Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:07


SÜRGÜNÜN 149.YILI KEFKEN SAHİLLERİNDE ANILDI.....

26 Mayıs 2013, 23:09

Abhaz Dernekleri Federasyonun Anavatan ile sıkı ilişkileri sağlamada, anavatandaki yaşama dahil olunmasında, Abhaz kültürünün varlığını sürdürmesinde, ana dilin popülaritesinin arttırılmasında, Türkiye Cumhuriyetinde ülkemizin imajının geliştirilmesinde ve gençlerin örf ve adetlerini bilerek yetişmesinde büyük role sahip olduğunu vurgulamak isterim.

Değerli Kardeşlerim!

Abhazya ve vatanlarını bırakıp Türkiye topraklarına gitmek zorunda bırakılan diğer Kafkas Halkları için büyük bir trajedi sürgünün 149.yıldönümü anma etkinliklerinde tüm kardeşlerimi selamlamama izin verin.

1864 senesi halklarımızın tarihinde her zaman yas günü olarak anılacaktır.

Bu tarihi olayların bir sonucu olarak, atalarının topraklarında yaşayan insanlar bölünmüş ve Kodor nehrinden Psırtsha nehrine kadar merkez Abhazya tamamen boşaltılmıştır. Bunun dışında, şimdiki Abhazya’nın Adler, Gagra, Suhum, Gulrıpş şehirleri tamamen insansız kalmıştır. Bzıp ve Abjivua Abhazya’sı büyük zarar görmüştür. Aynı kaderi bugün torunlarının 50 den fazla ülkede yaşadığı Abazinler ve Kuzey Kafkasya’nın diğer halkları da paylaşmıştır. Halklarımızı ayrı düşüren tarihimizdeki bu trajediyi unutmaya hakkımız yoktur. Bu sebeple halklarımız arasındaki ilişkilerin sıkılaşması bu anlamda büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de yaşayan Abhaz diasporası Abhaz Halkının tartışmasız koparılamaz bir parçasıdır.

Değerli kardeşlerim!

Bu vesile ile Abhazya diasporasının özellikle Türkiye’deki Abhaz Dernekleri Federasyonun Anavatan ile sıkı ilişkileri sağlamada, anavatandaki yaşama dahil olunmasında, Abhaz kültürünün varlığını sürdürmesinde, ana dilin popülaritesinin arttırılmasında, Türkiye Cumhuriyetinde ülkemizin imajının geliştirilmesinde ve gençlerin örf ve adetlerini bilerek yetişmesinde büyük role sahip olduğunu vurgulamak isterim.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye, Suriye ve diğer ülkelerdeki diasporalarımız ile ilişkileri geliştiriyor. Diasporamız demografik olduğu kadar siyasi yönden de bizim rezervimizdir. Aktif bir şekilde hem diasporadaki dernekler, hem de Türkiye’nin Parlamento üyeleri, bazı şehir ve bölgelerinin yönetim temsilcileri ile farklı düzeylerde temaslar ve ilişkiler kurulması için çaba sarf etmekteyiz. Suriye, Ürdün ve Tunus’ta Abhazya Dışişleri Bakanlığı temsilcileri atadı.

Abhazya Halkı için soydaşlarımızın anavatana geri dönmesi özel bir önem teşkil etmektedir. Son zamanlarda bu alanda emsali olmayan sonuçlar elde etmiş durumdayız. Devlet Başkanımızın talimatı ile Dışişleri Bakanlığımız Geri Dönüş Komitesinin de desteği ile iç savaş halindeki Suriye’den birçok soydaşımızı Abhazya’ya getirmiştir.

Bu iddialı görevin gerçekleşmesi için Türkiye’de bulunan Abhaz Dernekleri, Abhaz Dernekleri Federasyonu ve diğer kuruluşlar seferber olmuşlardır. Şam’da iki devlet misyonu gerçekleştirildikten sonra 2012 senesinde anavatana bireysel gruplarla 200 soydaşımız getirildi. Bu yıl Nisan ayında Abhazya Hükümetinin kiraladığı özel uçakla Beyrut – Sochi -Abhazya seferi ile Suriye’den tam 145 kişi getirildi.

Kıymetli Soydaşlarım!

Biz Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı olarak, Abhazya’nın Türkiye ve diğer ülkelerdeki diaspora temsilcileri ile arasındaki iletişimde güçlü kanalların inşasına katkıda bulunmaya devam edeceğini temin ediyoruz.

Barış Sağlık ve refah dileklerimi dile getirmeme izin verin.

İlginiz için Teşekkür ederim.

26 Mayıs 2013

İNAR GİTSBA

Abhazya Cumhuriyeti Devleti Dışişleri Bakanlığı

Türkiye ve Ortadoğu Bölüm Başkanı.

 

 

Fotoğraflar: https://www.facebook.com/AbhazyaHaber/photos_stream

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=