Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:04


PASHA GEMİSİ GEMİ DONATANINDAN ...

17 Temmuz 2013, 15:50

PASHA isimli 7117979 İMO No’lu Türk Armatörüne ait 1701 Tonluk Kuru yük gemimizinUluslararası sularda Gürcü savaş gemileri tarafından alınıp Gürcistan/Poti de tutuklanması.

T.C DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI - ANKARA


Konu: PASHA isimli 7117979 İMO No’lu Türk Armatörüne ait 1701 Tonluk Kuru yük gemimizin
Uluslararası sularda Gürcü savaş gemileri tarafından alınıp Gürcistan/Poti de tutuklanması.


Daha önce Gürcistan bayraklı olan gemimizi, ihale yolu ile Türk makamlarından teslim aldıktan ve gerekli tamir ve donanımları tamamlandıktan sonra, PASHA ismi ve Tanzanya bayraklı olarak ilk seferini ve yükünü almak üzere Bartın limanına gittik. Yükümüz 1600 ton çimento ve alçı malzemesi ile, yükümüzü boşaltacağımız Soçi -Rusya limanına hareket ettik.Yükümüzü 08.07.2013 tarihinde boşalttıktan sonra, ikinci yükü alacağımız Samsun veya Ereğli limanlarına dönmek üzereyken Abhazya –Sohum limanının 40 mil açığında, ana makine yağ eksilmesi sebebiyle ,Sohum limanına uğrayarak 400 lt ana makine yağ ikmali yaptık. Hiç bir yük almadan, boş vaziyette hemen ertesi gün Zonguldak Ereğli limanına , Rusya nın Sochi limanına alçı ve alçıpan yüklemek için hareket ettik. Sochi nin 70 mil açıklarında Poti ye 114 mil uzaklıkta 42° 52 dakika’ kuzey , 39° 21 dakika’ doğu ,noktasında 10.07.2013 saat 01.00 sularında Gürcü silahlı kuvvetlerine ait 1 Korvet ve 2 hücumbot la yolumuz kesildi .Kaptanımız Zeki Girit ve Türk mürettebatımız 45 dakika boyunca, gemiyi kurtarmak için mücadele ettiyse de büyük geminin silahlı atışları ve batırma tehdidi sebebiyle, Gürcü askerlerini gemiye çıkarmak zorunda kaldı. Gemimizin bu sırada yaptığı imdat ve yardım çağrılarına ne Rus ne Türkiye tarafından bir cevap alınamadı.Gemimiz alıkonularak ,Gürcü gemileri eşliğinde ,Gürcistan-Poti limanına çekildi.Gemi donatanımız M.Kemal Çandır da ,hemen oradaki konsolosumuzla temasa geçerek Poti ye gitti.Anlattıklarına göre; gemimiz şu anda Poti-askeri limanına çekilmiş durumda ,gemi personeli olan 3 Türk, 6 Suriye ve Mısır lı nın Gemi de tutuklu durumda oldukları ve sorgulandıklarını, kendilerinin de 6 saat boyunca, gözaltına alınıp sorgulandıklarını belirtiler. Kendilerine, konsolosumuzun bildirdiği, ‘’suçunuz az o yüzden sembolik bir ceza kesecekler’’ denmesine rağmen, Armatörümüzden 60.000lari (32.000 usd) para istedikleri, tuttuğumuz Avukatın itirazlarına rağmen ,cezayı düşürmedikleri ve 30 gün süre verdiklerini ,bu süre sonunda ceza ödenmezse kaptan ve personeli 4 yıl hapis le yargılanmak üzere mahkemeye çıkaracakları ve gemiyi de müsadere edeceklerini bildirmişlerdir.


Bize atfettikleri, Abhazya karasularına ve limanlarına ,hiçbir şart ile uğranmayacak ve mal alınmayacak, olarak çıkardıkları Gürcü hükümeti kanunları, uluslararası deniz hukuku ve denizcilik force major durumlarına aykırıdır. Biz tamamen arızamızı onarmak amacıyla yük almadan boş olarak Abhazya limanını terk ettik, bize atfettikleri suçlama tamamen mesnetsizdir.


Gemimiz PASHA nin ilk seferi olması ve daha yeni büyük tamirat ve onarımlardan çıkmamız sebebiyle ,bize kestikleri cezayı ödememiz mümkün görünmemektedir. Daha önceleri de bu karasularda Gürcü gemilerinin Türk armatörlerinin gemilerine ve balıkçı teknelerine saldırdıkları ve alı koydukları çok hadise yaşanmıştır, ancak 2012 yılında Dışişleri Bakanımız sayın Ahmet Davutoğlu nun girişimleriyle bu hadiseler son bulmuştu. Gemimizin personelinin haksız tutuklanmalara maruz kalmaması ve vergilerini Türkiye ye ödeyen biz gemicilere, bu gibi menfur hadiselerden koruyacağına Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin aktif siyasetine olan güvenimiz tamdır.


Gereğinin yapılmasına ,gerekli tüm mercilere olayın iletilmesi ve bir daha bu gibi hadiselerle karşılaşmamamız adına gerekli temaslarda bulunmanızı, emir ve müsaadelerinize arz ederiz.


Saygılarımla;


M.Kemal Çandır (Gemi Donatanı)


0532 661 28 45

e-posta: mkc1964@hotmail.com

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=