Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 16:59


Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Açıklaması

13 Mart 2014, 14:35

Arsen Yatsenyuk’a Kiev hükümeti adına konuşurken daha dikkatli olması gerektiği tavsiyesi verilmeliydi. Yüksek bir kamu görevini işgal ettiğini iddia eden bir kişiye, ne kadar küçük olursa olsun bir ülkenin tümü hakkında kasıtlı olarak yanlış bilgilendirici ve karalayıcı bilgi vermesi yakışmamaktadır.

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Açıklaması

11 Mart 2014 Tarihinde Ukrayna Rada’da konuşma yapan Arsen Yatsenyuk, Abhazya Cumhuriyeti’nin durumu hakkında bir dizi yanlış ve açıkça kışkırtıcı tanımlamalarda bulunmuştur.

Arsen Yatsenyuk şüpheli kaynaklardan almış olduğu bilgilere istinaden Abhazya’da ekonomik bir kriz ve işsizliğin süregeldiğini ve bunun arka planında ise yaygın yolsuzluk, yasa dışılık, eşkiyalık ve silah kaçakçılığının olduğunu savunmaktadır. Yatsenyuk Kırım Cumhuriyeti’nin Ukrayna’dan ayrılması durumunda gelecekte karşılaşacağı durumu tam olarak bu şekilde çizmiştir. Çağdaş dünyada bireyin kendi cehaletini kamuoyuyla paylaşması son derece yakışıksızdır. Ancak Yatseynuk kendi hükümetini iktidara getiren meşru olmayan bir darbe tarafından tanımlanmış koordinat sistemleri neticesinde varolduğundan dolayı bu durum kimse için bir sürpriz olmamıştır. Aslında bu koordinat sistemleri 1992 -1993 yılları arasında Abhazya halkına karşı savaşan Gürcü silahlı çetelerinin de dahil olduğu faşist canileri ve kontrolden çıkmış radikalizmi teşvik etmektedir. Kiev’de anayasa ve kanunların ihlali olağan hale gelmişken, alınan kararlar ise “Devrimci Menfaatlere” dayandırılmaktadır.
Yatseynuk’un açıkladığı bu bednam “bilgiler” Gürcistan’ın eski Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin Abhazya hakkında yaydığı kötü niyetli yalan açıklamalara kuşku uyandıracak şekilde benzemektedir. Muhtemelen, Gürcistan dahil olmak üzere her türlü yalanları sürdüren bu tür insanların Ukrayna’daki “Devrimci” hükümette danışman olarak çalışması bir tesadüf eseri değildir. Bu bağlamda Arseniy Yatsenyuk’a hatırlatmak isterim ki Abhazya Cumhuriyeti “Maidanlarda” ve silahlı darbeler sonucunda oluşturulmuş değil, küçük ancak hakimiyetini hür ve demokratik seçimler tarafından meşru anayasasıyla sağlayan bir ülkedir,
Abhazya Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu tarafından tanınmasının ardından ülkedeki yıllık ekonomik büyüme %13 oranında, dış ticaret ise hacmi neredeyse %300 artmış ve halkın yıllık geliri %450 yükselmiştir. Gürcü milisler tarafından tahrip edilmiş sosyal altyapının onarılması tüm hızıyla devam etmekte. Bu nedenle Abhazya Ukrayna, Moldova ve Avrupa Birliği üyesi Baltık ülkeleri gibi yerlerden göçmen işçiler için bir çekim merkezi olmaktadır. Abhazya Cumhuriyeti yıl içerisinde tüm dünya ülkelerinden bir milyondan fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir. Yeni oteller, restoranlar, kafeler ve diğer turistik ve eğlence-dinlence altyapıları işler hale getirilmiştir. 2013 yılı içerisinde Abhazya Cumhuriyeti’nin her iki yönünde 7 milyonun üzerinde insan giriş – çıkışı yapılmıştır. Kiev yönetiminin aksine ülkemizdeki etnik ve dilsel çeşitliliğe özen gösterilmektedir. Abhazya’da şövenist ilkelere dayalı bir devlet politikası Kabul edilemez.

Bundan dolayı her ne kadar Yatsenyuk aksini kanıtlamaya çalışsa da, Abhazya modern, dinamik ve demokratik bir ülkedir. Abhazya Cumhuriyeti kendisine güven duyan bir şekilde bağımsız bir devlet olarak uluslararası tanınma yolunda ilerlemektedir ve bu yoldan geri dönmeye de asla niyeti yoktur.

Arsen Yatsenyuk’a Kiev hükümeti adına konuşurken daha dikkatli olması gerektiği tavsiyesi verilmeliydi. Yüksek bir kamu görevini işgal ettiğini iddia eden bir kişiye, ne kadar küçük olursa olsun bir ülkenin tümü hakkında kasıtlı olarak yanlış bilgilendirici ve karalayıcı bilgi vermesi yakışmamaktadır.

Kırım’daki yaşanan olaylara dönecek olursak, özerk cumhuriyet içerisinde ikamet eden vatandaşların, ulusların evrensel hakkı olan kendi kaderini tayin hakkı ve self – determinasyon haklarına bağlı olarak kendi kaderlerini ve yarımadanın siyasi statüsünü belirleme hakkına sahip olduğuna inanıyoruz.

 

http://mfaapsny.org/tur/news/?ELEMENT_ID=2071

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen görüşmelerde Abhazya, Amerika ile ..
Abhazya ile Gürcistan arasında 1992-1993 yılları arasında yaşanan savaşın a..
Abhaz bilim adamı Rasim Kamliya, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde Türkiy..
Katalonya’nın bağımsızlığına destek veren Abhazya’dan ilk hamle geldi...
Abhazya, referandumla bağımsızlığını ilan etmek isteyen Katalonya’ya destek..
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Rusya’ya yapılan “Abhazya ve Güney O..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=