Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:06


Abhazya Parlamentosu olağan oturumu gerçekleştirildi

07 Nisan 2013, 23:44

Milletvekilleri ilk olarak; toplantılar, mitingler, gösteriler, spor aktivitelerinin yanı sıra kültürel ve dini faaliyetler gibi vatandaşların anayasal haklarının uygulanması için gerekli koşulların yaratılması, organizasyonu ve davranışlarını ayrıca kamu güvenliğini düzenleyen “Toplu eylemler düzeni” yasasını ele aldı. Kanun son haliyle onaylandı.

Parlamento olağan oturumu gerçekleştirildi

Abhazya Millet Meclisi düzenlediği olağan toplantısında bir dizi yasanın yanı sıra altı ayrı fonun 2013 yılı bütçesini onayladı.

Milletvekilleri ilk olarak; toplantılar, mitingler, gösteriler, spor aktivitelerinin yanı sıra kültürel ve dini faaliyetler gibi vatandaşların anayasal haklarının uygulanması için gerekli koşulların yaratılması, organizasyonu ve davranışlarını ayrıca kamu güvenliğini düzenleyen “Toplu eylemler düzeni” yasasını ele aldı. Kanun son haliyle onaylandı.

Ayrıca meclise üçüncü kez sunulan, tehlikeli sanayi tesislerinin güvenli çalışması ve kazaların önlenmesi için yasal çerçeve oluşturan, "Tehlikeli endüstriyel atıkların sınaî güvenliği" yasası bu sefer onaylandı.

Kamu eylemleri düzenlenirken yasaların ihlal edilmesi halinde cezaları belirleyen, "İdari Suçlar Kanununda Değişiklik" yasası hala onay bekliyor. Yasanın onaylanması için, kamu eylemlerinde yasanın ihlali durumunda açılacak idari davalara bakma yetkisinin kimin sorumluluğunda olduğunu tanımlamak gerekmekte.

Milletvekillerinin emekli aylıkları ile ilgili değişiklikleri içeren “Milletvekilinin Statüsü” kanununda yapılması önerilen değişiklikler görüşülürken uzun süre tartışıldı. 27.madde: “5 yıl milletvekilliği yapan her Abhazya vatandaşı milletvekili emekli maaşı hakkına sahiptir”, diye belirtmekte. Peki, bir milletvekili görevine devam ederken ara seçim olur, hükümet yürütme organlarında bir göreve verilir ya da sağlık sorunu ile karşılaşırsa ne olacak? Bu gibi birçok soruya gereken cevaplar bulunamadığı için yasanın onaylanması ertelendi. Milletvekilleri 2013 yılı için altı ayrı fonun bütçesini de onayladı. Ancak parlamenterlerin bu fonların yöneticilerine bir hayli sorusu birikmişti. Emekli Sandığına – Rusya’dan emekli almayan emekliler nasıl başka yollarla desteklenebilir?

Sağlık Sigortası Fonuna - doğum izni alan kadınlara sağlanan maddi destekte önemli bir artış yapılabilir mi? Savaş Gazileri Devlet Fonuna - tedavi ve rehabilitasyona daha fazla bütçe ayırabilmek için diğer maliyetler nasıl en aza indirilebilir? Yapılan açıklamalar, içinde bulunduğumuz yıl devlet bütçesinde olabilecek değişikliklerin aynı şekilde fonların bütçesine yansıyacağını açıkça ortaya koydu. Parlamenterler, Milletvekillerinin etik kurallarını belirleyen paketi ele almayı bu oturumda ertelemeye karar verdiler.

 Çoğu parlamenter, belge paketinin onaylanmasının, mecliste milletvekilleri arasındaki ilişkileri gergin hale getirmekten başka bir işe yaramayacağını düşünüyor.

Oturumda ayrıca özelleştirilecek birimlerin ek listesi de onaylandı. Gündem konularına ek olarak "Resmi tatil ve Anma günleri" yasasına, "her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü -. Sağlık Görevlileri Günü olarak resmi tatildir", maddesi eklendi.

Ayrıca, “Devlet Ödülleri ve Fahri Unvanları” kanununda, "Abhazya Cumhuriyeti Fahri Doktoru" cümlesinden sonra, "Onursal sağlık görevlisi", "Seçkin Mühendisi", "Seçkin Üreticisi", " Seçkin Ormancısı", unvanlarının eklenmesi gerektiği vurguladılar.

 

 

 

Video haberş şzlemek için: http://www.apsua.tv/tur/video/1160/

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR sayfasından yapılan açıklamada, listeye..
Abhazya Parlamentosu Milletvekilleri yasadışı uyuşturucu ticareti ile ilgil..
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in koruma altına aldığı ve bulunduğ..
Abhazya'daki aşırı yağışlar nedeniyle Kodor Nehri'nin taşması sonuc..
Kafkas dağlarında bulunan erkek cesedinin temmuz ayında kaybolan Rus gezgin..
Suriye'de önemli görevlerde yer alan emekli General Velid Abaza(Marşan)..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=