Bir kişi de olsa bizim için çok önemli. Çünkü Abhazya'da o bir kişiyi bile soruyorlar.

18 Mayıs'la Kefken'de sürgünün 150'nci yılını hep birlikte anacağız. Buraya eğer ailecek katılırsak çok önemli. Özelikle çocuklarımız oraya geldiğinde dedelerinin ilk çıktığı yerlerden biri ve orada çok kayıp vermişiz açlıktan hastalıktan. Hepinizi Kefken Babalı sahiline bekliyoruz."

Yemeğin ardından katılımcılar organizasyondan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve bu tür etkinliklerin devam etmesi temennisinde bulundu. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=