Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
18°
25 Nisan 2019, 03:48


VLADİSLAV ARDZINBA'NIN ARDINDAN...(BÖLÜM 2)

03 Mart 2013, 22:25

Vladislav Ardzınba, politik arenaya tarihe adanmış bir bilim adamı olarak geldi. Ama onda öylesine olağanüstü bir yetenek bulunuyordu ki böylesi bir yeteneğe zamanımızda çok nadir rastlanır.

Hayat ve vatan tek olup, seçim şansıda olmadığında bu beraberliği sonsuza kadar devam ettirmek için yapılması gereken tek şey, kendi kaderini anavatanının kaderi ile birleştirmektir.

Vladislav Ardzınba, politik arenaya tarihe adanmış bir bilim adamı olarak geldi. Ama onda öylesine olağanüstü bir yetenek bulunuyordu ki böylesi bir yeteneğe zamanımızda çok nadir rastlanır. Aslında bu durum adeta günümüzün dramı. Dünya politikasını göz önüne aldığımızda, bana göre politik liderin en önemli özelliği, en kötü durumda bile halkına moral ve güven verebilmesi olmalıdır. Devlet Başkanı bunu başardı, çünkü o, bu yeteneğe sahipti. Sonuçta böylesine dengesiz bir mücadelede Abhazya kazandı. Gelecekte politika yapacakların bundan örnek almalarını öneririm. Ünlü yazarımız Fazıl İskender’in şu sözlerine başka ne eklenebilir? “Vladislav Ardzınba ilk başlarda bu büyük areneya çıktığında, nüfusları milyonları bulan halkların temsilcileri açık bir kıskançlıkla yanıp yıkılıyorlardı, çünkü kendi aralarındandan böyle bir lider çıkaramamışlardı.”Ardzınba, zamanla tüm küçük halkların sorunlarını, SSCB’nin yüksek kürsülerinden cesaretle seslendirebilen bir sözcü oldu. Küçük halkların haklarını, kendi öz halkının hakları gibi savunuyordu. O hem konuşur hemde dur durak bilmeden çalışırdı ve artık heryerde Abhazya’nın eşsiz temsilcisi olarak biliniyordu, tabi en önemlisi de biz ona inanıyor ve onunla gurur duyuyorduk. Vladislav Ardzınba, Abhazya’nın en üst kurulunun başına getirilip, Abhazya’nın yönetecisi olduğunda, büyük acılar yaşamış olan ülkesinin gerçek yüzünü tüm dünyaya gösterdi. Sonunda ülkesi, kendine layık olan evladının ağzından” ben buyum!” diyebiliyordu. Bu şekilde, halk ile tepeden inme gelen ülke yöneticileri arasından varolan mücadele de bitiyordu.Bu mücadelenin bitişiyle halkın, dünyanın üzerinde durduğu manevi direklerden biri olduğunu anlama zamanı da gelmişti. Bu durumda her kim olsa, kendi yerinde ve kendi işiyle uğraşırdı, birilerinin çizdiği hayatın sınırlarıyla  ama hayatı keyifle yaşardı uğraşmak yerine Ulusta yüzyıllardır süregelen bir özgürlük ve bağımsızlık ülküsü vardı. Ve bu ülkü Vladislav Ardzınba’yı tercih etti. Bugün, savaştan önce Abhazya’nın kaderikonusunda başkaca düşünceler olmadığını kim iddia edebilirki?

Vladislav Ardzınba’nın karakterindeki bu katıyetçilik, tavizsizlik çoğunun hoşuna gitmediysede bu sayede Abhazya’nın temsiliyetine yönelik hedefleri başarılı olamadı. Ardzınba’nın yakın arkadaşı, bilim adamı, ulusal özgürlük mücadelesinin liderlerinden Roman Çanba’nın dediği gibi: “Vladislav Ardzınba’nın en önemli başarısı, halkın gündemini devletin gündemine çevirebilmesidir.”

Savaş öncesi Vladislav Ardzınba hariç tanıdığım hiçbir Abhaz politikacı, milletin sorumluluğunu üstüne almaya hazır değildi. Ulusal bağımsızlık hareketinin ideologu olmak başka pratikte bu haraketi yönetmek çok başkadır.

Abhazya’nın son dönem tarihindeki krıtik anlarda, Ardzınba ölümü bile yenerek, kaçınılmaz bir biçimde onsuz düşünülemeyeceğini elde etttiği zafer ile ıspatladı.

Genadi ALAMİYA Çeviri: Oktay CHKOTUA

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EDİTÖR'DEN Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Bayrağındaki ve Armasındaki Sembollerin Gerçek Anlamı Nedir?
MESLEK SEÇİMİNİZDE İLKLERİ, YAYGINLAŞMAMIŞ DALLARI SEÇMEK, GELECEKTE, ARANA..
Ünal Akbulut Bınala Onu en iyi Kendisi yani şiirleri tanıtıyor. Üzerine bi..
3 günlük tatile gider gibi, yanına yedek bir pantolon bir kazak ve çorap al..
Onlar Bizim Her Şeyimiz! 4 Metin Aşoğlu Aşba
Cennet Vadisi Bilecik Bozüyük yol güzergâhında Başkoy, Kalanlar Mevki Bilec..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=