Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 17:03


Devlet Geri Dönüş Komitesinde, Suriye’den vatana geri dönüş konusu üzerine geniş kapsamlı bir toplantı düzenlendi

05 Nisan 2013, 23:26

V.Çirikba, gelmesi beklenen 200 kişilik kafilenin Abhaz ve Adıge olarak karışık ailelerden oluştuğunu, herkese devletimizin eşit davranacağını özellikle vurguladı. Bakan, anavatana geri dönüş yapan yurttaşların sayısının arttığını, önceleri geri dönüşün küçük gruplar halinde olduğunu vurgulayarak, gelecek olan çok sayıdaki ger dönüşçü için artık Beyrut ve Amman’dan charter uçuş düzenlenebileceğini belirtti.

Devlet Geri Dönüş Komitesinde, Suriye’den vatana geri dönüş konusu üzerine geniş kapsamlı bir toplantı düzenlendi

Başbakan Leonid Lakerbaya’nın inisiyatifi ile Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesinde Suriye’dn vatana geri dönüş üzerine geniş kapsamlı bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda; Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesi ve Fonu yönetimi, Abhazya Dışişleri Bakanlığı Yönetimi, Millet Meclisi Başkan Yardımcısı A.Haraziya, Milletvekilleri Y.Zuhba, A.Gurgulia, D.Gunba, Sosyal Meclis Başkanı Natela Akaba, Tsiza Gumba, Sosyal gönüllüler derneği “Anavatana” başkanı Roland Ajiba, sivil toplum temsilcileri, Suriye gelen göçmenler ve gazeteciler yer aldı.

Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesi temsilcileri geçtiğimiz Mayıs ayından bugüne yapılan çalışmaları ve genel olarak geri dönüş süreci ile ilgili bilgileri toplantıya katılanların dikkatine sundu. Zurab Adleyba, “Biz geçtiğimiz günlerde komitemizin 20.yılını kutladık. Bu süre zarfında çok büyük çalışmalar yürütüldü. Fakat özellikle Suriye’de oluşan bu zor durumda, geri dönüş sürecini hızlandırmak için devletimizin ve toplumumuzun desteğine yoğun ihtiyaç duymaktayız”.

Geri Dönüş Fonu Başkanı, toplantıya katılanları ele alınan konunun finansal boyutu hakkında bilgilendirdi. Djon Smır, “ 2012 yılında sekiz ay içerisinde Suriye’den soydaşların vatana getirilmesi ve adaptasyonlarının sağlanması için toplam 469 bin ruble harcandı, bu bütçenin %52,5 oranını oluşturmakta. 2013 yılı ilk yarısında ise bu harcamaların tutarı 13 milyon 994,9 bin rubleyi buldu. Geri dönüş ve adaptasyon süreci için 2013 yılı Nisan ayı başına kadar olan dönemde harcanan miktarın toplamı 46 milyon 464,1 bin ruble. Tüm çalışmalarımız şeffaf bir şekilde yürütülmekte, bütçe harcamaları ile ilgili tüm kararlar diğer devlet kuruluşlarında çalışan şahıslarında üyeler arasında bulunduğu Geri Dönüş Fonu Yönetim Kurulunda alınmakta”, şeklinde açıkladı.

Geri dönüş süreci ve koordinasyonunda Dışişleri Bakanlığının müdahil olduğu çalışmalar hakkında katılımcıları Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba bilgilendirdi. Bakan, “Çok büyük çalışmalar yürütüldü, en önemlisi de getirilen soydaşlarımızın hepsine iş imkanı sağladık. Hükümetle beraber emsalsiz önlemler aldık. Bu sürece Devlet Başkanımızın gösterdiği özel ilgiyi ve sosyal toplulukların, kuruluşların desteğini vurgulamakta yarar görüyorum. Yakın zamanda yaklaşık 200 kişiden oluşacak ikinci bir geri dönüş dalgasını bekliyoruz ve bu soydaşlarımız gelene kadar yardım çalışmalarımızı iyileştirmemiz elzemdir”, dedi.

V.Çirikba, gelmesi beklenen 200 kişilik kafilenin Abhaz ve Adıge olarak karışık ailelerden oluştuğunu, herkese devletimizin eşit davranacağını özellikle vurguladı.

Bakan, anavatana geri dönüş yapan yurttaşların sayısının arttığını, önceleri geri dönüşün küçük gruplar halinde olduğunu vurgulayarak, gelecek olan çok sayıdaki ger dönüşçü için artık Beyrut ve Amman’dan charter uçuş düzenlenebileceğini belirtti.

Çirikba, “Devlet Başkanı bu fikrimizi destekledi. Yakında kardeşlerimizi sağ salim bir şekilde vatanlarında göreceksiniz”.

Vatandaşlarımızın Abhazya Devlet üniversitesi bazında Abhazca ve Rusça eğitim almaları konusuna Arda Aşuba değindi. Arda, “Üniversitemiz Suriye'den gelen Abhaz öğrencilerin entegre sürecinde her türlü çabayı göstermekte. Tartışmasız bu süreçte dil bariyeri bize engel çıkarmakta, bu sebeple dil kurslarımız devam etmekte. Kurslarımız için bilgisayarlar aldık ve ders vereceğimiz sınıflarda tadilat yaptırıyoruz. Üniversitemizin tek başına maddi olarak yetmesi her zaman mümkün olmuyor bu sebeple devletin bu konuda desteğine güveniyoruz”, dedi.

Toplantıya katılanlar, gerek Abhaz toplumunda gerekse geri dönüşçüler arasında ideolojik çalışmaların yoğunlaştırılmasına ihtiyaç olduğunu belirttiler. Ayrıca geri dönüş sürecini düzenleyecek ve daha verimli kılacak devlet programının benimsenmesi konusu da ele alındı.

http://mfaapsny.org/tur/news/index.php?ELEMENT_ID=1030

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen görüşmelerde Abhazya, Amerika ile ..
Abhazya ile Gürcistan arasında 1992-1993 yılları arasında yaşanan savaşın a..
Abhaz bilim adamı Rasim Kamliya, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde Türkiy..
Katalonya’nın bağımsızlığına destek veren Abhazya’dan ilk hamle geldi...
Abhazya, referandumla bağımsızlığını ilan etmek isteyen Katalonya’ya destek..
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Rusya’ya yapılan “Abhazya ve Güney O..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=