Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:05


İstanbul film festivali kapsamında, 18 Nisan 2014 akşamı yapılan galada,Gürcistan Estonya ortak yapımı '' Mandalina Bahçesi" adlı filmin gösterimi tartışma yarattı.

19 Nisan 2014, 23:18

Türkiye'de yaşayan biz Abhazlar mevcut Gürcistan yönetiminin olmamış olayları olmuş gibi göstermesine alışkınız. Fakat en büyük değeri kültürlerin ve milletlerin arasındaki problemleri icra ettikleri sanatla giderebilmek gibi önemli bir misyonu olması gereken sanatçıların, bu gayenin aksine, Gürcistan yönetiminin söylemleri doğrultusunda, gerçek dışı, olmamış olayları olmuş gibi gösterme çabası içinde olmaları, ayrıca,gerçeği bilen Estonya'lı sanatçılarında buna alet olmaları Abhazya geçeğini hiçbir şekilde değiştirmeyecek ve mevcut sorunların çözümüne katkı sağlamayacaktır.

Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur.

 

İstanbul film festivali kapsamında, 18 Nisan 2014 akşamı yapılan galada,Gürcistan Estonya ortak yapımı '' Mandalina Bahçesi" adlı filmin gösterimi yapılmıştır.

 Gösterilen bu film daha başlangıçta "1992 yılında Rusların kışkırttığı Abhazların Estonları yurtlarından sürmesi." gibi yalan ve ırkçı söylemler içererek başlamıştır.

 Ancak, tüm dünya ve Türkiye kamuoyu bilmektedir ki; yüzlerce yıldır kendi tarihsel topraklarında özgürce yaşamaktan başka gayesi olmayan Abhaz/Abaza halkını yalnızlaştırmak, azınlık durumuna düşürmek ve bu kadim halkı tarihsel topraklarından yoksun bırakmak amacındaki Gürcü şovenizmi, anlaşılıyor ki kendine yeni yandaşlar aramak, bulmak ve dahası "haksızlığını haklı göstermek" telaş ve kararlılığını sürdürme gayreti içerisindedir. Abhaz/Abaza halkı hiçbir zaman saldırgan olmamıştır. Tek amacı, yüzlerce yıldır üzerinde yaşadığı tarihsel topraklarını savunmak ve varlığını idame ettirebilmekti.

Film gösteriminin sonunda eser ile ilgili rol alan oyuncular veya yönetmen yerine kim olduğu anlaşılamayan bir şahıs, bir Film festivalinde olmaması gereken, ırkçı ve halkları karalayıcı söylemlerde bulunmuştur.  Değerli yönetmenimiz ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği üyemiz, Ömür Atay tarafından, soru-cevap kısmında söz alınmış, film hakkında sorular sorulmuş, ancak kim olduğu belli olmayan ve dilimizi çok iyi derecede konuşabilen bu şahsın siyasi sloganları ile karşılaşılmıştır.

 Türkiye'de yaşayan biz Abhazlar mevcut Gürcistan yönetiminin olmamış olayları olmuş gibi göstermesine alışkınız. Fakat en büyük değeri kültürlerin ve milletlerin arasındaki problemleri icra ettikleri sanatla giderebilmek gibi önemli bir misyonu olması gereken sanatçıların, bu gayenin aksine, Gürcistan yönetiminin söylemleri doğrultusunda, gerçek dışı, olmamış olayları olmuş gibi gösterme çabası içinde olmaları, ayrıca,gerçeği bilen Estonya'lı sanatçılarında buna alet olmaları Abhazya geçeğini hiçbir şekilde değiştirmeyecek ve mevcut sorunların çözümüne katkı sağlamayacaktır. Sanatı ve sanatçıyı kendi haksız amaçlarını haklı göstermek, saldırgan emellerini perdelemek amacıyla kullanan bu çağdışı anlayışı kınıyor ve lanetliyoruz.

 Abhaz Dernekleri Federasyonu

Kaynak: http://abhazfederasyonu.org/wp/d-u-y-u-r-u.html

 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Nart Bozkurt
1831 gün önce
Burdan çıkan ders şudur: Kendimizi ,tarihimizi ve kültürümüzü dünyaya iyi anlatmak.Daha etkili anlatmak....

Sanatın yaratıcı,aydınlatıcı ve öğretici gücünden yararlanmak.Özellikle de Sinema...ve Televizyondan yararlanmak...Müzik edebiyat,tiyatro, plastik sanatlar... Herşey.. İğne oyası gibi işlemek.Kızarak,öfkelenerek değil ders çıkartarak.Çocukları ve gençleri boş şeyler dışında üretken yetiştirmek.Gençleri özellikle kültür sanat/bilim/ Medya iletişim alanına yönlendirmek ve olmaz sa olmaz meslek sahibi yapmak. Girişimci kültürüyle yetiştirmek zorundayız...
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=