Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
10°
22 Mart 2019, 00:54


ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU ONUR KURULU TOPLANDI

11 Şubat 2014, 14:47

Danışma ve Onur Kurulu :Adem GÜMÜŞ, Aziz GÜMÜŞ, Cemalettin ÜMİT, Cumhur YILMAZ, Engin ÇAKAR, Enver BATAK, Feridun AKSOY, Ferit DEMİREL, Hayrettin YILMAZ, İhsan CİBA, Kadir URAL, Kasım KAP, Kayhan ÖZDEMİR, Muammer İLHAN, Nuri SANBAY, Osman AKYOL, Sait AÇBA, Talat DERİNBAY, Ümit ATİLE ve Yılmaz BABAOĞLU

Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun 24.Kasım.2013 tarihinde gerçekleştirilen genel kurulunda Federasyon Yönetim Kurulu’nca hazırlanıp Genel Kurul’un onayına sunulan Danışma ve Onur Kurulu üye listesi tüm katılanların oy birliği ile kabul edilmiştir.
Oybirliği ile kabul edilen bu listeyle Danışma ve Onur Kurulu aşağıdaki şekilde oluşturulmuştur.
Alfabetik sırayla ;      Adem GÜMÜŞ, Aziz GÜMÜŞ, Cemalettin ÜMİT, Cumhur YILMAZ, Engin ÇAKAR, Enver BATAK, Feridun AKSOY, Ferit DEMİREL, Hayrettin YILMAZ, İhsan CİBA, Kadir URAL, Kasım KAP, Kayhan ÖZDEMİR, Muammer İLHAN, Nuri SANBAY, Osman AKYOL, Sait AÇBA, Talat DERİNBAY, Ümit ATİLE ve Yılmaz BABAOĞLU
Danışma ve Onur Kurulu’nun tüzük gereği seçimden sonra toplanarak yine tüzük gereği öngörülen görev taksimini yapması gerekirdi. Yukarıda adı geçen 3.Genel Kurul’da tüzükte yapılan bazı değişikliklerin geçerli olması için bu değişikliklerin İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü tarafından onaylanması gerekmektedir. Tüzük değişikliklerinin onaylanıp geri gelmesi bugünlere sarktığından Kurul’un yapması gereken görev taksimi toplantısı da bu sebeple gecikerek gerçekleştirilmiştir.
Toplantıyı İstanbul’da ikamet eden kurul üyeleri adına Dr. Cemalettin ÜMİT organize etmiştir. Toplantı mazeret beyan eden 3 üye hariç diğerlerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Dr. Cemalettin ÜMİT kısa bir tanıtım konuşmasıyla oturumu açtıktan sonra toplantı yönetimi için Sayın Aziz GÜMÜŞ başkan ve Sayın Feridun AKSOY sekreter olarak seçilmişlerdir. Toplantıya ayrıca federasyon yeni başkanı Sayın R.Cengiz KOÇ ve  Federasyon Yönetim Kurulu üyesi Sayın Hakan ANDER  ve Sayın Özen SANBAY katılmışlardır. Sayın Başkan’ın önerisi ile kurul üyeleri tek tek kendilerini tanıtmışlar, tanışma merasiminden sonra müzakerelere geçilmiştir.
- Dr. Cemalettin ÜMİT: Kurulun bu ilk toplantısının Federasyon Merkezi’nin İstanbul’da olması sebebi ile burada yapıldığını, kurul üyelerinin istek ve kararı ile başka merkezlerde de yapılabileceğini,
Kurul kendi belirleyeceği zaman aralıkları ile toplanabileceği gibi Federasyon Yönetim Kurulu’nun havale edeceği sorunların görüşülmesi içinde toplanabileceğini, toplantılar salt kurul üyelerinin iştirakiyle yapılabileceği gibi kurul gerekli görürse FED Yönetim Kurulu ve/veya Denetleme Kurulu’nun iştirakleri ile yapılabileceğini ifade etti.
- Osman AKYOL: Aynı istikamette görüş bildirerek kurulun periyodik olarak yılda 2 kere ( Nisan-Ekim) toplanılmasını Federasyon Yönetim Kurulu’nun önemli konularda toplantıya katılmasını, alınacak kararların kesinlikle uygulanmasını, konuşulan konuların alınan kararların tutanakla tespit edilmesini ısrarla önerdi.
- Feridun AKSOY:  Geçen dönemde Abhazya ile olan ilişkilerle ilgili detaylı bilgiler verdi
- Engin ÇAKAR : Faydalı olacak bu toplantıların devamını temenni etti
- Kasım KAP: Federasyon’a maddi katkı sağlanması için toplumun desteğini önerdi
- Kayhan ÖZDEMİR : Toplantılarımızı daha sık yapabiliriz. Toplantı ve davranışlarımızda örf ve adetlerimizi esas almalıyız
- Hayrettin YILMAZ : Camia olarak kayıplarımızı kazanmak için hızlı hareket etmeliyiz ve toplumda “aidiyet” duygusu yaratmalıyız. Türkiye diasporasındaki Abhaz nüfusunu bilmiyoruz. Ekonomik güç yaratmalıyız. Abhazya’dan “Abhaz kimliği” edinmeyi kolaylaştırmalıyız. Kurulumuz yılda 1 defa Abhazya’yı ziyaret etmeli
- Adem GÜMÜŞ : Geçmişte yaşadığımız sorunları anlattı. Türkiye vatandaşı ve asli unsuruyuz. Vatandaşlık görevlerimizi yerine getirdiğimiz gibi Türkiye’den de taleplerimiz var. Türkiye’de siyasi bir ağırlığımız da olmalı. Federasyon’a güç katacak bazı derneklerle sorunlarımız var, bunların mutlaka en kısa zamanda halli gerek.
- Ümit ATİLE : Federasyon olarak gücümüzü toplumu temsil eden derneklerle arttırmalıyız. Bunun için yeni dernekler kurulması çalışmaları yapılmalı. Kısaca geniş bir alan çalışması yapmalıyız.
- R.Cengiz KOÇ : Yeni Yönetim Kurul’umuz genç ve iyi niyetli üyelerden oluşuyor. Ancak güçlü olmak için kurulun ve toplumun desteğine ihtiyacımız var. Abhazya ile çok iyi ilişkiler içerisindeyiz. Ancak bunu yeterli bulmuyor ilişkilerimizi artırmak ve sürekli kılmak için ciddi bir çaba içindeyiz, “aidiyet sorunu” için söylenenlere katılıyorum. Bunun için hepimiz çaba göstermeliyiz. Dile getirildiği gibi sorunlu dernekler var, doğru yolu bulmak için gerekli temasları yapıyoruz. Sorunları aşacağımızı umuyorum. Yine dile getirildiği gibi ekonomik gücümüz kısıtlı. Bu konuda desteğe ihtiyacımız var. Yönetim Kurulu olarak toplantılarımızı denetleme kurulu ile beraber yapıyoruz. Gerekirse toplantılarımıza Onur Kurulu nu çağırırız. Çağrılırsak biz de Danışma ve Onur Kurulu’nun toplantılarına katılırız.
- Aziz GÜMÜŞ : Katılımcılara katkıları için teşekkür etti. Öngördüğü sorunları dile getirdi. Gürcistan ile olan sorunlardan bahsetti. Konfederasyon’un gerekliliğini dile getirdi. Öncelikle biz kendi aramızda federasyon olarak güçlenelim, arkasından federasyon yollarını zorlayalım. Biz Onur Kururlu olarak bizim federasyonun bizden isteyeceği her türlü yardımı yapmaya hazırız. Abhazya Cumhuriyeti  için Türkiye Cumhuriyeti’nin Abhazya’yı tanıması çok mühim bunun için çaba sarf etmeliyiz
- Hakan ANDER : Temenni olarak bir arsa temini ile toplumu tüm yönleri ile temsil edecek bir
bina yapımı önerdi.
         Genelde bilgilendirme ve temenni mahiyetindeki bu konuşmalardan sonra tüzük gereği seçime geçildi. Katılanların oy birliği ile Dr. Cemalettin ÜMİT başkanlığa, Sayın Aziz GÜMÜŞ başkan yardımcılığına, Sayın Feridun  AKSOY sekreterliğe seçildiler.
        Yukarıda da belirtildiği gibi doğal olarak kurulun  gerektiğinde her an toplanmasına,  bunun haricinde periyodik olarak Nisan-Ekim aylarında toplanmasına, gerekli bulunursa toplantıya  Federasyon Y.K. ve Denetleme Kurulu’nun çağrılmasına karar verilerek oturum kapatıldı.
                      BAŞKAN
              Dr. Cemalettin ÜMİT

 

http://abhazfederasyonu.org/wp/federasyon-onur-kurulu-toplandi.html

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=