Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:11


ABHAZYA TBMM'YE TAŞINDI

16 Nisan 2013, 19:32

Sayın Özkoç’un konuşması oldukça önemli bir konuyu gündeme taşıdı. Gürcistan, Türkiye, Rusya arasındaki diplomatik ilişkilerden kaynaklanan Abhaz çocuklarına dönük 23 Nisan davetinin bu şekilde kapalı tutulması esef verici bir durum. Bakın bu insanların büyükleri 1850’lerle 1870’ler arasında Rus ve zaliminden kaçarak Anadolu’ya sığınarak ve bu ülkenin imparatorluğunun son döneminde kurtuluş ve kuruluş dönemlerinde demokrasiyi yeşertme dönemlerinde bu bayrak altında bu ülkenin kaderinde ortak olmanın gururunu yaşadılar. Bu çocuklara yapılan haksızlıktır. Devletin bunu tashih etmesi gerekir. Bir kere de ben ifade etmek istiyorum”

SAKARYA MİLLETVEKİLİ SAYIN ÖZKOÇ, TRT TARAFINDAN 23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİKLERİNE DAVET EDİLEN ABHAZYA’NIN ÇOCUKLARININ KATILIMI KONUSUNDA GÜNDEM DIŞI BİR KONUŞMA İLE MECLİSİN GÜNDEMİNE TAŞIDI.

Saat 15.00 de başlayan TBMM oturumunda gündem dışı söz alan Sakarya Milletvekili Sayın Engin Özkoç  “ Ben Sakarya Milletvekiliyim. Sakarya’da doğdum Sakarya’da yaşadım. Sakarya’da 17 farklı dil konuşuluyor. 21 farklı kültürde insan yaşıyor.  Sakarya’da yerli halk manavlar, Kabartaylar var, Lazlar var, Çerkezler var, Şapsıhlar var, Gürcüler var, Çeçenler var. Adlarını saymaktan onur duyacağım daha birçok kültüre, etnik kimliğe sahip insanlar yaşıyorlar. Kürtler de var. Bunca yıldan beri Sakarya’da kardeşçe de yaşadık. Hiç birbirimize kötülüğümüz dokunmadı. Birbirimize kurşun sıkmadık. Birbirimizi kucakladık. Atalarım Karadeniz’in çılgın dalgalarına teslim olup, yok olup kaybolduklarında ve Kocaeli’nin Kefken kıyılarına vurduklarında onlar oradan çıkıp Sakarya’nın yerli halkı tarafından gönülleri ve ekmekleri bölünerek karşılandılar. Bugün 23 Nisan Ulusal ve Egemenlik Bayramında TRT tarafından Türkiye’ye çağırıldılar. Kan grupları istendi, Uçak biletleri istendi, buraya gelin çocuklarımızla kucaklaşın dendi onlarda elbiselerini hazırladılar Türkiye’ye gelmek istediler. Ama Türkiye dışişleri bakanlığı bizden izin almadan gelemezsiniz deyip Abhaz Çocuklarını elinin tersi ile ret ettiler. Türkiye Çocukları ile Abhaz çocuklarını kucaklaştırmadılar. Buda yetmiyormuş gibi Türkiye dışişleri tüm belediyelere bir yazı yazıp da Abhazya dan dan gelen talepleri dışişleri bakanlığına sormadan kabul etmeyin diye yazı yazdı.

Şimdi bu kürsüden size soruyorum?

Türkiye’de kurucu unsur olarak sadece Türk ve Kürt Halkları muhatap kılınacaktır diyenler Sakarya’da yaşayan Lazları, Manavları, Çerkesleri, Kürtleri diğer unsurlarını Abhaz'ları ret mi ediyorlar? Abhaz çocuklarını İsrail' li çocukları burada kucaklayanlar Abhaz çocuklarını ret mi ediyorlar? Abhaz çocukları bize soruyorlar biz elimizde Türk bayraklarıyla neden kardeşlerimizle kucaklaşamıyoruz diye onlara verecek cevap bulamıyoruz sizin verebilecek cevabınız var mıdır gerçekten soruyorum size ben ilk defa Türkiye Büyük Millet Meclisi 'de kendimi yalnız hissediyorum. Çocuklarımıza verecek cevap bulamıyorum sizin bana söyleyecek bir cevabınız varsa ben onu çocuklarımıza söylemek istiyorum dış işlerinin bu talebine rağmen Abhaz çocukları Türkiye ye gelecekler. Ellerinde Türk bayrakları olacak. Sizin bizi tanımanız önemli değil, kimi tanıdığınız önemli değil, bizi tanıdığınız önemli, çocuklarımızı tanımanız önemli ve çocuklarımıza karşı verdiğiniz cevaptan dolayı utanıyorum. Sizlere karşı verilecek cevabı çocuklarımız Türkiye de size rağmen verecek.” diyerek teşekkür ederek konuşmasını tamamlamıştır.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve sözcüsü Samsun Milletvekili Sayın Haluk Koç'un Dışişleri Bakanlığı ve TRT'nin Abhaz çocukları liste dışı bırakması üzerine konuşmamın ardından yaptığı konuşmada “Sayın Özkoç’un konuşması oldukça önemli bir konuyu gündeme taşıdı. Gürcistan, Türkiye, Rusya arasındaki diplomatik ilişkilerden kaynaklanan Abhaz çocuklarına dönük 23 Nisan davetinin bu şekilde kapalı tutulması esef verici bir durum. Bakın bu insanların büyükleri 1850’lerle 1870’ler arasında Rus ve zaliminden kaçarak Anadolu’ya sığınarak ve bu ülkenin imparatorluğunun son döneminde kurtuluş ve kuruluş dönemlerinde demokrasiyi yeşertme dönemlerinde bu bayrak altında bu ülkenin kaderinde ortak olmanın gururunu yaşadılar. Bu çocuklara yapılan haksızlıktır. Devletin bunu tashih etmesi gerekir. Bir kere de ben ifade etmek istiyorum” diyerek teşekkürüyle konuşmasını sonlandırdı.

ABHAZ HABER

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
apsuva Nilay
2201 gün önce
Teşekkürler sayın özkoç... Abhaz insanının vicdanını, ruhunu ve kimliğini yok sayarak, hiç bir hukuka dayanmayan ve devlet olmanın itibar ve büyüklüğüne yakışmayan ve sadece taraftar olmanın siyaseti ile hareket edilerek yapılan bu davranışlar hiç bir şekilde bu halk tarafından unutulmayacaktır. Birlik ve beraberliğin sabah akşam dile getirildiği günümüzde bu ayrımcılığın ve taraf tutmanın vebali de tarafgirlerin boynunda kalacaktır. Bütün bu olumsuz davranışlara karşın Abhazya hukuken meşru bir devlettir ve DEVLET olarak kalacaktır!!!
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=