Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 17:04


14 AĞUSTOS UNUTMADIK,UNUTMAYACAĞIZ

13 Ağustos 2013, 13:25

Tüm Dünya bilsin ki Abhazya Abhazya'dır, Abhazya Abhazlar'ın dır.

1992 14 Ağustos:

Gürcistan Devlet Konseyi birlikleri Abhazya topraklarına giriyor. Gal, Oçamçıra ve Gulrıpş bölgelerini ele geçiriyorlar ve Sohum’un doğudaki dış mahallelerine geliyorlar. Şehirde sokak savaşları başlıyor. Abhazya Devlet Başkanlığı seferberlik ilan ediyor.

15 Ağustos: Gagra’ya Gürcü birlikleri çıkarıldı. Sohum’da sokak savaşları devam ediyor. Kuzey Kafkas cumhuriyetlerinde savaşan Abhaz halkını destekleme amaçlı halk hareketi dağıtılıyor.

18 Ağustos: Sohum Gürcü birlikleri tarafından tamamen ele geçiriliyor. Aşağı ve yukarı Eşera bölgesinde şiddetli savaşlar oluyor. Gürcü birliklerinin kontrol bölgesinde yağmalar, çapulculuklar ve zorbalıklar kitlesel bir karakter kazanıyor. İşgal altında olan Oçamçıra bölgesinde Abhaz partizan birlikleri aktif bir şekilde hareket etmeye başlıyorlar. Grozni’de Kafkas Dağlı Halkları Konfederasyonu parlamentosu gönüllü birliklerin Abhazya’ya hareketi hakkında karar alıyor.

19 Ağustos: Gagra, Gürcü birlikleri tarafından tamamen ele geçiriliyor.

25 Ağustos: Gürcü birliklerini yöneten Albay G. Karkaraşvili, “Genel olarak 100 bin kişi ölürse, bunun 97 bini sizden olacaktır” diye bildirdi.

3 Eylül: Moskova’da B. Yeltsin, E. Şevardnadze ve V. Ardzınba’nın katılımıyla görüşmeler başladı. Genel bir belge imzalandı: 5 Eylül 12:10’dan itibaren ateşkes olması, Kuzey Kafkasyalı gönüllü silahlı birliklerin Abhazya’dan çekilmesi, Gürcistan’ın askeri kuvvetlerinin aktarılması, bölgenin resmi organlarının faaliyetlerine yeniden başlaması.

5 Eylül: Ateşkes, başlamasından 10 dakika sonra, Eşera’daki Abhaz mevzilerinden Gürcü tarafına açılan ateşle bozuldu. Orada 22:30’da Gürcü birlikleri tank saldırılarına başladılar.

25 Eylül: VS RF “Abhazya’daki olaylarla bağlantılı olan Kuzey Kafkasya’daki sosyal politik durum hakkında” karar aldı. Eylül ayından itibaren Abhaz şehri Tkvarçal’a Gürcü birlikleri tarafından kuşatma uygulanmaktaydı.

1-6 Ekim: Gagra va Gagrinskiy bölgelerinin işgalcilerden kurtulması için askeri harekat düzenlendi. Psou sınırına kadar olan bölge geri alındı.

23 Ekim: Özel Gürcü birliklerinin kasıtlı faaliyetleri sonucunda Sohum’da, Abhazya’nın Devlet Tarihi ve Tarih Edebiyat ve Dil Enstitüsünün arşivi yakıldı ve yok edildi.

14 Aralık: Gürcü tarafı kuşatma altına aldığı Tkvarçal şehrinden sivil halkı tahliye eden Mİ-8 Rus helikopterini düşürür. Genelini kadınlar ve çocukların oluşturduğu 60 yolcu ve mürettebat öldü.

1993 5 Ocak: Abhaz birliklerinin Gumısta cephesindeki taarruz harekatları. Öncü birlikler Sohum’un kenarlarına çıkıyorlar ancak bundan sonra başarı sağlanamıyor.

16 Mart: Karşı taarruz yürüyüşünde Abhaz birlikleri Gumısta’ya zorla girdiler ve Sohum’un yakınındaki stratejik tepeleri zapt ettiler. Ancak bundan sonraki taarruz gelişmeleri başarılı olmadı. Çok kan akan savaşlardan sonra 18 ve 19 Mart’ta Abhaz birlikleri, hareket mevzilerine geri döndüler.

22-23 Mayıs: Gürcü tarafı, yaklaşık 500 ücretli askeri Ukrayna’dan Gumısta cephesi’ne sevketti. 24 Mayıs: Gürcü tarafı kuşatılmış Tkvarçal şehri için sosyal yardım yüklü MI-8 Rus helikopterini düşürdü. 5 kişilik mürettebat öldü.

15-18 Haziran: RF arabuluculuğunda Moskova’daki Abhaz-Gürcü görüşmelerinin ilk raundu, ateşkes antlaşmasının hazırlanmasıyla geçti.

1-12 Temmuz: Moskova ‘da Abhaz-Gürcü görüşmelerini ikinci raundu başladı.

2-15 Temmuz: Abhaz ordusunun taarruz hareketleri.

18-25 Temmuz: B.Pastuhov‘un Gudauta, Sohum ve Tiflis arasındaki ateşkes andlaşmasının hemen yapılması amaçlı mekik seferleri.

27 Temmuz: Soçi’de ateşkes antlaşması ve onun gözetilmesi için kontrol mekanizması imzalandı.

9 Ağutos: V. Ardzınba, B.Yeltsin ve Butros Gali’ye mektup gönderir. Gürcü tarafının Soçi antlaşmasını görmezden gelmesine dikkati çeker. Abhaz mevzilerine saldırı devam etmektedir, birliklerin ve askeri araçların çıkış planı ağırdan alınmaktadır.

22 Ağustos: Kontrol için kurulmuş olan Birleşik Komisyon, Abhaz tarafı birliklerinin ve askeri araçlarının ayrılmasının tamamlandığını, Gürcü tarafının görevini tamamlamadığını tesbit eder.

16-30 Eylül: Abhaz ordusunun son taarruz harekatı.

21-26 Eylül: Sohum’da sokak çatışmaları, Oçamçıra cephesinde başarılı operasyonlar düzenlendi.

27 Eylül’de Abhaz Cumhuriyeti’nin başkenti Sohum kurtarıldı.

30 Eylül: Çekilen birlikleri takip eden Abhaz birlikleri, İngur ‘daki Abhaz-Gürcü sınırına çıkıyorlar. Abhaz Cumhuriyeti toprakları işgalcilerden kurtuluyor.

 

Unutmadık Unutmayacağız. Tüm Dünya bilsin ki Abhazya Abhazya'dır, Abhazya Abhazlar'ın dır.

 

 

Kaynak: http://ozensanbay.blogcu.com/bagimsizlik-savasi/9677571

Düzenleme: Özen Sanbay

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EDİTÖR'DEN Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Bayrağındaki ve Armasındaki Sembollerin Gerçek Anlamı Nedir?
MESLEK SEÇİMİNİZDE İLKLERİ, YAYGINLAŞMAMIŞ DALLARI SEÇMEK, GELECEKTE, ARANA..
Ünal Akbulut Bınala Onu en iyi Kendisi yani şiirleri tanıtıyor. Üzerine bi..
3 günlük tatile gider gibi, yanına yedek bir pantolon bir kazak ve çorap al..
Onlar Bizim Her Şeyimiz! 4 Metin Aşoğlu Aşba
Cennet Vadisi Bilecik Bozüyük yol güzergâhında Başkoy, Kalanlar Mevki Bilec..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=