Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 17:04


ABHAZYA BAĞIMSIZ BİR ÜLKEDİR VE ÖYLE KALACAKTIR.

23 Ocak 2014, 13:02

-- 1977 tarihli SSCB Anayasası, eski SSCB cumhuriyetlerine birlikten ayrılma hakkı vermişti. 07.04.1990 yılında bu hakkın kullanılmasını düzenleyen başka bir yasal düzenleme daha kabul edildi. Bu düzenleme uyarınca, SSCB'den ayrılmayı seçen Cumhuriyete bağlı''Özerk'' Cumhuriyetlerin her biri kendi statüsü hakkında kendisi karar verecek, ayrılan cumhuriyete mi,SSCB sınırları içinde mi kalacağına dair tercihte bulunacaktı. Gürcistan bu yasayı inkar yolunu seçerek,Abhazya halkının kendi kaderini referandum yoluyla kendisinin belirlemesine asla izin vermedi.

Geçtiğimiz günlerde ülkemize resmi bir ziyarette bulunan Gürcistan'ın yeni seçilen Devlet Başkanı Giorgi Marghvelashvili'nin, ülkemiz Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile yaptıkları ortak basın toplantısında, Abhazya'yı yine gündemin başına taşıdı. Türkiye'nin de bu konuda kendileri lehine tavır ve kararlılığını takdirle karşıladığını dile getirdi. Öte yandan,aynı günlerde Gürcistan hücumbotları, Karadeniz'in uluslararası sularında seyreden bir Türk balıkçı teknesini vurarak batırmak üzereyken, yakınlarda devriye gezen bir Rus sahil güvenlik hücumbotu tarafından müdahale edilerek müessif bir olay önlenmişti.

Gürcistan,Karadeniz'in uluslararası sularında seyreden Türk ticaret gemileri ile balıkçı teknelerini ''Abhazya'ya Destinasyon yaptıkları'' gibi, ipe sapa gelmez gerekçelerle vurarak batırma tehdidinde bulunup,'' haraç almış'', vermeyenleri de ''gasp ederek'' kendi limanlarına çekip, personelini de tutuklamıştı. Bir çok kez gerçekleştirdiği bu korsanlığı Türkiye'nin ''Hibe'' ettiği hücumbotlarla yapması da işin ironisi idi.

Kendilerine verilen rotayı izleyerek, Abhazya'ya destinasyon yapan Türk ticaret gemileri ve balıkçı teknelerine karşı Karadeniz'in uluslararası sularında yapılan bu korsanlıklara T.C. devleti birkaç kez tepki göstermiş olsa da bu tepkilerin kararlılığının olmaması nedeniyle adı geçen sularda seyir güvenliği halen tehdit altındadır.

Abhaz halkı olarak, Gürcistan'ın silahsız, avunmasız ''sivil'' insanlara saldırmaya ''Teşne'' olduğuna 1992 yılının Ağustos ayında tanık olduk. Bu saldırı sonrası''Meşru savunma ve direnme'' hakkını kullanarak elde ettiği bağımsızlığını, yaşadığı, ''Kadim'' Abhazya topraklarını, hala kendi ''Toprak Bütünlüğü'' içinde gören Gürcistan yöneticileri, aşağıdaki Saiklerle Abhazya'nın  Gürcü toprağı olmadığını ve olamayacağını bilmek zorundadırlar;

-- Abhazya siyasi varlık olarak birkaç bin yıllık bir geçmişe sahiptir, Ortaçağlarda Abhazya ve Gürcistan iki bağımsız,komşu ülke idi,  Abhazya SSCB'nin ilk on yılında ''Kurucu'' cumhuriyetlerden biri idi. 1931 yılında Gürcü asıllı Stalin tarafından Gürcistan SSC içinde, Özerk Cumhuriyet statüsüne düşürülmüştür. Abhazya'nın Sovyet döneminden önce de bağımsız bir ülke olarak uzun bir tarihi vardı, Abhazlar, Abhazya'nın Otokton halkıdır. Abhazya, Abhazların yegane vatanıdır, Abhazya ve Gürcistan en başından beri farklı dil ve kültürleri ile ayrı ülkeler olarak var olmuştur. 

-- 1003-1323 yılları arası bugünkü Gürcistan Abhazya krallığının bir parçası idi.1931-1991 yılları arasında Abhazya Gürcistan SSC'nin bir parçası yapıldı. Bu dönemde her iki ülke de SSCB'nin idari yapısı altındaydılar. Abhazya bağımsız bir Gürcistan'ın parçası değildi.

-- Abhazya'nın bağımsızlığı herhangi bir B.M. kararının konusu olmamıştır.

-- 26.08.2008 tarihinden beri biri B.M. Güvenlik Konseyi üyesi olmak üzere 6 B.M. üyesi ülke tarafından tanınan Abhazya, uluslararası kamu hukukuna tabidir, özne olarak (kendisi tarafından meşru olarak) yönetilir.

-- 1977 tarihli SSCB Anayasası, eski SSCB cumhuriyetlerine birlikten ayrılma hakkı vermişti. 07.04.1990 yılında bu hakkın kullanılmasını düzenleyen başka bir yasal düzenleme daha kabul edildi. Bu düzenleme uyarınca, SSCB'den ayrılmayı seçen Cumhuriyete bağlı''Özerk'' Cumhuriyetlerin her biri kendi statüsü hakkında kendisi karar verecek, ayrılan cumhuriyete mi,SSCB sınırları içinde mi kalacağına dair tercihte bulunacaktı. Gürcistan bu yasayı inkar yolunu seçerek,Abhazya halkının kendi kaderini referandum yoluyla kendisinin belirlemesine asla izin vermedi.

-- Abhazya,Gürcistan bağımsızlığını kazandıktan sonra Gürcistan merkezi hükümeti tarafından hiçbir surette yönetilmedi.

-- Abhazya kendi sınırları içindeki toprakların tamamı üzerinde tam kontrolü sağlamıştır.

-- Abhazya tarihsel olarak zaman,zaman bağımsız bir bölge, krallık-prenslik veya komşu Gürcistan'la zaman, zaman çeşitli formlarda birlik içinde yer almıştır.

Hal böyle iken, Bağımsız Abhazya Cumhuriyeti için ''Ayrılıkçı'' tarzındaki niteleme ve yaklaşımlar doğruyu, gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye kamuoyuna ve ilgili-ilgisizlere saygıyla duyurulur.

 

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ömer
1875 gün önce
TC yetkilileri sizin yazdıklarınızı biliyor fakat kaale almıyor.BM demek ABD demek,TC küçük Abhazya için ne ABD yi ne de onun kafkasyadaki müttefigi ve piyonu Gürcistanı gözardı edemez.Bu kadar basit.Abazaların TC de bir güçleri yok,Adigelerle de birligi yok,işte sonuç bu.TC güçten anlıyor!
Oktay Koçak_düzce
1884 gün önce
Doyurucu ve doğru bilgilendirme için teşekkürler
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=