Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:04


ABHAZYA GERİ DÖNÜŞ DEVLET KOMİTESİ BAŞKANI HIRIPS COPUA TÜRKİYE'DE

10 Aralık 2013, 00:22

Karşılıklı görüş alışverişi yapılan toplantının Türkiye ayağı tamamlanmış, görüşmelerin Abhazya'da devamına karar verilmiştir.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulanan Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Hırıps Copua,  beraberindeki Şeref Marşan  ve  Axra Copua'dan oluşan  heyeti 9.12.2013 sabah saatlerinde Türk Hava Yolları tarifeli uçağı ile Türkiye'ye gelmişlerdir.

Bir müddet istirahat ettikten sonra rahatsızlığı nedeniyle  Sayın İrfan Argun'u evinde ziyaret etmişlerdir.

Bu ziyaretin ardından Abhaz Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri ile uzun süren bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Karşılıklı görüş alışverişi yapılan toplantının Türkiye ayağı tamamlanmış, görüşmelerin Abhazya'da devamına karar verilmiştir.

Heyet içerisinde bulunan Suriye Diasporası sorumlusu Şeref Marşan Suriye'den Abhazya'ya gruplar halinde gelen soydaşlarımız ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuştur.

Şeref Marşan yaptığı açıklamada; Suriye'den Abhazya'ya gelen 120 aileden oluşan 486 kişi olduğunu, bu kişilerin Nalçik (800 kişi) ve Adigey'de (450 kişi) den daha iyi imkanlarla yaşadığını ifade etti. Abhazya gibi küçük bir devletin bu denli büyük harcamalar ile karşı karşıya kalması ülke ekonomisini ister istemez zorladığını ifade ederek, Suriye'den Abhazya'ya gruplar halinde gelen soydaşlarının Abhaz ve Adiğelerden oluştuğunu, Abazaların azınlıkta bulunduğunu söylemiştir. Golan'da bulunan 14 köy İsrail'in eline geçince bu köyde yaşayanlar Şam'a göç etmiş, devlet kademelerinde görev almışlardır. Böylece devlette memur olarak çalışan soydaşlarının tarım bilgisinin olmadığını ayrıca bir meslek sahibi olamamasını büyük şehirlere göç etmenin sebep olduğunu ifade etmiştir. Abhaz nüfusunun da azlığını Suriye'de Abhaz Köyü olarak bir tane köy olduğunu, Abhazların aynı köyden evlenmemeleri, komşu Adiğe köylerinden evlilik müesseselerini oluşturmalarını dolayısıyla, nüfus olarak zaten az olan Abhazların hızla yok olmalarına sebep olduğunu ifade etmiştir.

Savaş döneminde kurulan geri dönüş devlet komitesi kıt imkanlarla bir şeyler yapmaya çalıştı ise de bu yeterli olmamaktadır. Savaş nedeniyle Abhazya'ya göç etmek zorunda kalan soydaşlarımızın barınma, iaşe, sağlık hizmetleri gibi giderlerini karşılamak Abhazya için yüklü maliyetler oluşturmakta bu nedenle Türkiye diasporasından yardım talep etmekteyiz diyen Marşan özellikle antibiyotik ağırlıklı ilaç ihtiyaçları olduğunu, bunun yanı sıra kuru gıda yardımı talep ettiklerini ifade etmişlerdir. Bu ailelerin barınma problemlerinin çözümü konusunda da bakım ve onarıma muhtaç binaların tamir edilerek yaşanabilir hale getirilmesinde yardım talep eden Şeref Marşan'ın bu isteğine Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Hırıps Copua'da "Bu binaların bakım ve onarımları yapıp teslim eden yardım sever kardeşlerimizin harcama bedellerini komite olarak ödeyeceğiz" ifadesinde bulunmuştur. Saat 15.00 da başlayan toplantı gece geç saatlere kadar sürmüştür. Görüşmelerin Abhazya bölümünde görüşmek üzere diyen Hırıps Copua Türkiye diasporasındaki soydaşlarına selamlarını Abhaz-Fed Genel Başkanı Sayın R.Cengiz Koç Ashuba aracılığı ile iletilmesini istemiştir.9.12.2013 İSTANBUL

ABHAZ HABER

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=