Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:06


ULUSAL KÜLTÜRLERİ KORUMA PROBLEMİNE ÇÖZÜM KONUSUNDA DÜŞÜNMELİYİZ

18 Temmuz 2013, 20:01

"Hiç kimse ve hiçbir şey dostluğumuzu engelleyemez, her zaman onu güçlendirecek şeyler yapacağız ve birbirimize yardım edeceğiz,bu konferansta kanıtlandığı gibi."

 KHİBLA AMİCHBA

Abhazya Cumhuriyeti'nin Almanya'daki temsilcisi Hibla Amichba Abhaz ve Adige diasporası arasındaki düşmanlıkta meydana gelen suni abartıyı değerlendirdi.

Abhaz ve Adige diasporaları arasındaki uyumsuzluğu çözme amacını zehirleyen suni problemi değerlendirmeye tevessül ederek Avrupa Çerkesleri Federasyonu Onursal Başkanı Admiral Tashdemir'in ve diğer Çerkes liderlerin sözlerini tekrar etmekte fayda var.

"Hiç kimse ve hiçbir şey dostluğumuzu engelleyemez, her zaman onu güçlendirecek şeyler yapacağız ve birbirimize yardım edeceğiz,bu konferansta kanıtlandığı gibi."

Bu konferansın fikri en başından beri Avrupa'daki Çerkes diasporası tarafından kararlaştırıldı. Almanya'da geleneksel olarak birlikte organize edilen bir kültürel etkinlikte, Abhazya'nın bu yıl organizasyonu yapacağı  ve Çerkes Federasyonu ile birlikte Kafkas Cumhuriyetlerinden birinin her sene aynı gün organizasyon düzenleyeceği duyuruldu. (Adige,Karaçay-Çerkes,Kabardey-Balkar v.b)

Not edilmesi gerekir ki organizasyondaki faal bölümlerin birçoğu Rusya ve Avrupa'nın Çerkes sivil toplum kuruluşları tarafından üstlenildi. Anavatanlarında ve gurbette yaşayan halkımızın temsilcilerinin endişe ettiği bütün önemli güncel konular ele alındı. Çerkes diasporasının talebi üzerine Suriye'deki Çerkeslerin durumları ve 2014 Sochi olimpiyatları detaylı olarak ele alındı. (Avrupa Parlamentosu'ndaki farklı konferansların bu konuya hasredilmesi gerçeğine rağmen)

Daha önemlisi bu konular bilimsel, tarihsel bir perspektiften, klasik Anti-Rus söylemin dışında ele alındı. Raporların ana başlıklarını okursanız Çerkeslerle(ve tabii ki diğer Kafkas halklarına) bağlantı kurmayan konular kendiliğinden görünür.

Sunumlar internette postalanacaktır.

Avrupa Parlamentosu'ndaki konferansın katılımcıları, Uluslararası Çerkes Birliği başkanı H.Sahrokov, Adige Kültür Merkezi Başkanı A.Sokhta ve diğer Çerkes, Abhaz,Abazin sivil toplum örgütleri ile Almanya'daki von Oldenburg ailesinden çok sayıda tebrik telgrafları aldılar.

Konferans dostane ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşti. Eğer eleştiride bulunmak isterseniz bunu sonsuz şekilde yapmak mümkün, fakat bizim görüşümüze göre bu tür olaylar sadece biz Çerkes ve Abhazların tarihsel meseleleri ve bugünkü problemleri hakkında pratik olarak çok az bilgi sahibi olan Avrupalılara  aktarmamıza yardımcı oluyor. Uluslararası kuruluşların dilimizi ve halkımızı tehlikede olan listesine koyduğu bir zamanda bizi neyin böldüğünü araştırmaktan ziyade ulusal kültürleri, dilleri ve yüzlerce yıllık gelenekleri korumak üstüne düşünmeliyiz.

 

Kaynak: http://ab-ad.org/index.php/top-news/item/172-id145127#

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR sayfasından yapılan açıklamada, listeye..
Abhazya Parlamentosu Milletvekilleri yasadışı uyuşturucu ticareti ile ilgil..
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in koruma altına aldığı ve bulunduğ..
Abhazya'daki aşırı yağışlar nedeniyle Kodor Nehri'nin taşması sonuc..
Kafkas dağlarında bulunan erkek cesedinin temmuz ayında kaybolan Rus gezgin..
Suriye'de önemli görevlerde yer alan emekli General Velid Abaza(Marşan)..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=