Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
18°
25 Nisan 2019, 03:50


8, 14 ve 26 AĞUSTOS

06 Ağustos 2013, 14:15

Diasporada yaşayan Abhaz ve Osetler bize bu gururu yaşatan ve vatanları uğruna canlarını feda eden kardeşlerimizin aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyor, sonsuza dek huzur ve barış içinde özgür bir Abhazya ve Güney Osetya için dua ediyoruz.

Abhazlar ve Osetler asırlardır yaşadıkları toprakları canları pahasına Tiflis kaynaklı saldırılarına karşı koruyan Abhaz ve Asetin kardeşlerimizi anmak,Gürcistan'ın haksız saldırılarının yıl dönümü olan 8 ve 14 Ağustos tarihlerinde kaybettiklerimiz canların üzüntüsünü bir kez daha yaşadığımız bu günlerde iki kardeş ulusun haklı davalarını desteklemek bu onurlu mücadele de kaybettiğimiz canlarımızı andığımız günlerdendir.

Bilindiği gibi 14 ağustos 1992 yıllında yine masum ve mağdur rolü oynayan Gürcüler Abhazya ya saldırarak işgal etmiş ve bu bölgelerde yağma ve zorbalık yaparak  Abhazya'nın tarihi değerlerini acımasızca tahrip etmişlerdir.

Bir yılı aşan mücadele sonunda 1993 Eylül ayında kahraman Abhaz ordusunun taarruz harekatının başlaması ile ülke Gürcü işgalcilerden kurtarılmıştır.

Aynı kaderi paylaşan Osetler'de ilk kez 18-19. yüzyıllarda, Gürcülerin saldırılarına hedef olmuştur. Gürcüler onları kontrol altına almaya ve vergi vermeye zorlamışlardır. Osetler yine o günde özgürlükleri için savaştılar.

1917 yıllında gerçekleşen ve G. Osetya'yı kendi topraklarına katma arzusu, ilk Gürcü - Oset etnik trajedisini yaratmış bu olay sonunda siviller katledilmiş onbinlerce insan Kuzey Osetya ya göç etmek zorunda kalmıştır.

1991 yılında tekrarlanan benzer olayla çocuk yaşlı demeden bine yakın Oset kardeşlerimiz katledilmiş binlercesi göçe zorlanmış Gürcü bölgelerinde yaşayan 20 bine yakın Oset  Rusya'ya kaçmak zorunda kalmıştır..

Gürcü devlet başkanı M. Saakaşvili  7 Ağustos 2008 yılında ulusal kanalda yaptığı konuşmasında G.Osetya'yla çatışmanın çözümü için müzakereye hazır olduğunu Rusya'yı G.Osetyanın otonomluğu için garantör olarak önerdiğini açıkladı. Ama gece yarısı hepimizin bildiği binlerce masum yaşlı çocuk sivilin katledildiği evsiz yurtsuz bırakıldığı 8 ağustos Gürcü saldırıları başladı. Bu defa hak ettikleri cevabı alan saldırganlar bozguna uğrayarak Güney Osetya'yı terk ettiler. 16 Ağustos da ateşkes ilan edildi.

İşgal altındaki topraklarını geri almak gibi saçma ve gerçeği yansıtmayan ideoloji uğruna binlerce masum insanı katletmekten çekinmeyenleri tarih bir gün yargılayacaktır.

Tabii ki üzüntülüyüz binlerce soydaşımızı kaybettik. Gururluyuz çünkü canları pahasına bugün ki bağımsız Abhaz ve  Güney Osetya cumhuriyetini bizlere armağan ettiler. Gayeleri sadece kendi yurtlarında özgürce , huzur ve barış içinde yaşamak olan Abhaz ve Oset halklarının her zaman yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Abhaz Haber'in Değerli Takipçileri;

Diasporada yaşayan Abhaz ve Osetler bize bu gururu yaşatan ve vatanları uğruna canlarını feda eden kardeşlerimizin aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyor, sonsuza dek huzur ve barış içinde özgür bir Abhazya ve  Güney Osetya için dua ediyoruz. 06.08.2013

ABHAZ HABER

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
AYTAÇ
2086 gün önce
BİLGİ
Rahmetl Selcuk Yula aslen Abaza olup Sakarya Akyazı Kuzuluk'ludur. Bilgi olarak paylaşırsanız iyi olur.Yakin akrabaları halen Kuzuluk' ta yasamaktadır. Saygılar. Başka yerde paylaşamadım. Konu ile alakalı değil ama kusuruma bakmayın. Dernek ve sitelere iletirseniz iyi olur kanısındayımdır. Ayrıca ben BJK taraftarıyım.

Aytaç Kardeşimize teşekkür ederiz.
Abhaz Haber
Muammet Kapba
2088 gün önce
Diaspora Abhazya'nın bağımsızlığı için savaşanlara karşı duydukları minnet duygusu kuru sözlerden de öteye geçmeli. Örneğin bu minnet duygusu, Abgazya'ya karşı beslenen sevgi boş sözlerden ibaret değilse, öncelikle Sn. Ankvan'ın da son Abhaz-Abazin Kongresi'nde dile getirdiği "Uluslararası çapta Geriye Dönüş Fon'u" hayata geçirilmeli. Abhazya Özgürlük Zaferi kutlamaları öncesi bu proje gerçekleşmelidir. Aksi taktirde bu tür kutlamalara katılmak ve övgü dolu ifadeler boş sözlerden öteye geçmeyecektir.
EDİTÖR'DEN Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Bayrağındaki ve Armasındaki Sembollerin Gerçek Anlamı Nedir?
MESLEK SEÇİMİNİZDE İLKLERİ, YAYGINLAŞMAMIŞ DALLARI SEÇMEK, GELECEKTE, ARANA..
Ünal Akbulut Bınala Onu en iyi Kendisi yani şiirleri tanıtıyor. Üzerine bi..
3 günlük tatile gider gibi, yanına yedek bir pantolon bir kazak ve çorap al..
Onlar Bizim Her Şeyimiz! 4 Metin Aşoğlu Aşba
Cennet Vadisi Bilecik Bozüyük yol güzergâhında Başkoy, Kalanlar Mevki Bilec..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=