Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
18°
25 Nisan 2019, 03:48


Sakarya Abhaz Kültür Derneği Tüm Coşkusu ile Örgütlenme Çalışmalarını sürdürüyor.

19 Mart 2014, 16:59

Hakan Metin Mercan Abdılyıpa (Chkotua) " Mayıs sonu itibariyle yapmayı planladıkları 1. Olağan Genel Kurulunu 1000 üyeli katılımlı olarak gerçekleştireceğiz, Daha sonra giderek büyümeyi hedefliyoruz. Örgütlü yapımızla Diasporanın ve Abhazya'nın beklentilerine yönelik çalışmalar içerisinde olacağımızın bilinmesini istiyoruz "

Sakarya Abhaz Kültür Derneği Tüm Coşkusu ile Örgütlenme Çalışmalarını sürdürüyor.

18 Mart 2014 günü dernek merkezinde yapılan Yönetim Kurulu Toplantısına büyük bir arzu ve istekle katılan yöneticilerin yanı sıra orada bulunmakla mutlu olan Sakarya İli yerel örgütlenmelerinden çeşitli derneklerin temsilcileri de hazır bulundu.

İki aşamalı Yönetim Kurulu Toplantısının birinci bölümünde açılış konuşmasını, katılımcılara teşekkür ederek başlayan Sakarya Abhaz Derneği Başkanı Oral Kobaş Bganba " 21 Şubat 2014 Derneğimizin yasal olarak kuruluş tarihi, bizim için milattır. Hiç kimse tereddüt etmesin Abhaz Örgütlenmesi bir zorunluluk bir ihtiyaçtı, yapılması gerekli idi. Gerekleri konusunda bir şey söylemeye gerek yok, hepiniz bilgi sahibisiniz. Bu yapılanma için çok sabrettik. 4 yıl bekledik Sakarya özelinde var olan, bundan sonra da olacak olan tüm sivil toplum örgütleri bizim teşkilatlarımız olup, günü vakti geldiğinde her bir kurum ile birlikte işler yapacağız. Kimsenin tereddüdü olmasın bu kurumlar bizim kurumlarımız" diyerek katılımcılara teker teker teşekkür etti.

Sakarya Abhaz Derneği Teşkilat sorumlusu Hakan Metin Mercan Abdılyıpa (Chkotua) söz aldığı konuşmasında örgütlenme çalışmalarına verdikleri önemle: " Sakarya ilini 4'e böldük örgütlenme çalışmalarını planlanan takvim doğrultusunda yürütüyoruz, kurucular kurulu ve planlanan yönetim kurulu sayısı ve icra kurulu yapılanmalarını değerlendirdiğimizde başlangıçta amaçladığımız hedef üye sayısının az olduğunu yaptığımız mahalli toplantılarda gördük. İlimizde yaşayan Abhaz Halkının Abhaz yapılanmasına verdiği destek karşısında mutlu olduk" diyerek Mayıs sonu itibariyle yapmayı planladıkları 1. Olağan Genel Kurulunu 1000 üyeli katılımlı olarak gerçekleştireceğiz, Daha sonra giderek büyümeyi hedefliyoruz. Örgütlü yapımızla Diasporanın ve Abhazya'nın beklentilerine yönelik çalışmalar içerisinde olacağımızın bilinmesini istiyoruz " Dedi.

Toplantıya katılanlardan Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Ülkü Yıldız Ashuba yaptığı konuşmada " Adapazarı Bölgesini Federasyonumuz kuruluş aşamasından bu yana yakından gözlemlemekteyiz. Mevcut olan Kafkas Kültür Derneğimizin yaklaşımlarından dolayı uzun zamandır Federasyon olarak bölgede çalışma yapma imkanı bulamadık. Derneğe rağmen dışarıda herhangi bir çalışma yapmayı uygun bulmayıp kendileri ile uzun ve sabırlı bir süreçte diyalog geliştirmeye çalıştık. Federasyona üye olunsun olunmasın davamızda birlikte hareket etme konusunda herhangi bir gelişme gösteremedik. Bütün bu olumsuz geri dönüşlere rağmen, bölgedeki örgütlenmenin şeklini yine bölge halkının, kendisinin belirlemesi uygundur kararı ile en ufak bir müdahalede bulunmadık, hatta aynı sebepten olabilecek desteklerini de esirgemek zorunda kalmıştır. Yaklaşık 4 yıl süren bu sabırlı ve özverili bekleyişten sonra bölge halkı kendi iradesi ile bu yapılanmaya karar vermiştir.

Şu bilinmeli, incelenmeli ve gözlemlenmelidir ki Abhaz Dernekleri Federasyonu yapılanması ve işleyişi ile artık komik sayılabilecek ayrılıkçı tarifinin yakınından bile geçmemektedir. Bu art niyetli yaklaşımdan beslenen her kim varsa bütün kardeş halkların günahı vebali boynun dadır. Sakarya da inkişaf eden bu yeni yapılanma gösteriyor ki heyecanı, sinerjisi ve önünde bekleyen sıralı işleri il e son derece aktif bir yapılanma olarak ortaya çıkmıştır. Bu yapı ile hepimizi mutluluk verici güzel beraberlikler beklemektedir. Kuruluş aşamasına kadar sabır ve sağduyu ile beklemiş olan Federasyonumuz şu dakikadan itibaren, yaşlı büyük küçük gençlerimiz üye derneklerimiz ile beraber maddi manevi top yekun yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz. "diyerek konuşmasını tamamladı.

Abhaz Haber Yayın Sorumlusu, Abhaz Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi de olan Özen Sanbay Atsanba Abhaz Haber yayın sitesinin dünyada beş kıta tarafından izlendiğini, haberin niteliğine göre bir saatlik zaman dilimi içinde 1 den 3800 kişi ye ulaşan izleme tespit edildiği bilgisini paylaşarak. 23 Nisan etkinliklerinden 3877 kişiye ulaşan "Abaza" Çocuk Grubunun katılacağı duyurulan haberi örnek olarak gösterdi. Özen Sanbay Atsanba konuşmasının devamında Abhaz Haber web sitesinin sahibi tüm Abhaz ve K.Kafkas Halklarının mensuplarıdır. Telefonunun 24 saat açık olduğunu tüm kardeş halkların emrinde olduğunu ifade etmiştir. Bilinmesi istenilen tek şey " Abhaz Haber Abhazya lehinde taraftır."

Diğer katılımcıların da iyi niyetli sevgi ve umut dolu konuşmaları sonrasında asıl sürpriz Abhaz Dernekleri Federasyonu Derneklerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı Hakan Ander Beygu'dan gelmiştir.

Hakan Ander Beygua Abhaz Derneğinde yöneticilik yapmanın ne demek olduğunu iyi bildiğini, bu kutsal görevi ifa ederken hangi zorluklarla, imkansızlıklarla karşı karşıya olduğu yaşayarak bildiğini, Sakarya Abhaz Derneğinin Lokomotif derneklerimizden biri olacağını bu dernekten çok umutlu olduğunu çok şeyler beklediği ifade ile bundan böyle maddi manevi her türlü destek olacağını söyleyerek, kurucu üyelerine başarılar temenni eden Ağabeyi Şansal Büyüka Beygua'nın ve kendisinin katkıları olan (Diz üstü Bilgisayar, 3D Geniş ekran ful fonksiyonlu televizyon, Faks, fotokopi özellikleri olan renkli yazıcı, Telefon makinesi vs çeşitli ebatlarda Abhaz ve Türk Bayrağı ile derneğe gelir getirici olarak düşünülen çok miktarda kitap) armağan ederek başarı temennisinde bulunmuştur.

 

Abhaz Haber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=