Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 16:58


"DİASPORA ANAVATAN İLİŞKİLERİ VE YAPILANMALARI"

07 Ekim 2013, 15:28

Zafer Bayramı Ayaayra nedeniyle Abhazya'da bulunan Abhaz Dernekleri Federasyonu yöneticileri, Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi Üyeleri ile Abhazya da yaşayan gazilerden bir kısmının katıldığı "Diaspora Anavatan ilişkileri ve yapılanmalarının" tartışıldığı Demografya salonunda yapılan toplantıda Abhazya da Savaşa katılan gaziler adına söz alan Ubıh Özcan tarafından katılımcılara hitaben okunan yazı yayınlanmak üzere gönderilmiştir. El yazısı ile kaleme alınıp fotoğraf olarak gönderilen yazı Abhaz Haber tarafından yeniden kaleme alınıp siz okuyucularımız ile paylaşılmıştır.Abhaz Haber

Arkadaşlar;

Çok süslü laflar söylemeden konuşmaya başlamak istiyorum. Çünkü bugün içinde bulunduğumuz durumda güzel bir şeyler söylemek neredeyse imkansız gibi.

Oturanlara şöyle bakıyorum, hepimiz birbirimizi yıllardır tanıyoruz. Muhtemeldir ki bizleri de tanıyorsunuzdur. Hani artık 21 yıla giren geriye dönüş hikayemizin bazılarınıza göre akılsız Türkiyeli Abaza'ları. Buraya geldiğimizde bazılarımızın sırtına sözüm ona çocuk kandırır gibi vurup, sizler bizim öncülerimiz, kahramanlarımızsınız deyip, Türkiye'ye döndüğünüzde ise aranızda yaptığınız  konuşmalarda, onlarda akıl olsa orada yaşamazlardı dediğiniz Abhazya'daki  Türkiyeli Abaza'lar. Hele savaşan arkadaşlarımız yine bazılarımıza göre tam bir baş belası. Oysa yaptığınız yolculukların, kaldığınız otellerin yediğiniz yemeklerin daha bir sürü şeyin buradaki Türkiye'li Abaza'lar sayesinde olduğunu unuttuğunuz yada şöyle söyleyelim aman hiç bir şey yapmadan hiç bir şey vermeden geçinmenin bir yolunu bulduk, nasıl olsa kimse bir şey demiyor, Bizler utanmasak da burada utanmayı bilen insanlar var. Özellikle son zamanlarda zorda olsa konuşabileceğimiz 2-3 kişide buluyoruz. Amiyane tabirle çaktırmadan böyle devam edelim. Bu sözlerimiz Komite üyesi olduğunu söyleyenlere.

Rahmetli  1.Cumhurbaşkanımız tarafından 1994 yılında faaliyetlerine son verildiğini bildiğimiz o komite üyesi bazı arkadaşlarımız 20 seneden beri bunu duymazdan gelip, yukarıda anlatmaya çalıştığımız gibi hareket etmeye devam ediyorlar. Bizler utanıyoruz, ama bazılarımız utanma duygusunu çoktan unutmuşlar. Buraya geldiğinizde birbirinizle olan ilişkilerinizi gördüğümüzde yerin dibine giriyoruz. 20 senedir bizim haricimizde bilinen insanlar arasında oynanan bir oyun var. Sen bana dokunma, ben senin yaptıklarını görmeyeyim, hatta daha da ileri gidip destekleyeyim. Elbette ki reklamın kötüsü olmaz. İnternet üzerinden yaz yazabildiğin kadar. Nasıl olsa birbirimizi kandırdığımızı zannediyoruz.

Daha doğrusu onlar öyle zannediyorlar. Kendilerine itiraz eden karşı koyan kimsede olmadığından bir süre sonra yaptıklarına kendileri de inanıyorlar. İnsanlarla da samimi ilişkileri olmadığından, diğer insanlar ne ister ne düşünür ne hisseder bilmediklerinden her kesin onlar gibi düşündüğünü ve onların istediklerini isteyeceklerini düşünürler. Ben size gerçeği söyleyeyim. Dünya sizin etrafınızda dönmüyor. Şuna inanın , eğer siz ve sizin gibiler olmazsa Abhazya meselesi, Kafkasya davası bugünkünden çok daha ileri noktalarda olurdu. Hem sizi hem buradaki işbirlikçilerinizi herkes çok iyi tanıyor. İnsanlar utandığı için bunları dillendirmiyor. Ama şunu iyi bilin sizin yüzünüzden hepimiz duvara tosladık.

Sizin aracılığınız ile Sayın İrfan Argun'a şunu söylemek isteriz.

Buradaki kendi adamı 2-3 kişiden başka diğerlerini benimsemediğini biliyoruz. Bilinen o 2-3 kişiden aldığı bilgilerle hepimiz onun gözünde kahvehanede dedikodu yapan boş insanlarız. Ama Sayın Argun bilmelidir ki zamanında bırakmayı bilmediği için toplumun güvendiği genç ve dürüst yönetici yetiştiremediği için bizler 20 senedir ona sesimizi duyuramadık. Allah kendisine uzun ve sağlıklı ömür versin. İnşallah Abhazya'ya gelip bizlerle bu konuları dertleşme imkanı bulur. 20 yıldır burasıyla ilgili bilgi aldığı ve bir yönüyle kendisini yönlendiren insanların da gerçek yüzünü görmeyi Allah ona nasip eder. Komite üyelerine son olarak diyeceğimiz odur ki sizlerinde çok uzun zamandır anladığınız gibi bu toplum artık sizi taşıyamıyor.

Bundan 3-4 sene önce Abhazya Federasyonu'nun kurulduğunu öğrendik. Biraz da şaşırdık. Daha sonra Adige ve Abaza arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmelerde Federasyonun Abhazya davası için gerekli olduğu ve desteklenmesi gerektiği fikri doğdu. Bu desteğimizi burada düzenlediğimiz bir imza kampanyasıyla da federasyon yöneticilerine bildirdik. Kendileriyle defalarca yaptığımız konuşmalarda desteğimizi yinelediğimiz gibi beklediğimiz yenileşmeleri de kendilerine defa hatla anlatmaya çalıştık. Çok küçük bir azınlığın, Türkiye'den ve buradan bazı insanlarla kurdukları ilişkilerle yıllardır bir çember oluşturarak hak gaspına neden olduklarını bunun herkeste büyük sıkıntı yarattığını, hem buralı insanların hem de Türkiye'den gelen insanların büyük çoğunluğunun mağdur olduklarını anlatmaya çalıştık. Hatta ben elimden geldiği kadar bunları yazılı hale getirip Abhazya Federasyonu yöneticilerine verdim. Her zaman olduğu gibi bizi avutucu sözler söyleyerek zaman kazanmaya çalıştılar. Henüz yeni kurulduk, şu seçimi atlatalım, önümüzdeki seçimden sonra daha etkili konumda olacağız gibi gerekçelerle yıllar geldi geçti. Abhazya da ise burada anlatamayacağımız hadiseler, saman altından su yürütüp menfaat temin etmeler, internet üzerinden kendilerinin Abhazya'da ki en üst yöneticiden sokaktaki sıradan vatandaşa kadar nasıl saygın olduklarının propagandasına kadar her türlü sahtekarlık yapılırken bizler beklemeye ve buralı kardeşlerimizin sorunlarına serzenişlerine ve sitemlerine maruz kalmaya devam ettik. Abhazya insanının bu gönül zenginliğini ve yüz yıllardır gösterdiği sabrı hepimizden iyi bilen bu insanlar sonu kadar gaspa ve gizli ilişkileriyle çıkar temin etmeye devam ettiler ve ediyorlar.

Kaffed yöneticileri eğer buradaysa onlara söyleyecek sözümüz yok. Bundan önceki Kaffed yöneticilerinin Abhazya'da kimlerle ne için ilişkiler kurduklarını ve neticelerini bir çoğumuz biliyoruz. Kaffed yöneticileri Abhaz-Fed kurulduktan sonra bir Abhazya Masası kurmayı akıl edebildiler. Cumhur Bal'ı devlet konuk evindeki odasında binbir zahmetle getirebildiğimiz o çok kısıtlı anlarda kendisinden alabildiğimiz bilgilerle öğrenebildiklerimiz bunlar. Şimdi geldiğimiz noktada sizlerin neyi ne kadar yapabileceğinizi yani kapasitenizi tahmin edebiliyoruz. Yani komite, içinden çıkmasına rağmen Abhaz Fed'i , Abhaz Fed komiteyi ikisi birden Kaffed'i , Kaffed kendinden başka her kurumu ve kuruluşu yani hiç kimse diğer başkalarını görmüyor, görüşmüyor. Ama şunu iyi bilin ki bizler bu durumdaki hiçbirinizi görmek istemiyoruz. Temsil ettiğinizi zannettiğiniz koskoca bir Kafkas toplumuna yukarıda anlatmaya çalıştığımız şartlarda layık olup olmadığınıza eğer yapabiliyorsanız kendiniz karar veriniz.

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız nedenlerden dolayı sizden istediklerimiz şunlardır.

-İçinde bulunduğunuz durumu artık sağlıklı değerlendirin.

-Kasım ayında yapılacak genel kurulda ortak listeyle seçime girilsin.

-Komite ve Federasyon Abhazya ile ilgili her kesimin onay verdiği yetkili bir organ oluşturulsun.

-Komite ve Federasyon yöneticileri topluca istifa ederek gençlerin önünü açsın ve koşulsuz desteklesinler.

-Samimi şekilde Abhazya-Kafkasya davasına gönül vermiş ama küstürülmüş insanlar geri kazanılsın.

-Abhaz Federasyonu'nun buradaki temsilcisinin mutlaka uzun zamandır Abhazya'da yaşayan insanları iyi tanıyan güvenilir birinin olmasını istiyoruz. Daha önce onayımızı almadan atadığınız iki kişinin de başarıları maalesef ortada.

Bunları yapamıyorsanız bundan sonraki Abhazya seyahatleriniz turist statüsünde olsun.

İçinde bulunduğumuz durumu, gidişatımızı, geleceğin Abhazya ve Kafkasya'ya ne getireceğini bizleri nelerin beklediği konusunda bir fikir sahibi olmanızı beklemek hayal olur. Böyle bir niyetinizin olmadığı uzun zamandır ortada. Ama şunu da çok iyi biliyoruz ki Gürcü-Abaza savaşı başladığından itibaren maddi ve manevi bütün samimiyetiyle her türlü desteği veren arkadaşlarımız da var. Bu söylediklerimizden onları tenzil ediyorum.

Bir konuşmacı "Abhazya Türkiye'deki Abazalara muhtaç" cümlesini kullandı. Evet demografik olarak Abhazya'nın Türkiye Diasporasına ihtiyacı olabilir. Ama bu cümle bu konularda çıkar temin etmeye alışmış o malum kesim tarafından kişisel çıkarları için kullanılabilir. Özellikle Abhazya'da yaşayan Türkiyeli Abazalar Federasyonu'nun ya da diğer kuruluşların önüne geçmek niyetinde değildir. Ama hiç bir kuruluş da kişilerin tapulu malı değildir. Hepimizin görevi dünyanın neresinde olursa olsun mensubu olduğunuz topluma hizmettir. Ama sizler bunu unutup gücünüzü sadece birbirinize gösterebiliyorsunuz. Türkiye Diasporası'nın bir araya getirilmesi meselesi de mi burada yaşayan bizlerin görevi ?

Anlatıyorsunuz, yirmi yıldır anlatıyorsunuz bugün bakıyoruz hala anlatmaya çalışıyorsunuz insanlar utandıklarından sizleri bıkkınlık içinde dinlemeye çalışıyorlar. Yeni bir fikriniz, bir öneriniz yada bizi şaşırtacak bir tavrınız olacak mı ? Diye merakla bekliyoruz.

Belki sizler bir Abaza'ya bir Kafkasyalıya yakışır şekilde bir araya gelip ortak bir yapı oluşturamıyorsunuz bizlerden hala ne yapmamızı istiyorsunuz. Bizler ne yapılması gerektiğini gayet iyi biliyoruz. İnanın o zaman da gelmek üzere..

Bu yüce dava için şehit olanlardan başlayarak, savaşta fedakarlık yapanlara, her türlü zahmeti çekenlere, her türlü yardım ve desteğini samimiyetle hiç bir çıkar beklemeden elinden geldiğince gösterenlere en derin saygılarımızla..!

 

 

 

Kaynak: Savaşanlar Adına Akucba Okan ( apsua-an@hotmail.com )

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ergun Aydenız
1980 gün önce
Kaffed Abhazya çalışma masası demek bır anlamda Sakarya Kocelı Düzce İzmıt ağırlıklı Abhazlar demektır ..Kaffed Abhazya masası konuya aynı Abhazya'da yaşıyanlar gıbı bakmakta olup Komıte Abhazfed anlaşması yapılmasını tek vücut olmasını ic işlerinizi temızleyin sonra bızle masaya oturun felsefesını uygulamaktadır ...ve Kaffed Abhazya'da başkanına yapılan saygısızlıgıda unutmamıştır kı bu asla Adıgeler tarafından dıle getırılen mevzu degıldır Kaffed icindekı Abhazların utancıdır ... o toplantıda deklerasyonda olan bırı olarak tum fıkırlerınıze katılıyor bırlık ve berberlıgın bır an evvel gelmesını canı yürekten bekliyoruz ... veeeee YARABIM SEN BIZLERE LAYIK OLDUGUMUZ GIBI DEGIL HER NE KADAR LAYIK DEGILSEKTE EN GUZELINI NASIP ET demekle yetınıyorum saygılar
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=