Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 17:01


KAMU OYUMUZA DUYURU

21 Şubat 2013, 00:43

Gürcistan’ın 14 Ağustos 1992 tarihinde topyekûn imha gayesi ile Abhazya’ya saldırması sonrası 23 Ağustos 1992 tarihinde İstanbul Abhaz Kültür Derneğinde Toplanan camiamız temsilcileri Abhazya’ya destek olmak için Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesini (KADK) kurdu.

KAMUOYUMUZA DUYURU

KISA BİLGİLENDİRME:

Gürcistan’ın 14 Ağustos 1992 tarihinde topyekûn imha gayesi ile Abhazya’ya saldırması sonrası 23 Ağustos 1992 tarihinde İstanbul Abhaz Kültür Derneğinde Toplanan camiamız temsilcileri Abhazya’ya destek olmak için Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesini (KADK) kurdu.

Bir tüzel kişiliği olmayan, ancak Türkiye Cumhuriyeti Devletince meşru bir kuruluş olarak algılanan KAFKAS ABHAZYA DAYANIŞMA KOMİTESİ (KADK) o günün şartları içinde Abhazya’ya her türlü maddi, manevi, politik desteği gücü oranında yaptı.

Yine tüzel kişiliği olmadığı halde Türkiye cumhuriyeti İçişleri Bakanlığının onayı ve resmi izni ile Türkiye çapında nakdi yardım topladı. Aynı şekilde İstanbul/Bağlarbaşı’nda resmi izinle miting tertip etti.

Takip eden zaman içerisinde Abhaz-Gürcü görüşmelerinde taraf oldu. Yine zaman içinde Türkiye Cumhuriyeti devleti nezdinde ikili görüşmeler yaptığı gibi yurt dışında Abhazya ile ilgili görüşmelere taraf veya gözlemci olarak katıldı.

Devam eden süreç içinde bazen yılda, bazen iki yılda bir genel kurullar yaparak seçimleri yeniledi, gerektiğinde takviyelerle yönetimini güçlendirdi. Bu süreç 8-10 yıl sürdü.

Bugün camiamızda bazı ayrışmaların sürtüşmelerin olduğunu tespit eden Ayhabılar Kurulumuz konuyu irdelemek üzere bu toplantıyı tertip etmiştir.

KATILIMCILARIN TESPİTLERİ:

Nerede ise on yıldır KADK genel kurul yapmıyor, dolayısı ile seçim yapılmıyor. KADK da bu yönetimle ”BİZ” döneminin bitip “BEN” döneminin başladığını, buna bağlı olarak KADK yönetimine birilerinin alındığını birilerinin çıkarıldığını duyuyoruz. Halka açık olmayan bu olgular bizim için duyumun ötesine geçemiyor. KADK nin hangi zaman aralığında toplandığı, nelerin konuşulup nelerin müzakere edildiğinden toplumun haberi olmuyor. Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen toplantıya katılanlardan biri her şeye rağmen KADK nin devamında fayda olabileceğini ifade etti.

İki yıl kadar önce toplumumuz, KADK ‘nın da destek ve katkıları ile bir ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU (ABHAZFED)oluşturdu. Kuruluş aşamasında bazı olumsuzlukların yaşanmasına rağmen ABHAZFED bugün varlığını sürdürüyor, tüzüğü gereği yükümlülükleri de yerine getiriyor, bu arada da iki genel kurul da yaptı.

SON ZAMANLARDA:

Toplumumuzda üzücü bir ayrışmanın yaşandığı gözlemleniyor. Kulaklarımıza o tarafı tutanlar, bu taraftan olanlar söylemi geliyor, dargınlıklar dahi olduğunu duyuyoruz. Son ABHAZFED genel Kurulunda bu ayrışmanın işaretleri görüldü. Kısa süre önce Abhazya-Sohum da gerçekleştirilen Dünya Abhaz- Abazin (Abaza) Halkı Birliği Genel Kurulunda bu ayrışma apaçık gün ışığına çıktı.

Bizler İstanbul’da camiayı temsilen çalışmalarını sürdüren Ayhabılar Kurulu olarak bu soruna bir çözüm yolu bulabilmek için toplumun katılımı ile bir toplantı yapmaya karar verdik. Bu maksatla aramızda istişarede bulunup camiada uygun isimler tespit ederek köylerimize kadar ulaşıp akil insanlarımızı toplamaya çalıştık. Ayrıca; tüm derneklere yazı yazarak toplantıda beş altı kişi ile temsil edilmelerini istedik.

Doğal olarak toplantıya KADK ve ABHAZFED de çağrıldı, Ancak KADK katılmadı.

TOPLANTININ GAYESİ ve SONUÇ;

Toplantıda, toplantıyı tertip eden Ayhabılar Kurulunun oluşumu, misyonu, katılımcılara anlatıldı, Abhazya’daki örnek kuruldan bahsedildi, toplantının amacı olan ayrışma sorununun sebepleri, varılan noktada çözüm yolları konuşuldu.

Yapılan konuşmalar toplantı yönetimine verilen önergelerle beklenmedik şekilde KADK nin varlığı sorgulanır hale geldi. Bunun sonucu olarak da camianın oluşturduğu KADK nin varlığından 10 yıldır camia haberdar olmadığına göre artık devamına gerek kalmadığı ve bundan böyle camiayı temsil edemeyeceği kanaatine varıldı. Toplantı yönetimine verilen bir önerge ile KADK nin devamının oylanması istendi ve yapılan oylamada ittifakla KADK nın bundan böyle Türkiye’deki Abhaz Diasporasını temsil edemeyeceğine karar verildi.

Biz Ayhabılar Kurulu olarak, camiayı kişiler ve dernekler bazında toplayarak düzenlediğimiz toplantıda ayrışma sorununa çare arayıp yapılacak müzakerelerle süre gelen çift başlılığı ortadan kaldırmayı planlarken toplantı yukarıda açıklanan beklenmedik sonuca ulaşmıştır. Konuyu ve sonucu Kamuoyumuza saygı ile duyururuz.

Ayhabılar Kurulunun tertip ettiği bu toplantıya katılıp katkıda bulunan tüm hemşerilerimize yürekten teşekkür ederiz.

AYHABILAR KURULU

10 ARALIK 2012

 

  • Bu haberi paylaşın:
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=