Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:06


SAVAŞ GÜNLÜĞÜ

08 Nisan 2013, 00:10

30 Eylül 2013 Abhazya bağımsızlık savaşının zaferle noktalanmasının 20.yılı. Zaferin 20.yılı ülkede kapsamlı etkinliklerle kutlanacak.

"Cepheden haberler"

 

4-ocak 1993

Eşıra-Sohum

Gumısta cephesinde çatışmalar durmak bilmedi. İşgalciler Yeşıra ve Guandra’yı top atışına tuttular. Saat 07 itibarıyla da BM-21-Grad füzeleriyle yerleşim birimlerine saldırılarını sürdürdürler.

Oçamçıra-Tkuarçal

Savaş tüm şiddetiyle sürüyor. Savaşçılarımız daha önce düşman tarafından işgal edilen köyleri birer birer kurtarmaya başladılar. Atara köyünü kurtarmak için de taarruza devam ediliyor.

Dün saat 12 de başlayan düşman hava bombardımanı aralıksız bir saat kadar devam etti. Merkula, Beslaxu, Muk, Akuaskea, köyleri büyük hasar gördü.

Yaşlı, kadın ve çocuklardan 5 ölü, 12 de yaralı var.

6-Ocak

Yeşıra-Sohum

5 Ocak günü düşmana ağır kayıplar verdirildi. Bir grad atıcısı imha edildi. Üç askeri mekan ortadan kaldırıldı, 150 kadar düşman askeri öldürüldü. Abhaz Silahlı Kuvvetlerinin de şehit ve yaralıları bulunuyor. Bu gün çatışmalar tüm şiddetiyle devam etti.

Oçamçıra-Tkuarçal

Keşif amaçlı bir çok saldırı başarıyla gerçekleştirildi.

7-Ocak

Yeşıra-Sohum

Abhaz kuvvetlerin Gumusta boyundaki siperleri yoğun düşman ateşi altında. Düşman Grad füzeleriyle Afon Tçıts, Guandra ve Yeşırayı bombalıyor. Çok sayıda ev yerle bir olmuş durumda.

Oçamçıra-Tkuarçal

Abhaz kuvvetlerin bulunduğu bölgeler nisbeten sakin. Yer yer silah sesleri duyuluyor.

18-Ocak

Gulrıpş bölgesinin Saken köyü civarında Teberda’dan Tkuarçal’a insani yardım getiren bir Rus helikopteri düşman güçlerinin saldırısı sonucu inmek zorunda bırakıldı. Helikopterde bulunan Abhazya Başbakanı Zurab Labaxua, Abhaz gazeteciler Amiran Gamkiya, Sergey Sakaniya, Axra Akaba ve Ukraynalı foto muhabiri V.Persiyanov esir alındılar. Başbakan Tiflis’e götürüldü. Ağır işkencelere tabi tutulan gazeteciler ise ancak şubat ayı sonunda iade edildiler.

20-Ocak

Yeşıra-Sohum

Gumısta cephesinde çatışmalar sürüyor. Kuvvetlerimiz bir düşman tankını imha ettiler. İki düşman siperini de havaya uçurdular.

Oçamçıra-Tkuarçal

Askerlerimiz kahramanca çarpışmaya devam ediyorlar. Ağır kayıplara uğratılan düşman, toparlanıp yeni bir saldırı hazırlığı içerisine girdi. Rus hükümeti ise ambargo altındaki Tkuarçal bölgesine insani yardımda bulunma kararı aldı.

Labra ve Pakuwaş köyleri civarında meydana gelen şiddetli çatışmalarda düşmana ait bir personel taşıyıcı, cephane taşıyan bir araç, üç adet ağır tank, 7 adet AGS-17 ve çok sayıda cephane ele geçirildi.

Yeşıra-Sohum

Gumısta cephesinde yer yer top atışları duyuluyor. Gürcü tarafında yoğun bir saldırı hazırlığı gözlemleniyor.

Oçamçıra-Tkuarçal

Gerillalarımızın mücadele verdikleri bölgelerde çatışmalar sürüyor. Oçamçıra bölgesindeki gerilla komuta merkezinin “Esir ve ölülerin değiş-tokuş edilmesi” önerisine Gürcü tarafı henüz olumlu bir cevap vermedi. Üç gündür Muk köyü çay plantasyonları civarındaki siperlerde dokuz Gürcü askeri ölü, bir Gürcü askeri ise yaralı durumda yatmaktalar, ancak ne arayanları var, ne de soranları. Bu durumla sık sık karşılaşılıyor, ölülerini ve yaralılarını dert etmiyorlar.

4 Şubat

Yeşıra-Sohum

Çatışmalar aralıksız devam ediyor. Oçamçıra-Tkuarçal Savaşçılarımızın çarpıştığı cephelerde durum ciddiyetini koruyor. Yer yer çatışmalar var. Saat 12 civarında esir değişimi gerçekleştirilecek.

6 Şubat

Bu günlerde tüm cephelerde durum son derece ciddi. Buna rağmen savaşçılarımız düşmana ağır kayıplar verdiriyorlar. Bu gün, cephelerimizi bombardımana tutarak geri dönmekte olan bir Gürcü SU-25 savaş uçağı, Oçamçıra bölgesinin Merkula ve Baslaxu köyleri arasında askerlerimiz tarafından düşürüldü. Pilot ise esir alındı.

9 Şubat

Abhazya Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre Gumısta cephesinde çatışmalar durmaksızın devam ediyor. Saat 23 sularında düşman tarafından yoğun bir topçu ateşi başlatıldı. Gece saat 02:30 da Gudauta sahillerine yanaşmaya çalışan kimliği belirsiz iki gemi yapılan uyarılara aldırmayınca kuvvetlerimizce topçu ateşine tutularak geri çekilmek zorunda bırakıldı. Bu gemilerden biri, daha sonra Pitsunda açıklarında denizcilerimiz tarafından ele geçirildi. Oçamçıra tarafında ise Gürcü askerlerinin cephelerimize düzenledikleri saldırı geri püskürtülerek çok sayıda askeri malzeme ile cephane ele geçirildi. Askerlerimiz arasında şehit olanlar var.

10 Şubat

Abhazya Yüksek Sovyeti Basın Merkezi’nce yapılan açıklamaya göre Gumısta cephesinde herhangi bir değişiklik yok. Oçamçıra-Tkuarçal bölgesinde ise Merkula köyü civarında şiddetli çatışmalar gerçekleşti ve 30 düşman askeri ölü ele geçirildi.

23 Şubat

Yeşıra-Sohum

Gumısta cephesinde durum ciddiyetini koruyor ve çatışmalar devam ediyor. Düşman grad füzeleriyle siperlerimizi ateş altına aldı. Kuvvetlerimiz iki düşman korunağını ve bir binayı havaya uçurmayı başardılar.

Oçamçıra-Tkuarçal

Cephelerde yer yer çatışmalar görülüyor. Abhazya Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre düşman, kendisine itaat etmeyen Megrel’lere diz çöktürmek için Gal bölgesinden yeni bir asker sevkiyatı başlatma hazırlıkları yürütüyor.

24 Şubat

Yeşıra-Sohum

Gumısta cephesinde çatışmalar durmuyor. 23 Şubattan itibaren düşman topçu atışı daha da yoğunlaştı. Ancak askerlerimiz düşmana kayıplar verdirmeye devam ediyorlar. Bir düşman tankı ve zırhlı personel taşıyıcısı imha edildi.

Oçamçıra-Tkuarçal

Bir çok noktada düşman saldırısı geri püskürütldü. Abhazya Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre düşman, güven kaybına uğradığı Migrellerin elinden silah ve cephaneyi geri almaya başladı.

25 Şubat

Yeşıra-Sohum

Gumısta cephesi boyunca herhangi bir değişiklik gözlemlenmedi. Alınan bilgilere göre düşman Sohum ve Yeşıra arasında güçlerini toplamaya başlamış bulunuyor.

Oçamçıra-Tkuarçal

Cephelerde çatışmalar devam ediyor. Kuvvetlerimiz bir düşman gözlem noktası ile askeri aracını imha ettiler.

“Bu savaşta iki yolumuz var – Ya zaferi kazanmak, ya da ölmek! – Biz, zafere ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacağız!”

Sultan Sosnaliyev

2 Mart 1993

Anavatanı ziyaret Bağımsızlık savaşı veren halkımız, kendisini destekleyen kardeşlerinin sağladığı güçle zafere her geçen gün bir adım daha yaklaşıyor. Bu günlerde Türkiye’den bir grup soydaşımız yapılabilecek insani yardımları belirlemek üzere anavatanlarına geldiler. Gagra ve Gudauta’da incelemelerde bulunan grup, savaşçılarımızla da bir araya geldi. Bu durum, askerlerimizin gücüne güç katıyor.

11 Mart

Cephelerden gelen haberlere göre mevcut durumda herhangi bir değişiklik gözlenmedi.

Yeşıra-Sohum cephesi

Dün Gumusta nehri boyunca silah sesleri susmadı. Düşman BM-21 Grad füzeleri ile cephelerimizi ateş altına aldı. Herhangi bir ölüm vakası bulunmuyor. Doğu cephesi Savaşçılarımız düşmanın yeni bir saldırı hazırlığı içerisinde olduğu Labra ve Merkula köyleri civarında gerekli hazırlıkları yaparak saldırganları geri püskürttüler. Çatışma sırasında bir düşman panzeri, ZY-23 zenith ve iki havan topu ve çok sayıda silah ele geçirildi. Düşman 70 kayıp verdi, bizim 5 şehidimiz bulunuyor, ayrıca yaralılarımız da var.

Yüksek Sovyet Başkanı Vladislav Ardzınba, Türkiye’den gelen grubu kabul etti. Görüşmede yapılması gerekenler ayrıntılı olarak ele alındı. Vladislav Ardzınba gruba; en kısa sürede Başkent Sohum’un, ardından da tüm Abhazya’nın özgürlüğüne kavuşturulacağını söyledi.

23 Mart

Gudauta’da Abhazya Yüksek Sovyeti (Parlamento) toplantısı yapıldı. Toplantıyı açan Başkan Vladislav Ardzınba, Geriye Dönüş Devlet Komitesi adı altında soydaşlarımızın anavatanlarına dönüşlerini organize edecek resmi bir yapının kurulmasını teklif etti. Oybirliği ile kabul edilen teklif sonucu yeni kurulan GDDK’nin başına Nugzar Aşuba getirildi. Cephelerden haberler Yeşıra-Sohum Gumısta cephesi her zamankinden daha sakindi. Ancak saat 16:00 itibarıyla; düşman siperlerimizi tank ateşine tabi tuttu. Yeşıra’daki Ruslara ait bir laboratuar da ateş altına alındı.

Oçamçıra-Tkuarçal

Oçamçıra bölgesindeki Pakuwaş ve Baslaxu köyleri düşmana ait beş adet SU-25 savaş uçağı tarafından bombalandı ve ayrıca karadan top ateşine de tabi tutuldu.

24 Mart

Yeşıra-Sohum

Gumısta cephesinde çatışma devam ediyor. Düşman öğleden sonra, Yeşıra, Guandra ve Şıtskuara bölgelerindeki siperlerimizi top ateşi altına aldı. Oçamçıra-Tkuarçal Doğu cephesinin tüm hatlarında

şiddeti çatışmalar var. Kuvvetlerimiz düşmanın özel birliklerinden “Vehpi-2” grubunu tamamen yok ettiler. Düşman 12 ölü, 18 de yaralı verdi. Çok sayıda düşman askeri de esir alındı.

ZAFERE İNANÇ

Türkiye’den gelen gönüllü kardeşlerimizden şehit Vedat Kuadzba’nın babası Lütfü Kuadzba Abhazya’yı ziyaret etti. Oğlunun canını feda ettiği toprakları görmek ve evladının mezarına el sürmek için Abhazya’da bulunan Lütfü Kuadzba, gazetecilere yaptığı açıklamada, “İlk gelişimin topraklarımızı görmek ve akrabalarımızla kucaklaşmak için olmasını dilerdim, ama ne yapalım ki kaderimiz buymuş.

Bu savaş başka bir coğrafyada olsaydı oğlum elbette gitmez, ben de bırakmazdım. Ama Abhazya söz konusu olunca bir an bile tereddüt etmedi, ben de engellemedim. Vatan için can verenler ölümsüzdür. Evladımın canını verdiği toprakların bağımsızlığa kavuşabilmesi için dua ediyorum ve en kısa sürede de zafere ulaşacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

APSADGİIL AGUEYSIBJI GAZETESİNDEN

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EDİTÖR'DEN Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Bayrağındaki ve Armasındaki Sembollerin Gerçek Anlamı Nedir?
MESLEK SEÇİMİNİZDE İLKLERİ, YAYGINLAŞMAMIŞ DALLARI SEÇMEK, GELECEKTE, ARANA..
Ünal Akbulut Bınala Onu en iyi Kendisi yani şiirleri tanıtıyor. Üzerine bi..
3 günlük tatile gider gibi, yanına yedek bir pantolon bir kazak ve çorap al..
Onlar Bizim Her Şeyimiz! 4 Metin Aşoğlu Aşba
Cennet Vadisi Bilecik Bozüyük yol güzergâhında Başkoy, Kalanlar Mevki Bilec..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=