Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:07


ENGİN ÖZKOÇ'TAN SORU ÖNERGESİ

09 Ekim 2013, 17:23

"Türkiye Cumhuriyeti’nin Abhazya’yı izole etme çabasının Türkiye’de yaşayan yüz binlerce Abhaz vatandaşımızı yabancılaştıracağı ve rencide edeceği düşünülmüş "

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla rica ederim. 09.10.2013

Engin ÖZKOÇ  Sakarya Milletvekili 

 

İstanbul Kartal İlçesi Belediyesi, Abhazya Cumhuriyeti’nin Sohum Belediyesi ile kardeş kent ilişkisi kurmak için başvurmuştur. Bakanlığınıza bağlı Küresel Diplomasi Genel Müdürlüğü 46373548-763.74-2013/843920 sayılı yazısı, Türkiye’nin Gürcistan’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediği, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanımadığını belirterek, “bu politikayla uyumlu olarak, yerel yönetimlerimiz dâhil kurum ve kuruluşlarımızın Abhazya ve Güney Osetya ile resmi temas algısı oluşturabilecek ilişkiler tesis etmelerinin veya ortak etkinlikler gerçekleştirmelerinin uygun olmayacağı takdir buyurulmaktadır” denilmektedir.

Bu çerçevede:

  1. Bu ifadelerden anlaşılacağı gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin Abhazya’yı izole etme çabasının Türkiye’de yaşayan yüz binlerce Abhaz vatandaşımızı yabancılaştıracağı ve rencide edeceği düşünülmüş müdür?
  2. Belediyelerin kendi başlarına iş yapmayıp, Abhaz vatandaşların talep ve arzularını yansıttıkları açık değil midir?
  3. İki belediyenin kendi rızalarıyla kurmak istediği kardeşlik köprüsünün resmi ve diplomatik kaygılara kurban edilmesi kardeşliği baltalamaz mı?
  4. Abhazya ve Türkiye arasında doğrudan ulaşım imkânının da sağlanmadığı dikkate alındığında, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi ve diplomatik olarak Abhazya Cumhuriyeti’ni tanımıyor olması her iki ülkede yaşayan Abhazların birbiriyle doğrudan ilişki kurmalarını engellediği görülmemekte midir?
  5. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Abhazların akrabalarıyla kurmak isteyeceği ilişkiler, “resmi temas algısı” oluşturabilir mi? 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
meral
2024 gün önce
abaza açılımı neden yapılmıyor ?
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=