Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 16:59


KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR!

27 Mart 2014, 13:23

Abhaz Dernekleri Federasyonu olağan genel kurulu sonrası seçilen yeni yönetimi,hem Abhazyaya bir nezaket ziyaretinde bulunmak,hem de Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile birlikte gerçekleştirilecek etkinliklerin planlanması amacıyla,8-13 Mart tarihleri arasında,Anavatanımıza beş günlük bir ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Duyurulması amacıyla ajansımıza gönderilen Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanlığının 8-13 Mart 2014 tarihleri arasında Abhazya Cumhuriyeti Devleti temaslarını ve sonuçlarını bildiren yazısı ektedir. Kamuoyuna Saygı ile Sunulur.

Abhaz Haber

~~KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR!


Abhaz Dernekleri Federasyonu olağan genel kurulu sonrası seçilen yeni yönetimi, hem Abhazya'ya bir nezaket ziyaretinde bulunmak, hem de Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile birlikte gerçekleştirilecek etkinliklerin planlanması amacıyla, 8-13 Mart tarihleri arasında, Anavatanımıza beş günlük bir ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Geziye Federasyonumuzu temsilen;

Abhaz-Fed Genel Başkanı,Ramazan Cengiz Koç (Aşba)

Abhaz-Fed Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Atilla Sağım(Aşharuva),

Dış ilişkilerden sorumlu başkan yardımcımız Rüknet Yeşilyurt (Gocua-pha),

Denetleme kurulu başkan yardımcımız Ahmet Ceylan (Hapat),

Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nu Temsilen;

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan vekili,Türkiye Gazeteciler Vakfı Başkanı Yılmaz Karaca,

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı Sayın İbrahim Erdoğan
katılmışlardır.

Gerçekten verimli, yoğun ve geleceğimiz adına umut veren bir dizi görüşme gerçekleştirilmiştir. Abhazya Dışişleri bakanlığımız ile geleceğe yönelik, birlikte çalışma irademize yönelik bir protokol imzalanmıştır. Bu protokolü geçtiğimiz günlerde Federasyonumuzun Web sayfasında yayınlamış bulunmaktayız.

Ziyaretimizin İlk iki günü Nisan ayı içerisinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu yetkilileri ile Abhazya'ya yapılacak seyahatin programlanmasıyla ilgili temaslarla geçti. İlk olarak Dışişleri bakanlığında yaptığımız toplantıda Dışişleri Bakanlığı Ve Geri dönüş devlet komitesinden arkadaşların, Federasyonumuz Basın ve Halkla ilişkiler sekreterimizin de olduğu bir düzenleme komisyonu oluşturulmuştur. Daha sonra,Türkiye Gazeteciler Federasyonu yetkilileri ile Abhaz Televizyonu ve turistik yerlerin ziyaretiyle Abhazyamızın kısa bir tanıtımı gerçekleştirildi.

Geri Dönüş Devlet Komitesi başkanımızın misafirlerimiz onuruna verdiği yemekte, misafirlerimizin Abhaz yemek kültürü ve misafirperverliği ile ilgili övgü dolu sözleri bizleri ulusumuz adına gururlandırdı. 11 Mart Salı gününden itibaren Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanımız Sayın Hırps Çopua'nın organize ettiği ve Diaspora-Abhazya ilişkilerinin geleceğinin şekillendiği geniş katılımlı bir toplantıya katıldık. Burada kültürel, eğitsel, konularda yapılan ve yapılması gerekenlerle ilgili olarak ilk ağızdan yetkililerle verimli bir toplantı gerçekleştirdik.

Özellikle bizi en çok etkileyen, Abhazya'mız adına gurur duyduğum, duygularımızı okşayan şey, Sayın Çopua ile Oçamçıra, Akua ve Kaldahuara da bulunan yatılı okullara yaptığımız ziyaret oldu. Bu okulların fiziksel durumunun mükemmelliğinin yanı sıra 1. Sınıftan itibaren küçücük çocukların Abhazcayı güzel konuşmaları bizi gerçekten duygulandırdı. Her şeyiyle mükemmel düşünülüp uygulanmış bu yatılı okullarda çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları yanında, dillerini ve kültürlerini yaşatıyor olmaları, hepimiz adına umut veren ve geleceğe olan özgüvenimizi arttırmıştır.

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın A.Z.Ankuab heyetimizi makamında sıcak bir ilgiyle karşılamış, bir buçuk saate yakın süren bu toplantıya; Abhazya Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Nugzar Aşuba, Dışişleri Bakanı Viyaçeslav Çirikba, Geri Dönüş Devlet Komitesi başkanı Hırps Çopua ve Cumhurbaşkanlığı Yönetim Başkanı Beslan Kubrava da hazır bulunmuşlardır. Verimli ve geleceğe dönük çalışma ve beklentilerin dile getirildiği bu toplantının ardından görüşmeler sıcak diyalogların yaşandığı ve Sayın Ankuab'ın ev sahipliğindeki akşam yemeğiyle devam etmiştir.
 
Parlamento başkanı Sayın V.Bganba ile makamında yaptığımız görüşmede Anavatan- Diaspora ilişkilerinin geliştirilmesi için yapılabilecek çalışmalar ele alınarak görüşmelerin daha sık yapılması konusunda mutabık kalınmıştır.

Dönüş günümüzde Abhazya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sayın Soner Gogua ile makamında bir araya gelinmiş, daha önce planlanan konular üzerinde fikir teatisi yapılarak Abhazya Ticaret Odası ve Federasyonumuzun birlikte yapabileceği faaliyetler gözden geçirilerek yapılacak çalışmalar planlanmıştır.

Abhazya Cumhuriyetinin Kurucu Cumhurbaşkanı Rahmetli V.Arzınba'nın Anıt Mezarı ziyaret edilerek Abhaz Diasporası ve Federasyonumuz adına çelenk bırakılmıştır.

Bu ziyaretimizde bizlere yakın ve sıcak ilgilerini esirgemeyen; Sayın Devlet Başkanımıza, Parlamento Başkanına, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Başkanına, Parlamenterlerimize, Devlet Güvenlik Konseyi Başkanlığına, Dışişleri bakanlığına, Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanlığına, Abhaz Kardeşlerimize şahsım ve Abhaz Dernekleri Federasyonu, Diasporadaki Abhazlar adına teşekkürlerimi sunuyorum.


R.Cengiz Koç (Aşba)

Abhaz Dernekleri Federasyonu

Genel Başkan

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=