Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
18°
25 Nisan 2019, 03:49


RİDADE KAFKAS HALK DANSLARI TOPLULUĞU İZMİR'DE

20 Mart 2014, 23:22

Ulaş köklerine o antik ağacın,al götür beni danslara,şarkılara.Süreceğim atımı denizin Ay'la buluştuğu ufuklara... "Nartlar'ın Çocukları " eşsiz bir görsel şölen ile İzmir Çerkesler'i ile buluşuyor.

RİDADE KAFKAS HALK DANSLARI TOPLULUĞU İZMİR'DE

5 Nisan Cumartesi 20:00 Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampusu Fen-Edebiyat Fakültesi C Blok Konferans salonu.

Ulaş köklerine o antik ağacın,al götür beni danslara,şarkılara.Süreceğim atımı denizin Ay'la buluştuğu ufuklara... "Nartlar'ın Çocukları " eşsiz bir görsel şölen ile İzmir Çerkesler'i ile buluşuyor.

 

Bilet fiyatı:20TL

İletişim Bilgileri;

Mahmut DOĞRU;.....................................................................0536 934 65 89

Ozan KOŞUM ; .........................................................................0554 631 79 82

Cankat BİLMAN ; ......................................................................0554 327 87 52

Şamil KISAL ;............................................................................ 0555 651 23 09

    

RİDADE 'NİN KAYNAĞI ve MİTOLOJİK ANLAMI

Abhaz şarkı ve danslarında birçok mitolojik kişilerin adına hitaben çağrılar yapılır.

Wa Rada! Wa Raşa! Wa Ridad! Rada, Raşa ve Rara üç kardeştir. Raşa kızdır. Rada en büyükleri, Rara en küçükleridir. Babaları Ridada, anneleri Rinana’dır. Abaskokarket: (Abhaz-Adige) şarkılarının ortak motifleri olan bu mitik kahramanlar müzik ve danstan başka yerde kullanılmazlar.

Dans grubumuza adını veren RİDADE, Abaskokarket (Abhaz-Adige) dil grubunun kullanıldığı ortak kültürün yanı sıra, kardeş toplumların ortak tarihinde yaşanan önemli bir mitolojik olayı da yansıtmaktadır.

(927-1015) yıllarında büyük prens olan ve Ruslara Hıristiyanlığı kabul ettiren Vladimir ülkeyi oğulları arasında paylaştırır. Büyük oğlu Mistisla’a Tumatakaran Prensliğini verir. Mistislav kendisine verilen bu ülkeyi zapt etmek için Kafkasya üzerine yürür.

1022 yılında Turnatakaran (Matrika)bölgesine gelir. Ve orada Adige’lerin Golyat (dev)telakki ettikleri RİDADE kuvvetleri ile karşılaşır. Slav kahramanı olarak tanınmış ve etrafını yıldırmış olan Mistislav ‘ın bu ilerleyişi Adige’leri tedirgin eder. Büyük bir telaş başlar, ancak RİDADE halkının ümitsizliğe kapılmasına meydan vermez ve bir teklifte bulunur. İki halkın da boş yere mahvolmaması ve ikisinin şahsi ihtirasları yüzünden halklarının yararlanmaması için kendilerinin çarpışmasını önerir.  Bu teklif Mistislav tarafından da kabul edilir ve iki kahraman savaşmaya başlar. Dövüş sonucu RİDADE Mistislav’ı yere serer ve kılıcını onun yüreğine saplamaya hazırlanır. Mistislav bağışlanmayı diler, RİDADE onu bağışlamakla kalmaz aynı zamanda dost olurlar. Bugün Kiev yakınlarındaki Çerkasi şehrinin RİDADE tarafından kurulduğu söylenir. RİDADE’nin zaferinden dolayı adına söylenen “Wa Ridade” şarkısı da hem Abhazlar da, hem de Adige’lerde gelin getirme şarkısı olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

İSTANBUL ABHAZ  KÜLTÜR DERNEĞİ ekiplerinden RİDADE KAFKAS HALK DANSLARI TOPLULUĞU 1997-1998 dönemi Sayın Mahinur TUNA (A’PAPA) başkanlığında kuruldu. Sayın Mutlu ALGEÇ (A’GOS)’in sanat yönetmenliğini, Sayın Yeşim İLKUÇAR (TRIŞPHA) ve Sayın Hakan EŞİM’in yardımcı hocalığında çalışmalara başlayan grup, ilk konserini 21 Mayıs 1998 yılında CRR konser salonunda verdi.

Daha sonra Abhazya’dan gelen Sayın Beslan BEBİA, Sayın Valeri TANYA gibi önemli sanat yönetmenlerinin eşliğinde devam eden ekip teknik anlamda oldukça iyi bir çizgiye ulaşmıştır. 2004-2007 dönemi çalışmalarına Sayın Bahadır ŞİRİNOĞLU (A’ÇUŞBA) ve Sayın Ersin BULUŞAN (KUTSNİYA) ile devam etmiştir. 2007 sezonunda Abhazya’dan gelen sanat yönetmeni Sayın Aleksey ARŞBA çalışmalarını sürdürmüş, 2008-2009 da tekrar Sayın Ersin BULUŞAN (KUTSNİYA) ve 2011 Sezon sonuna kadar Sayın Şamil TAŞKIN (TRAPŞ)  la çalışmalarını sürdürmüştür.

Diasporadaki Kafkas Halk Dansları çalışmalarını daima bir üst çizgiye taşımaya çalışan ekibimiz pek çok başarılı organizasyonda yer almıştır. Halen 2011 sezonundan buyana Sayın Cihat YAHŞİ (AGIRBA) ile çalışmalarını sürdüren grubumuz yoluna daha iyi noktalara ulaşmak amacıyla devam edecektir. On yedinci  yılında RİDADE, kuruluşundan bu güne kadar bünyesinde bulundurduğu, her anlamda emeklerini esirgemeyen büyüklerine, dernek yönetimlerine RİDADE’yi bugüne taşıyan tüm dansçılarına teşekkür ediyor.

Ridade Kafkas Halk Dansları Topluluğunun bir nevi alt yapısı konumunda olan  İSTANBUL ABHAZ KÜLTÜR DERNEĞİ minikler ekibinden RİRAŞE KAFKAS HALK DANSLARI TOPLULUĞU 1997-1998 dönemi Sayın Mahinur TUNA (A’PAPA) başkanlığında kuruldu.  Kurulma aşamasında Sayın Hakan EŞİM’in çalıştırıcılığını yaptığı topluluğa daha sonra Sayın Fırat ÇAPKIN, Sayın Şamil TAŞKIN(TRAPŞ), Sayın Cankat ACI ve Sayın Burak KUMAŞ (HUMSAÇ) ve Sayın Musa KAP  hocalık yapmışlardır.

2007 sezonunda çalışmalarını Abhazya’dan gelen sanat yönetmeni Sayın Aleksey ARŞBA yönetiminde Sayın Burak KUMAŞ (HUMSAÇ)’ın yardımcı hocalığında sürdüren RİRAŞE dansçıları 2008-2010 sezonlarında yine Sayın Burak KUMAŞ (HUMSAÇ)’la başarılı çalışmalar yapmış ve 2011 döneminde Sayın Musa KAP’la yoluna devam etmiştir. 2011 Sezon başından buyana Cihat YAHŞİ (AGIRBA) çalışmalarına devam etmektedir.

Ridade ve Riraşe Ekiplerimize eşlik eden Müzisyenler:

Emre Kuyumcu, Taha Yemişen, Canberk Sinan, Haluk Deniz, Oset Yılal,  Alper Yılmaz, Burak Yiğit.

www.instagram.com/ridadekafkas
www.twitter.com/ridadekafkas
www.youtube.com/channel/UCdlHlgXVpNfuOnrOmPbHR0A

 

Abhaz Haber

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KÜLTÜR - SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=