Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:09


SEFERBERLİK ZAMANI VAHDANG ABHAZOU

19 Ağustos 2013, 23:37

Vahdang Abhazou tarafından kaleme alınan SEFERBERLİK ZAMANI isimli kitabı Abhazcadan Türkçeye çeviren Oktay Çkotua. Kitabı Abhaz Dernekleri Federasyonu Üye Derneklerinden temin edebilirsiniz.

SEFERBERLİK ZAMANI VAHDANG ABHAZOU:

1958 yılında Oçamçıra’da dünyaya gelen yazar, ilk eğitimini doğduğu şehirde aldıktan sonra 1975 yılında Sohum’daki Abhaz Okulu’nu bitirdi ve ardından da Abhazya Devlet Üniversitesi’nde yüksek eğitimini tamamladı. Bu arada “Apsnı” gazetesinde de çalışmaya başlamış ve 1982 tarihinde gazetenin bölüm redaktörlüğüne getirilmişti. 1992-1993 tarihlerinde ise gazetenin savaş muhabirliğini yürüttü. Eskiden beri yurt dışındaki soydaşlara yoğun ilgi gösteren yazarların başında gelen ve 2010 yılından bu yana Apsnı gazetesinin diaspora bölümü redaktörü olan Abhazou, “Eymgeytsarak” ve “Aeşa yılakta” isimli şiir kitaplarıyla edebiyat dünyasına ilk adımlarını attı. Daha sonra kaleme aldığı “Kındığyımğeats axurakua” adlı eseri ise Abhaz toplumunun eski ve yeni kahramanlarıyla, uğrunda can veren şehitleri  destanlaştırmaktaydı. ”Mıştabziyala”, “Adzışxua”, “Adzxa” gibi eserlere de imza atan yazar, son dönemlerde de şu an baskısı yapılmış Abhaz Derneklerinden temin edebileceğiniz  “Amtsaxara aamta” kitabını, ardından da anavatana dönüş konusunu içeren yazılarını bir araya getiren “Axiştraxi amyüa” ve “Amyüakua axeylalo” adlı kitaplarını yayınladı. 1985 yılında SSCB Yazarlar Birliği’ne kabul edilen Vahdang Abhazou, halen Abhazya Yazarlar Birliği başkan yardımcılığı ve diasporaya yönelik yayınlanan “Apsadgiıl agueysıbjı” gazetesinin redaktörlüğünü de yürütüyor.

ABHAZYA – DİASPORA İLİŞKİLERİ VE BAĞIMSIZLIK SÜRECİ...

Abhazya, tarihi verilerin de şüphe götürmez bir şekilde altını çizdiği gibi, bilinen en eski dönemlerden beri Abhaz halkının anayurdudur. Ancak günümüz Abhazya’sı sadece Karadeniz kıyısındaki 8700 kilometre karelik bir toprak parçasından oluşmak- tadır. 26 Kasım 1994 yılında Abhazya Yüksek Sovyeti tarafından kabul edilen anayasa’nın 1.maddesine göre:  «Abhazya Devleti (Apsnı), tarihsel sahibi olan Abhaz halkının haklarını korumaya kararlı, egemen ve demokratik bir hukuk devletidir». Doğuda İngur, batıda Psou nehirleri, kuzeyde Kafkas dağları, güneyde ise Karadeniz, Abhazya’nın bugünkü sınırlarını oluşturur. Abhazya topraklarının idari ve tarihi bölgeleri ise; yine ana- yasanın 4.maddesinde şu şekilde ifade edilmektedir:  «Abhazya; Gagra, Gudauta, Sohum, Gulrıpş, Oçamçıra, Tkuarçal ve Gal vilayetleri ile (Gagra, Gudauta, Afon Tçıts, Sohum, Gulrıpş, Oçam- çıra, Tkuarçal, Gal) kentlerini kapsayan Sadz, Bzıp, Guma, Dal- Tzabal, Abjuwa ve Samırzakan tarihi bölgelerinden meydana gelir. Abhazya dokunulmaz ve ayrılmaz bir bütündür». 3 Ekim 1999 tarihinde ve Abhazya anayasası uyarınca gerçekleşen genel seçimler sonucunda Vladislav Ardzınba ilk cumhurbaşkanı olarak seçildi. Aynı tarihte, Abhazya’nın bağımsız ve demokratik bir hukuk devleti olma hedefi de referanduma sunuldu ve ortaya çıkan sonuçla, halkın ve yönetimin bağımsız bir devlet oluşturma hedefinde aynı görüşe sahip oldukları bir kez daha ortaya koymuş oldu. Abhaz halkının politik hedeflerini tüm dünya’nın gözü önünde apaçık ortaya koyması bakımından bu referandum büyük bir değer taşımaktadır. Referandum sonuçları; aynı zamanda BM sözleşmesinde yer alan  «Ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı» prensibine de ciddi bir atıf da bulunmuştur. 3 Ekim tarihinde ortaya çıkan bu önemli sonuçtan sonra, Abhaz halkı aydınlık geleceğine doğru atacağı adımlarda büyük bir özgüven kazandı. Bu yüzden, 12 Ekim 1999 günü bir araya gelen  Abhazya devlet yönetimi ve parlamento üyeleri, 25 Ağustos 1990 tarihinde Abhazya Yüksek Sovyeti tarafından kabul edilen  «egemenlik deklarasyonu»nu taçlandıran bir adım attılar ve parlamentodaki özel toplantıda Abhazya’nın bağımsızlık bildirgesini oybirliği ile imza altına aldılar. Abhazya Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba, Meclis başkanı Sokrat Cincal ve 30 milletvekili tarafından imzalanan bildirge, Abhaz halkının 1200 yıldır devletini koruma mücadelesi verdiğini, son referandum ile de Anayasayı % 97.7 ile kabul ederek bu mücadeleye devam kararı aldığını, Abhazya yönetiminin ve Parlamentosu’nun ise bu karara sonuna kadar sahip çıkacağını, bir kez daha tüm dünya’ya ilan ediyordu. Buna göre BM. AGİT ve diğer uluslar arası kuruluşlar Abhazya’nın bağımsızlığını kabul etmeye davet edildiler.

***

Abhaz’lar, Kafkasya’nın otokton halklarından olup, Abhaz- Adığe veya Batı-Kafkas grubuna dahildirler. Abhazların en yakın soydaşları Adıge’lerdir. XIX.yüzyılın ikinci yarısına kadar Abhazya topraklarında ağırlıklı olarak sadece Abhaz’lar yaşamaktaydı. Ancak sayıları konusunda çok değişik veriler bulunmaktadır. Son yüzyıllar içerisinde bir çok tarihçi 60, 80, 100, 130, 145, 150, ve 600 bin rakamlarını vermektedirler. Bir kısım tarihçiler Abhazların yakın kardeşleri Abazinleri’de bu sayıya dahil etmektedirler. Dirmit Guliya ise XVI.yüzyıldaki sayıyı 650.000 olarak verir. 1641 yılında bölgeye bir seyahat düzenleyen Evliya Çelebi’nin verdiği rakamlar da bu görüşü destekler mahiyettedir. 1920 yılında Abhazya’da bulunan Mustafa Bütba ile birlikte Kafkasya’yı dolaşan ünlü tarihçi General İsmail Berkok, 1958 yılında yayınlanan  «Tarihte Kafkasya» adlı kitabında XVI.yüzyıldaki Abhaz-Adığe nüfusunu 2,5 milyon olarak yazmaktadır. Yine 1946 yılında Türkiye’de yayınlanan  «İslam Ansiklopedi- si», sadece 1810-1830 yılları arasında Türkiye’ye sığınan Abhaz ve Abazinlerin sayısını 400.000 olarak verir.

***

Son yüzyıllarda Kafkas dağlı halklarının, denizin ötesine  «muhaceret» adı verilen zorunlu sürgünleri, diğer toplumlar gibi Abhaz halkına da ağır bir darbe vurdu. Bu gün o acı dönemlerde yurtlarından sürülen insanlarımızın gerçek sayıları ile ilgili sağlıklı verilere ne yazık ki sahip bulunmamaktayız. «1800’lü yıllardan 1918-1919 yıllarına kadar Abhaz halkının ne kadarının sürgün yollarına düştüğü kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kısıtlı da olsa yine de bazı verilere ulaşılabilmektedir. Örneğin; 1810 yılında 5000, 1829 yılında 10.000, 1856 yılın- da 20.000, 1858-1859 yıllarında 2.130 aile,1863 yılında 900 aile, 1864 yılında ise 50.000 Abazin, 1864 yılında bazı kaynaklara göre 75.000, bazı kaynaklara göre ise 45.000, 1867 yılında ise 20.000, 1869 yılında 579 aile ya da 4000 kişi, 1873 yılında 800 aile, 1877 yılında bazı kaynaklara göre 50 ila 100 bin arası, 1879 yılında ise 800 aile sürülmüştü. 1821,1824,1830,1837 ve 1841 yıllarında ise kaç kişinin sürüldüğüne dair elimizde herhangi bir bilgi bulunmuyor. 1919 yılına kadar devam eden bu süreçte tek tek, veya küçük guruplar halinde toplam kaç kişinin Abhazya dışına gittiğini de maalesef bilemiyoruz. Ancak yabancı kaynaklara göre Abhazya’dan sürülenlerin toplam sayısı 500.000 kişiye ulaşmaktadır» (Abhazya tarihi sayfa 268). Abhazların sürgünü konusunu ele alan yabancı kaynakların kendileri de bu verilerin ışığında kaç kişinin sürüldüğünü kesin olarak bilememelerine rağmen, dile getirilen «yaklaşık olarak 500.000 kişi» ifadesi sürgünün gerçek boyutları hakkında fikir vermektedir.

***

Vahdang Abhazou tarafından kaleme alınan SEFERBERLİK ZAMANI isimli kitabı Abhazcadan Türkçeye çeviren Oktay Çkotua. Kitabı Abhaz Dernekleri Federasyonu Üye Derneklerinden temin edebilirsiniz.

ABHAZHABER

..

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ayşegül ince çalışkan
2071 gün önce
tşkürler bilgilendirdiğiniz için.diğer haberleri takip edeceğim,saygılarımla.
EDİTÖR'DEN Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Bayrağındaki ve Armasındaki Sembollerin Gerçek Anlamı Nedir?
MESLEK SEÇİMİNİZDE İLKLERİ, YAYGINLAŞMAMIŞ DALLARI SEÇMEK, GELECEKTE, ARANA..
Ünal Akbulut Bınala Onu en iyi Kendisi yani şiirleri tanıtıyor. Üzerine bi..
3 günlük tatile gider gibi, yanına yedek bir pantolon bir kazak ve çorap al..
Onlar Bizim Her Şeyimiz! 4 Metin Aşoğlu Aşba
Cennet Vadisi Bilecik Bozüyük yol güzergâhında Başkoy, Kalanlar Mevki Bilec..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=