Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:05


Ardzınba'dan Mektup Geldi.

04 Mart 2013, 00:50

“Mahinur kızım, Abhazya'dan ikimizi ilgilendiren bir mektup geldi, bir uğrayıver de konuşalım” dedi.“Tamam, Ömer Amca hafta sonu uğrarım” dedim. O zamanlar çalışıyordum, Pazar günü uğradım....

 

             Ardzınba'dan Mektup Geldi.

 

 

            Rahmetli Ömer Amca telefon etti.

            “Mahinur kızım, Abhazya'dan ikimizi ilgilendiren bir  mektup geldi, bir uğrayıver de konuşalım” dedi.

            “Tamam, Ömer Amca hafta sonu uğrarım” dedim. O zamanlar çalışıyordum, Pazar günü uğradım.

            Üzerinde Rusça, Gürcüce ve Abhazca başlıklar olan bir mektup uzattı elime. Mektup Abhazcaydı., D.Gulya adını taşıyan Abhaz Tarihi ve Edebiyatı Enstitüsü'nden geliyordu, şöyle bir göz attıktan sonra altındaki imzalara baktım.

            Sol başta; “Abhaz Tarih Enstitüsü”, ortada  Ardzınba'nın imzası,  onun yanında  “Ardzınba Vladislav”,  hemen altında “SSCB  Milletvekili”, onunda altında “SSCB Üst Üye” yazıyordu.  O zamandan beri ne çok iş üstlenmiş, diye düşündüm.

            Ayrıca, “Abhaz Yazarlar Birliği Başkanı” Aleksi Gogua,  “Abhaz Ansiklopedisi” adlı kültür merkezi adına Ruslan Copua,  Abhaz Forumu“Aydgılara”nın başkanı Sergey Şamba, Moskova'daki Abhaz Derneği “Nartaa” nın başkanı Axba İgor,  “Abhaz Kültür Fonu” yöneticisi Daur Zantaria'nın imzaları da vardı.

            Mektubun tarihi elimdeki kopyada yoktu,  yalnız metnin içinde “Sürgünden bu yana 120 yıldır görüşemediğimiz kardeşlerimiz” diye bir ifade geçtiğine göre 1984 yılı olmalı diye düşündüm.

            “Antik Çağlardan Günümüze Abhaz Tarihini Oluşturmak için Abhaz Ansiklopedisi” adını taşıyan bu proje için Sohum'da  bir kültür merkezi kurulmuş. Bu merkez Abhazya ve Abhazya dışındaki Abhaz aydınlarının en yetkin temsilcilerini ve Abhaz halkına karşı dostça duygular taşıyanları, faaliyetlerine katmayı düşünmekteymiş. Ansiklopedi 12 cilt olacak ve 1995-2000 yılları arasında yayınlanacakmış. Ayrıca, “Atasözleri ve Deyimler Ansiklopedisi” ile “Çocuk Ansiklopedisi” gibi ilaveleri de olacakmış.

            Mektupta Türkiye'den Beygua Ömer Büyüka, Papapha Mahinur Tuna, Suriye'den Fazıl Cetger, İngiltere'den G. Hewitt, SSCB'den Fazıl İskender gibi isimlerden söz ediliyordu.

            Yazı, “Koşullar gereği Abhaz tarihi ve kültürü yeterince araştırılıp halkın bilgisine sunulmamıştır. Abhaz tarihinin önemli bir bölümü Türkiye ve diğer Ortadoğu ülkeleriyle ilintilidir. Bu nedenle  kültür merkezimiz evrensel bir işbirliği yapmak arzusundadır” gibi açıklamalar ve diğer projeler dile getiriliyordu.

            1984, üzerinden 29 yıl geçmiş.“29 yıldır yanıtlanmamış bir mektup” dedim içimden, daha sonra bu konuda küçük bir çalışmamı içeren bir dosya vardı, mektubu o dosyaya yerleştirdim.

            1995-2000 yılları arasında ansiklopedi yayınlamak için planlar yapan bu kadro 1992-93 savaşı nedeniyle asıl işlerinden uzaklaşıp işgal altındaki ülkelerini kurtarmak ve yeni bir devlet kurmak gibi kutsal bir  görev üstlenmiş ve başarmışlardı.

            Bu yıl  Abhazya'nın 20. Zafer Bayramı kutlanacak. Ben de bir bayram hediyesi olarak  bu yarım kalmış işi tamamlamak istedim ve “Vladislav Arzınba Anısına Diaspora Ansiklopedisi” adıyla bir çalışma başlattım. Böyle büyük ve kutsal bir işe sizlere güvenerek giriştim,  hepinizin desteğini bekliyorum. Ansiklopediye girmesini düşündüğünüz maddeler, bilgi ve belgeler konusunda emeğinizi esirgemeyeceğinizi biliyorum.

            Böyle bir çalışmayı tamamladığımızda, hem tarihsel ve kültürel bir iş başarmış,  hem de  Ardzınba'nın bir dileğini yerine getirmiş ve ruhunu şad etmiş olacağız.

             Aramızdan ayrılışının 3. yılında onu bir kez daha saygı ve sevgi ile anıyor,

             “Wınırçü laşadzaayt, wınıfü tatadzaayt”  diyoruz.

Papapha Mahinur Tuna

01 Mart 2013-İstanbul

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=