Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:05


AVRUPA PARLAMENTOSUNDA 8.ÇERKES GÜNÜ SONUÇLANDI

10 Temmuz 2013, 19:12

Abhaz Dernekleri Federasyonu adına toplantıya katılan ABHAZFED Başkan Yardımcısı Sayın Rüknet YEŞİLYURT (Gocua-pha) toplantı notlarını tüm kamuoyunla paylaşmaktadır.

Abhaz Dernekleri Federasyonu adına toplantıya katılan ABHAZFED Başkan Yardımcısı Sayın Rüknet YEŞİLYURT (Gocua-pha) toplantı notlarını tüm kamuoyunla paylaşmaktadır.

 

AVRUPA ÇERKES GÜNÜ TERTİP KOMİTESİNİN BRÜKSEL'DEKİ ETKİNLİĞİ

Toplantı Brüksel'de bulunun Avrupa parlamento binasında 28 haziran günü başladı.

Toplantı her ne kadar MEP İSMAİL ERTUĞ hamilinde tertiplenmişse de kendileri yoğun işleri nedeniyle iştirak edememiştir.

Toplantıya Dr Sayın Khibla  Amichba nın hoş geldiniz konuşması ve Abhazya hakkındaki bilgilendirme konuşmasıyla başladı

Toplantıya Avrupalı Çerkesler Federasyonu onursal başkanı Admiral Daşdemir in açılış konuşmasıyla başlandı.  Bu toplantının Cem Özdemir ve İsmail Ertuğ ile birlikte tertiplendiğini açıkladı. Avrupada bulunduğu topluluklarda kendilerini tanıtmak amacıyla kaynaşmaya gayret ettiğini ifade etti.  3-4 yıl önce Kafkasya Cumhuriyetlerini Avrupa'ya tanıtmak amacıyla yaptığımız faaliyetlerimize bu yıl Abhazya   ile ortak yapılması teklifinden sonra bizde birlikte yapmaya karar verdik. Birlikten kuvvet doğar inancındayız.

Daha sonra dünya Abhaz Abazin Kongresi Başkanı Prof  Taras Shamba  Kafkasya tarihi, Kafkas Halklarının ilişkileri ile geniş açıklamalı bir konuşma yaptı. Geçen yıl Almanya'da bu konuda ilk defa Avrupa Parlamentosunda bir toplantı tertipledik. Amacımız Abhazya tarihini tanıtmaktır diye konuşmalarını sürdürdü.

Ardından  Almanyadan bir akademisyen olan M. ADOLF  ise konuşmalarını şöyle sürdürdü.

1990 dan beri Abhazya da sıcak bir ortamdaydı. Farklı etnik grupların  yaşadığı Abhazya'yı karmaşık bir yer olarak görüyorum. Tarih boyunda  Abhazya özgürlüğü seven bir yer ancak farklı  çıkarlar için çatışıyor.  Muhtelif eksenlerin etkisinde.  Bunlardan birincisi Rusya,ikincisi ise güneyden bakarsak  Ermenistan ve İran bölgesi bir güç olarak ekonomik olarak yükselmek istiyor. İran bölgede bir güç olmak arzusunda. İran halen gemilerle  Rusya ve Kafkasya'ya ticaret  yapıyor. Rusya ile arasında bir yol olması gerektiğine inanıyor. Siyasi ve ekonomik etkilerini geliştirmek  yönünde ilerlerken  ABD tarafından dört bir yandan çevrilmiş durumda.

ABD  ve AB petrol vs. enerji kaynakları için söz sahibi olmak talebinde. Kafkasyaya  jeopolitik etki yapmak istiyor ve doğal kaynaklarına göz dikmiş durumda. Ayrıca ABD ile AB  ipek yolu hayalinde. Bu ipek yolunu, Rus topraklarından geçirmenin yollarını arıyor.  AB  kendi ithalat kotaları için bölgede doğal kaynaklarına göz dikmiş durumda. Suudi vs. ülkelerdeki petrol  kaynakları dünyanın yüzde 74 rezervini etki yaparak elde tutmak istiyor.  ABD  Azerbaycan'daki boru hattını Ceyhan limanıyla AB ye taşımak istiyor. Ruslar bu durumdan memnun olmadı. Ceyhan boru hattı, AB nin bölgedeki ilk başarısı ancak ırksal çatışmalardan dolayı bir risk teşkil etmekte. Irakta üç haftada bir boru hattı patlatılıyor. Verdi operasındaki nubuco bunu anlatır.

Ayrıca Rusya bu oyuna dahil olmak istiyor. Türkmenistan boru hattının Rusya'dan geçirilmesini istiyor.

Gürcistan'a gelince kendi nüfusunun yüzde 30 gürcü değil. Etken azınlıklarla karşı karşıya. l992 yılına kadar gürcü ordusu eğitimli değildi.

Bu görüşlerden sonra Dr işadamı Beslan Butba Abhazya'nın ekonomisi hakkında görüşlerini şöyle sıraladı.

Bu konferaslar biz ABHAZYA için çok önemli çünkü izalasyonu ortadan kaldırıyor. Sovyetler birliği döneminde bazı değişiklikler yapıldı Abhazya'yı savaş ekonomik olarak yıktı. Abhazya hiçbir yardım alamadı ve hayatta kalabilmek için her türlü mücadeleyi verdi.  Sovyetler sonrası  diğer ülkelere bakılınca Abhazya ekonomik olarak iyi bir yere  uluslar arası destekle geldi.

2000 yılından bu yana Rusya ile ekonomik ilişkileri gelişti. Rusya bizim sosyal alt yapımızı geliştirmemize inanılmaz yardımcı oldu.

Bugün ekonomik hedeflerimiz

l. Piyasaları harekete geçirmek

2. vergi reformları yapmak

3. sosyal sigortaları faaliyete geçirmek.

Şu anda Abhaz nüfusunun büyük kısmı devlet sektöründe çalışıyor. Ekonominin büyük bir kısmı hala küçük turistik işletmelerde çalışıyor.

Abhazyanın  geleneksel  ekonomisi turizm. 1.000.000 dan fazla turist ağırlıyoruz. Tarım ise sıkıntılı günler geçiriyor. Çünkü tarım sektöründe  çalışan insanlar büyük şehirlere göç ediyor.

Uzun bir sürü ben dahil tarımı tarımı destekledim. Ben Rusya'da inşaat sektöründeyim.  Ayrıca medyayı destekledik. Bir tv kanalı açtık. Ekonomik ve sosyal yardımlar yapıp ekonomik hareketlilik sağladık.

Sayın Beslan Butba dan sonra Suriye Çerkesleri ile yorumları yapıldı.

Suriye'ye yerleşen Çerkeslerin tarihçesi anlatıldı. Kafkasyadan Balkanlara oradan nasıl Suriye'ye göç ettikleri,  oradaki savaşlar anlatıldı.  Osmanlı döneminde hicaz yolunun korunması için oraya yerleştirildikleri ardından şimdi de Suriye'den  çıkartıldığı ifade edildi. 1920 ila 1926 arasında İsrail  Arap savaşında savaşan Çerkesler ciddi kayıplar verdi.

Daha sonra prof Wulf Köpke  her ne kadar Soçi kış olimpiyatları oyunları  2014 ve Çerkesler konulu bir tema işlemesi bildirilmişken daha çok Hamburg etnografya müzesinin oluşumu ve işleyişi hakkında bilgi verdi. Farklı Kafkas kültüründen 40-60 parça tarihi eser bulundurduklarını ve bunu Avrupa ve dünyaya tanıtmak amaçlı çalışmalarda bulunduklarını anlattı.

Daha sonra soykırım yerine kültürünü tanıtmak için çalışılmalı. Bu farkındalığı tanıtmanın bir yolu olduğunu anlattı.

Rusya adına konuşan konuşmacı ise, Abhazya'nın Avrupa ve Amerika'da bir ofisinin bulunmasını ve Abhazyanın içinde bulunduğu izalasyonu kırılması gerektiğini söyledi. Bu Abhazya ve Rusya da konferanslar şeklinde olmasının gerektiğini  bu arada Abhazya'nın kendini gösterme imkanının yakalayacağını ifade etti. Rusya Abhazya'nın gelişmesi için elinden geleni yaptığını ve bütün Dünya ya bunu bildirdiğini bildirdi.

Abhazya ekonomisini moderinize etmesi için çok şanslı. Çünkü iklimi ve lojistik  olarak alanı açık. Son yıllarda ülke içindeki karayollarının gelişmesi için ciddi çalışmalar yapıldı.

Ülkenin  modern iletişim imkanları var. Şeffaflığa yardımcı oluyor. Bazı siyasi bariyerler ortadan kaldırılırsa Karadeniz de önemli rol oynar.

Abhazya ile Rusya'nın ilişkileri çok iyi. Ticaret serbestliği ile ilgili yapılan yeniliklerle ticaret daha işlerlik kazanacak. Abhazya da eğitim seviyesi arttırılırsa bu gelişme daha çok hızlanır.

Bu bağlamda Abhazya uluslar arası gelişmeye açık. Tarım ve hizmet işleri gelecekte iyi neticeler verecektir.

Bu arada siyasi kısıtlamaların kalkması gerekmektedir.

Uluslar arası sürece dahil olmak istiyoruz. AB nin değerleri bize çok yakın, iletişime önem veriyoruz. Eşitliğe önem veriyoruz.

Sosyal kalkınmamızı ve bağımsızlık istedik ve bunları aştık. Kendi ülkemizde insanlar kendini daha bağımsız hissediyor.

Bağımsızlık vatandaşlarımızın devamlılığı için gereklidir.

Dağlık Karabağ dan bir Ermeni toplantıya Almanya'dan katıldı. Karşılıklı birbirimizi tanımamız gerektiğini ifade etti.

Uali Revgamukov ise Karaçay Çerkes Cumhuriyeti Abhaz'lar ve Abazin'lerin dil ve kültürleri hakkında görüşlerini bildirdi. Tarihçesini anlattı.

Abhazya Ticaret Odası Başkanı Sayın Gaguli başkanlığındaki heyet , Abhazya'yı tanıtan çok güzel bir film gösterisinde bulundu ve Abhazya'ya ait şarap ve muhtelif yiyecekler ikram etti.  Kongreyi renklendiren bu jest konukları çok memnun etti.

Admiral  Daşdemir'in  konuşması esnasında Türkiye'den katılan Abhaz fed  yönetiminden Rüknet Yeşilyurt ve  yeni kurulan Çerkez fed başkanı Nusret Baş a teşekkür etti. Altı ay sonra Almanya'da yapılacak toplantıda Soçi olimpiyatlarıyla ilgili çalışmalarda bulunacaklarını ifade etti.

Toplantı sonunda  Abhazya'lı opera sanatçılarının konseri ve piyano dinletilerinden sonra dağıldık.

 

RÜKNET YEŞİLYURT (GOCUA-PHA)

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU

BAŞKAN YARDIMCISI

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=