Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
18°
25 Nisan 2019, 03:46


Binlerce yıllık dilimizi kaybetmek istemiyoruz.

21 Şubat 2014, 11:59

Maykop kazılarında bulunan bir tablet, Leningradlı uzmanlar tarafından okunmuş ve metnin MÖ 12-13. yüzyılda Abhaz diliyle yazılmış olduğu ortaya çıkmıştır. Bizlerde Türkiye'de yaşayan Abhazlar olarak tarihi M.Ö'sine giden anadilimiz olan Abhazca'nın yok olmaması için üye derneklerimiz dil kursları verilmesi çalışmalarını sürdürüyorlar.

Binlerce yıllık dilimizi kaybetmek istemiyoruz.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Atilla Sağım "21 Şubat Dünya Anadil Günü" münasebetiyle yaptığı açıklamasında Batı Kuzey Kafkasya'da bulunan Abhazya Cumhuriyetinde ve Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Abhazların binlerce yıllık konuştukları Abhazca dili yok olmakla karşı karşıyadır" dedi.

Dünya Anadil Günü kutlaması çerçevesinde Türkiye'de faaliyet gösteren Abhaz Dernekleri Federasyonu Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Atilla Sağım tarafından yapılan  açıklamada "21 Şubat Dünya Anadil Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya tarihinde çok sayıda Medeniyet kendine hayat bulurken aynı zamanda yeryüzünden oluşturdukları dilleriyle birlikte yok olup gittiler. Bu gün için Birleşmiş Milletlere verilerine göre  8000 dil olmasına karşın bu dillerin yarısı bu yüzyılda önlem alınmazsa silinmiş olacak. En eski diller arasında yer alan Abhazca ise şuan için bağımsız Abhazya Cumhuriyetinin resmi dili olarak kullanılsa da diasporada yaşayan Abhazlar arasında ne yazık ki yok olmakla karşı karşıyadır. Maykop kazılarında bulunan bir tablet, Leningradlı uzmanlar tarafından okunmuş ve metnin MÖ 12-13. yüzyılda Abhaz diliyle yazılmış olduğu ortaya çıkmıştır. Bizlerde Türkiye'de yaşayan Abhazlar olarak tarihi M.Ö'sine giden anadilimiz olan Abhazca'nın yok olmaması için üye derneklerimiz dil kursları verilmesi çalışmalarını sürdürüyorlar. 1850'li yıllardan itibaren başlayan göçle en fazla göç edilen topraklar olan Anadolu coğrafyasında bu gün için yaklaşık 160 civarında Abhaz köyü bulunmaktadır. Köylerden şehirlere göçlerin başlamasıyla Abhaz nüfusu da özellikle dil konusunda büyük bir asimilasyona uğramıştır. Abhaz köylerinde yaygın olarak konuşulan Abhazca ne yazık ki kentlerde Abhazların arasında çok az konuşulmaktadır. Köy nüfusunun azalması yeni neslin kentlerde büyümesi Abhaz dilinin her geçen gün daha az konuşulur duruma gelmesine neden olurken Abhaz Dernekleri Federasyonu olarak ana dilimiz olan Abhazcanın yok olmaması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz,

Dünya Anadil Günü tüm halklara kutlu olsun " dedi.

 

Atilla Sağım

Abhaz Dernekleri Federasyonu

Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=