Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 17:01


Abhazya Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Kamu Uzman Konseyi'nin nihai toplantısı gerçekleşti

30 Aralık 2013, 12:16

“Abhazya’nın imajını olumlu yönde yükseltmeye çalışırken, bazen çabalarımız içeriden gelen bir enformasyon ile baltalanıyor. Bu sorunu çözmek için çeşitli devlet kurumlarının, devlete bağlı olan ve bağımsız olan medyanın çabalarını birleştirmesi gerekmektedir", dedi.

26 Aralık günü Abhazya Dışişleri Bakanlığında, bakanlığın bünyesindeki Kamu Uzman Konseyi'nin nihai toplantısı gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba başkanlığındaki toplantıya, Abhazya Millet Meclisi vekilleri, medya liderleri,  STK temsilcileri ve çok sayıda Abhazya’nın dış politikası uzmanları katıldı.

Gündem konuları arasında, yılın özeti, dış politika faaliyetlerinin perspektif hedefleri, Cenevre görüşmelerinde Abhazya tarafının strateji ve taktiklerinin yanı sıra Abhazya’nın diğer aktüel dış politika soruları vardı.

Bakan, Dışişleri Bakanlığının bölgesel ve fonksiyonel birimlerinin çalışmalarının sonuçları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Çirikba, Abhazya'nın uluslararası konumunu güçlendirmek ve ülkenin imajını iyileştirmek için yürütülen çalışmaların olumlu dinamikleri kaydetti. V.Çirikba, “Tabii ki geniş bir tanınmadan bahsetmek için henüz çok erken, fakat birçok ülke ile temaslar kurmayı, dünya basınında ve bazı siyasi elitlere karşı Abhazya hakkında olumlu bir imaj yaratmayı başardık”, diye vurguladı. Dışişleri Bakanı, Abhazya heyetinin Cenevre görüşmelerinde yer alması hakkında ise, “Cenevre görüşmelerinin ana konusu olan taraflar arasında güç kullanmama anlaşmasının hala imzalanamamış olmasa da, ülkemizin uluslararası hareket imkanına konulan bariyerlerin kaldırılması konusunu gündemde tutmayı başardık”, şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı İrakli Hintba bu konu üzerinde daha detaylı durdu: “Gürcistan, akıbetinde Abhaz vatandaşların hareket özgürlüğünü kısıtlayacak, diplomalarının, mahkeme kararlarının ve benzeri resmi belgelerinin tanınmamasını sağlayacak, insani hak ihlallerini getirecek olan Abhazya’yı tanımama politikası yürütmeye çalışmakta. Tiflis yönetimi, Abhazya’yı “sıkıştırarak” Avrupa ile sadece Gürcistan üzerinden temas kurabileceğini düşünmekte, fakat bunu gerçekleştirememekte, örneğin Abhazya’ya vatandaşlarının hareket özgürlüğü için sözde nötr pasaportları kullanması üzerine yaptığı dayatmalar başarısız olmuştur. Avrupa Komşuluk Politikası ilerleme raporu, bu tür pasaport edinme üzerin ilginin son derece düşük olduğunu belirtti. Abhazya yetkilileri tarafından verilen seyahat belgelerinin tanınması, Abhazya’nın dünya toplumu ile bütünleşmesi yolunda büyük bir adım olurdu. Uluslararası kanunlar, ülkenin bağımsızlığını hukuken tanımadan belgelerini tanımayı engellemiyor. Uluslararası kanunlar, ülkenin belgelerini tanırken, bağımsızlığının tanınmış yada tanınmamış olmasını değil bu ülkenin vatandaşlarının insani haklarının uluslararası kanun ile garanti altına alınmasını kriter almaktadır. Dünyada bu konuda bir çok benzer örnek bulunmaktadır. Diğer önemli bir sorun ise, Gürcistan kanunlarının Abhazya’da ekonomik faaliyet gösteren şirketleri suçlu olarak nitelemesi. Bu kısıtlamaların kaldırılması ekonomik kalkınma açısından bir çok insani problemi de ortadan kaldıracaktır”, diye belirtti.

Toplantıya katılanlar, Rus basınında Abahzya’nın imajını kötü yansıtılmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Abahzya’nın imajının yabancı basında olumlu yönde yükselişini vurgulayan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Oleg Domenia, Rusça yayınlanan enformasyonda Abhazya’nın imajı ciddi olarak zedelenmektedir, durumun biran önce doğru analiz edilip bir dizi önlem alınması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı, “Abhazya’nın imajını olumlu yönde yükseltmeye çalışırken, bazen çabalarımız içeriden gelen bir enformasyon ile baltalanıyor. Bu sorunu çözmek için çeşitli devlet kurumlarının, devlete bağlı olan ve bağımsız olan medyanın çabalarını birleştirmesi gerekmektedir", dedi.

Toplantınsın sonunda katılımcılar bu tür toplantıların daha sık gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu dile getirdiler.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR sayfasından yapılan açıklamada, listeye..
Abhazya Parlamentosu Milletvekilleri yasadışı uyuşturucu ticareti ile ilgil..
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in koruma altına aldığı ve bulunduğ..
Abhazya'daki aşırı yağışlar nedeniyle Kodor Nehri'nin taşması sonuc..
Kafkas dağlarında bulunan erkek cesedinin temmuz ayında kaybolan Rus gezgin..
Suriye'de önemli görevlerde yer alan emekli General Velid Abaza(Marşan)..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=