Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
18°
25 Nisan 2019, 03:47


Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği Basın Açıklaması

15 Nisan 2013, 10:52

“Abhazya” Ulusal Egemenliğini, binlerce evladını şehit vererek kazanmış, Özgür ve Bağımsız bir devlettir. Orada yaşayan soydaşlarımızın acı ve kahramanlıklarla dolu savaş günlerine Türkiye Çerkesleri de bütün güçleriyle destek vermiş, yardım kampanyaları ve destek mitingleri düzenlemiş, hatta birçok gencimiz, savaştaki kardeşlerine destek için Abhazya’ya gitmiş, 6 tane Türkiye doğumlu Çerkes genci bu savaşta şehit olmuştur.

BASIN BİLDİRİSİ

14.04.2013

 

TRT Çocuk Kanalı'nın düzenlediği 35. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, tüm dünyadan çocukların katıldığı, çocuklar arasında barış, sevgi ve dostluğun gelişmesine katkıda bulunan çok önemli bir etkinliktir.

Bu yıl şenliğe davet edilen 47 ülke arasında Abhazya'nın da olmasından büyük bir mutluluk duyduk. Sadece ulusal egemenliğinin tanınmasını istediği için 1993 yılından beri baskı ve ambargo altında yaşayan Abhazya'nın çocukları için bu etkinliğin ne kadar önemli olduğu açıktır.

23 Nisan Çocuk Şenliği için TRT tarafından hazırlanan http://www.trt23nisan.com/ sitesinde "Katılımcı ülkeler" listesi altında Abhazya'nın ismi yer alırken, Gürcistan'dan gelen baskı sonucu "Abhazya" isminin 1 Nisan 2013 günü "Abhazya Özerk Cumhuriyet-Gürcistan" olarak değiştirilmesi büyük bir skandaldır.

"Abhazya Özerk Cumhuriyet-Gürcistan" adı altında bir ülke olmadığı gibi, Abhazya adına 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılacak çocukların hiçbiri Gürcistan vatandaşı değildir ve hayatlarında hiçbir zaman Gürcistan yönetimi altında yaşamamışlardır.

Bu gerçeklere rağmen, bağımsız bir ülkenin resmi kuruluşu olan TRT'nin Gürcistan'ın baskılarına boyun eğmesi ve Abhazya'yı sanki bu devletin bir özerk bölgesi gibi göstermesi, hem tüm Abhazya halkına, hem de Türkiye'de yaşayan tüm Abhazlara ve Kuzey Kafkasya halklarına hakarettir.

Dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan 23 Nisan ruhunun kirli politikalara alet edilmemesini ve şenliğe davet edilen Abhazya'daki çocukların, ilgili sitede ilk ilan edildiği gibi, kendi isimleri ile şenliklere katılmasını talep ediyoruz. TRT haklı taleplerimize olumlu cevap vermezse, bu tutumunu Türkiye'nin her yanında örgütlü 54 derneğimiz ile birlikte protesto edeceğimizi ilan ediyoruz.

“Abhazya” Ulusal Egemenliğini, binlerce evladını şehit vererek kazanmış, Özgür ve Bağımsız bir devlettir. Orada yaşayan soydaşlarımızın acı ve kahramanlıklarla dolu savaş günlerine Türkiye Çerkesleri de bütün güçleriyle destek vermiş, yardım kampanyaları ve destek mitingleri düzenlemiş, hatta birçok gencimiz, savaştaki kardeşlerine destek için Abhazya’ya gitmiş, 6 tane Türkiye doğumlu Çerkes genci bu savaşta şehit olmuştur.

Abhazya’daki soydaşlarının yanında, Kafkas Dağlarında yatan şehitlerimizin, özgürlük uğruna feda ettikleri canlarının bedeli olan “Bağımsız Abhazya” böylesine ucuz kelime oyunları ile yok sayılamaz.

Bu yapılan saygısızlık, sadece Abhazya Cumhuriyeti’ne değil, tarihte Osmanlı’nın yüzlerce yıl sınır bekçiliğini yaptıktan sonra, kesilen destek nedeniyle savaşı kaybeden, sonuçta cennet vatanlarından ayrılıp Osmanlı topraklarına dağıtılan bütün Kafkasyalılara yapılmış demektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda etkin rolü bulunan ecdadımızın tarihe geçmiş kahramanlıklarına ve Anadolu topraklarında yatan şehitlerimize de böyle bir vicdansızlığı izah edemezsiniz.

Başta TRT Kurumu olmak üzere, tüm ilgililerden, bu yapılan düşüncesizlik için bir özür bekliyoruz. Her yıl coşku ile kutladığımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin Egemenlik simgesi olan 23 Nisan Bayramını bundan sonra, soydaşlarımıza saygısızlık edilen bir gün olarak hatırlamak istemiyoruz. Ulusal Egemenliğini kazanmak için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamış olan Abhazya çocuklarının da TRT’nin bu anlamsız girişimlerine rağmen, her zaman her koşulda başımızın tacı olduklarını, onları kendi çocuklarımızdan farklı görmeyeceğimizi tüm dünyaya huzurunuzda ilan ediyoruz.

 

Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği

http://www.abhazhaber.com/fotograf/16/mersin-k-k-ve-yardimlasma-dernegi-basin-bildirisi

 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Celalettin
2200 gün önce
Tebrikler, her dernegimiz böyle tepkide bulunacak olursa TRT geri adim atacaktir, atmazsada bir daha ki sefer düsünce yapacaktir.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=